Djurgården bröt förlusttrenden på Hovet

Djurgårdens Markus Ljungh och Niclas Bergfors firar segern.
Foto: Bildbyrån. Djurgårdens Markus Ljungh och Niclas Bergfors firar segern.

2 - 1

0-0, 1-1, 0-0, 1-0
Hovet, Stockholm
Publik: 8094

Djurgårdens IF

2 - 1

0-0, 1-1, 0-0, 1-0
Hovet, Stockholm
Publik: 8094

HV71

Andra perioden

1-0Bergfors (Lundh / Ljungh)
01:08
16:51
1-1Ejdsell (Reese / Jaakola)

Förlängning

2-1Ljungh (Pettersson / Lundh)
04:41

Djurgården hade tre raka hemmaförluster. När man tog emot HV71 gick matchen till förlängning där Markus Ljung blev matchhjälte för hemmalaget när han satte dit 2–1 med bara sekunder kvar.
– Jätteskön seger, säger Ljung.

Djurgården började säsongen med att vara väldigt hemmastarka, men de senaste matcherna har laget varit skakade på Hovet.

I första periodens slut hade Djurgården ett powerplay som man tog med sig in i andra. Niclas Bergfors snappade upp en retur och gjorde sitt nionde mål för säsongen. HV71 kvitterade innan periodens slut via Victor Ejdsell och det skulle dröja till förlängning innan ett avgörande kom. Markus Ljung snodde pucken efter dåligt HV-försvar och tryckte in den i krysset. Djurgården bröt därmed sin förlusttrend på Hovet.

 – Jätteskön seger. det var inte vår bästa match men skön känsla att vi kan vinna trots det, säger matchhjälten till Cmore.

Så arbetar vi på SVT Sport

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer.

SHL
LagSHLSVFGM-IM+/-P
1.Växjö Lakers HCVLH3823618119-77+4282
2.Djurgårdens IFDIF3716669106-81+2566
3.Färjestad BKFBK39193314130-106+2466
4.Frölunda HCFHC38166313107-102+563
5.Skellefteå AIKSAIK38191315114-93+2162
6.Linköping HCLHC37163711105-95+1061
7.IF Malmö RedhawksMIF36145710109-103+659
8.HV71HV713716431498-99-159
9.Brynäs IFBIF37172315100-95+558
10.Luleå HFLHF3811941492-93-155
11.Örebro HKÖHK3610461685-93-844
12.Rögle BKRBK3810342191-127-3640
13.Mora IKMIK3710222376-117-4136
14.Karlskrona HKKHK388352274-125-5135

Tabellen uppdateras löpande