Alingsås
Nya: Tobias Küller, Kärra, Markus Andersson, Redbergslid, Charlie Sjöstrand, Frölunda, Daniel Tellander, Djurgården, Thomas Hiljemark, Sävehof, Gustav Rydegård, Önnered, Glenn Andersson och Marcus Enström, båda Warta.
Förluster: Johan Andreasson, Banér, Richard Kappelin (mv), Sävehof, Sebastian Stenbäcken, Jesper Höglund, Henrik Signell, Oskar Sandström och Gustav Hallberg, alla slutar.
Tränare: Robert Wedberg.
Drott
Nya: David Löfgren, Guif, Linus Bolin, Drott.
Förluster: Diego Perez Marne, Darien Logrono (Spanien), Magnus Pålsson, Olympic/Viking, Christian Ericsson slutar.
Tränare: Jan Göransson.
Guif
Nya: Sasa Todosijevic, Nittedal/Hakadal (Norge), Haukur Andrésson, Mathias Tholin, Robin Andersson, Anton Claesson, alla från egna leden.
Förluster: Robert Lechte (mv), Århus, David Löfgren, Drott, David Isomäki, Irsta, Peter Johansson, Hammarby, Kristjan Andresson.
Tränare: Kent Andersson.
Hammarby
Nya: Patrik Johansson, Guif, Jesper Linnéll, Kolding (lånas ut till division I-klubb), Erik Höglund, Cyrus.
Förluster: Svend Magnus Pettersen, Heimdal.
Tränare: Staffan Olsson.
H43
Nya: Börje Fennhagen, Olympic/Viking, Peter Nordqvist, do, Kristian Friis (mv), Ikast, Anton Månsson, Lugi, Nikolaj Koch-Hansen, FC Köpenhamn, Joel Svensson, juniorlaget, Erik Samuelsson, Eslöv.
Förluster: Johan Green, Olympic, Fredrik Ekberg, Kävlinge, Per Kjaersgaard, do, Fredrik Jonsson, slutar.
Heim
Nya: Nicholas Drakenhammar, Önnered, Magnus Hansson, do, Per Liljeblad, Skövde.
Förluster: Erik Matic, Sävehof, Erik Hallbert, Tomas Bredenfelt och Björn Iveland (klubbar ej klara), Anders Benjaminsson och Gudmundur Kristmansson, slutar.
Tränare: Fikret Handan/Jasmin Zuta.
LIF Lindesberg
Nya: Payam Hatami, IFK Ystad, Oskar Erixon, IFK Ystad, Ola Anto, Irsta, Sebastién Ehnevid, HC Tongeren (Belgien), David Jacobsen.
Förluster: Erik Axelsson, IFK Skövde, Pelle Jansson, slutar, Simon Anfält, slutar, Timmy Gröndahl, LIF Blå, Ricky Voigt, slutar.
Tränare: Mats Engblom.
Lugi
Nya: Gueorgui Palanov, Sävehof, Hampus Jildenbäck, Tumba, Niklas Gudmundsson, Nittedal/Hakadal (Norge).
Förluster: Alexander Hansen, IFK Ystad, Christian Meijer, Torrevieja (Spanien), Mommi Flemister, slutar, Kalle Sjödin, IFK Malmö.
Tränare: Magnus Johansson (ny från Ikast, Danmark).
Redbergslid
Nya: Johan Brännberg, från ungdomslaget.
Förluster: Joacim Ernstsson, Kolding, Fredrik Lindahl, FC Köpenhamn, Linus Bolin, Drott.
Tränare: Magnus Wislander och Johan Eklund.
IFK Skövde
Nya: Erik Axelsson, Lindesberg, Kristoffer Sevestedt, Hästö.
Förluster: Mattias Gustavsson, FC Köpenhamn, Vegard Samdahl, Århus (Danmark), Marcus Litborn, Haslum (Norge), Milan Torbica, Bosnien, Pär Liljeblad, Heim, Andreas Larsson, Marcus Wallgren och Richard Lövqvist, alla slutar.
Tränare: Gunnar Blombäck.
Sävehof
Nya: Kresimir Marakovic (Kroatien), Richard Kappelin (mv), Alingsås, Erik Matic, Heim, Niclas Barud, Tony Heeringsson och Sebastian Lindell, egna produkter.
Förluster: Jonas Larholm, Barcelona, Spyros Balomenos, Melzungen (Tyskland), Per Sandström, mv, Hamburg, Alexander Karlsson, Kungälv, Henrik Persson, Önnered, Jonas Ernelind och Peter Möller, båda slutar.
Tränare: Rustan Lundbäck.
Ystads IF (nykomling)
Nya: Magnus Lindén, Alcobendas (Spanien), Hasse Karlsson, Team Helsinge (Danmark), Jesper Eriksson och Oscar Cimmerholm, egna produkter.
Förluster: Peter Carlsson, Haslum (Norge), Anders Jacobson, IFK Ystad, Martin Ljungqvist, slutar, Marcus Håkansson, studier.
Tränare: Robert Hedin.
IFK Ystad
Nya: Alexander Hansen, Lugi, Anders Jacobson, Ystads IF, Markus Olsson, Hornskroken.
Förluster: Fredrik Petersen, GoG (Danmark), Oskar Erixon, Lindesberg, PayamHatami, do, Philip Åkesson, Irsta, Patrik Nilsson, Skurup, Per Ögren, IFK Malmö, Jonas Rämö, Kroppskultur, Johan Andersson, Haugaland (Norge).
Tränare: Basti Rasmussen.
IFK Trelleborg (nykomling)
Nya: Denis Bahtijarevic, Gummersbach, Thomas Lüstermann, Roskilde (Danmark), Jimmy Karlsson, Skånela, Andreas Bamberg, Irsta, Daniel Lindquist, do.
Förluster: Damir Alkic, Stavsten, Johan Åberg, slutar.
TT