Djurgården bröt förlusttrenden på Hovet

Djurgårdens Markus Ljungh och Niclas Bergfors firar segern.
Foto: Bildbyrån. Djurgårdens Markus Ljungh och Niclas Bergfors firar segern.

2 - 1

0-0, 1-1, 0-0, 1-0
Hovet, Stockholm
Publik: 8094

Djurgårdens IF

2 - 1

0-0, 1-1, 0-0, 1-0
Hovet, Stockholm
Publik: 8094

HV71

Andra perioden

1-0Bergfors (Lundh / Ljungh)
01:08
16:51
1-1Ejdsell (Reese / Jaakola)

Förlängning

2-1Ljungh (Pettersson / Lundh)
04:41

Djurgården hade tre raka hemmaförluster. När man tog emot HV71 gick matchen till förlängning där Markus Ljung blev matchhjälte för hemmalaget när han satte dit 2–1 med bara sekunder kvar.
– Jätteskön seger, säger Ljung.

Djurgården började säsongen med att vara väldigt hemmastarka, men de senaste matcherna har laget varit skakade på Hovet.

I första periodens slut hade Djurgården ett powerplay som man tog med sig in i andra. Niclas Bergfors snappade upp en retur och gjorde sitt nionde mål för säsongen. HV71 kvitterade innan periodens slut via Victor Ejdsell och det skulle dröja till förlängning innan ett avgörande kom. Markus Ljung snodde pucken efter dåligt HV-försvar och tryckte in den i krysset. Djurgården bröt därmed sin förlusttrend på Hovet.

 – Jätteskön seger. det var inte vår bästa match men skön känsla att vi kan vinna trots det, säger matchhjälten till Cmore.

Så arbetar vi på SVT Sport

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer.

SHL
LagSHLSVFGM-IM+/-P
1.Växjö Lakers HCVLH52346210169-104+65116
2.Djurgårdens IFDIF52239812153-111+4295
3.Frölunda HCFHC52257515159-137+2294
4.Färjestad BKFBK52236617174-145+2987
5.Skellefteå AIKSAIK52263320145-118+2787
6.IF Malmö RedhawksMIF522081014152-138+1486
7.Luleå HFLHF521910419128-117+1181
8.HV71HV7152216619145-143+281
9.Linköping HCLHC52213919135-130+578
10.Brynäs IFBIF52212326132-148-1670
11.Rögle BKRBK52164527132-169-3761
12.Örebro HKÖHK52144826121-151-3058
13.Mora IKMIK52135232104-163-5951
14.Karlskrona HKKHK52114631101-176-7547

Tabellen uppdateras löpande