Mora går som tåget – tog sjätte raka

Alex Aleardi låg bakom Moras sjätte raka seger.
Foto: BildbyrånAlex Aleardi låg bakom Moras sjätte raka seger.

2 - 0

1-0, 1-0, 0-0
Smidjegrav Arena, Mora
Publik: 2850

Mora IK

2 - 0

1-0, 1-0, 0-0
Smidjegrav Arena, Mora
Publik: 2850

Tingsryds AIF

Här är laget att slå i hockeyallsvenskan. Inte ens toppkonkurrenten Tingsryd kunde stoppa Mora som tog sjätte raka segern efter 2–0 på hemmais.

Alex Aleardis 13:e mål för säsongen grundlade segern. Mora-forwarden skottfintade, drog en spelare och satte 1–0 i krysset.

Även det andra målet, som kom i mittperioden, låg den 24-årige forwarden bakom. Aleardi tryckte sig fram framför kassen och fick i väg ett avslut med backhand, varpå Alexander Hilmerson tog hand om returen och satte 2–0.

Matchen var rätt jämn spelmässigt – men Mattias Pettersson var omutlig i Mora-kassen och höll sin tredje nolla för säsongen.

Så arbetar vi på SVT Sport

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer.

HockeyAllsvenskan
LagHockeyAllsvenskanSVFGM-IM+/-P
1.Mora IKMIK52314413162-117+45105
2.BIK KarlskogaBIK52277216161-110+5197
3.Västerviks IKVÄS52255517138-117+2190
4.IK PanternPAN52227914136-124+1289
5.AIK IFAIK52235618148-137+1185
6.Timrå IKTIK52227320130-121+983
7.Tingsryds AIFTAIF52226420139-121+1882
8.Almtuna ISAIS52223522149-136+1377
9.IK OskarshamnIKO52166921123-140-1769
10.HC Vita HästenVIT52166723117-128-1167
11.IF BjörklövenIFB52201526137-181-4467
12.MODO HockeyMODO52167425133-155-2266
13.VIK Västerås HKVIK52174625114-142-2865
14.Södertälje SKSSK52134332106-164-5850

Tabellen uppdateras löpande