Finländarna gav Örebro seger

HÖJDPUNKTER: Örebro-Skellefteå 3-2

3 - 2

1-0, 0-2, 2-0
Behrn Arena, Örebro
Publik: 5016

Örebro HK

3 - 2

1-0, 0-2, 2-0
Behrn Arena, Örebro
Publik: 5016

Skellefteå AIK

Första perioden

1-0Sallinen (Manninen)
11:37

Andra perioden

03:45
1-1Olofsson (Holloway)
10:21
1-2Holloway (Olofsson / Pudas)

Tredje perioden

2-2Manninen
02:35
3-2Sallinen (Wandell / Manninen)
09:13

Två mål av Jere Sallinen och ett mål och två assist av Sakari Manninen då Örebro slog Skellefteå med 3-2 på hemmais.
– Det är inte roligt. Vi blir hårt straffade tycker jag. Vi tappar pucken i egen zon på deras 2-2-mål, sen tar de vara på målchanserna, säger Skellefteåtränaren Stefan Klockare i C More.

Örebros Tom Wandell var förstås gladare.

– En kämpainsats för vår del, vi får utdelning i sista. Skönt att vända på den här trenden. Bryta fyra torsk och ta tre poäng - jätteskön, säger han till C More.

– Det var förstås en skön känsla att göra två mål, men det viktiga är att laget vinner och attvi gjorde en bra match i kväll, säger Jere Sallinen.

Så arbetar vi på SVT Sport

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer.

SHL
LagSHLSVFGM-IM+/-P
1.Växjö Lakers HCVLH4528629147-96+5198
2.Djurgårdens IFDIF45217710135-95+4084
3.Färjestad BKFBK45224415152-125+2778
4.IF Malmö RedhawksMIF45187812133-120+1376
5.Frölunda HCFHC45206415130-119+1176
6.Skellefteå AIKSAIK45231318131-107+2474
7.Linköping HCLHC45193815124-114+1071
8.HV71HV7145195417121-117+471
9.Luleå HFLHF451510416111-102+969
10.Brynäs IFBIF45192321120-123-364
11.Rögle BKRBK45133524113-149-3650
12.Örebro HKÖHK45114723102-136-3448
13.Mora IKMIK4512422791-142-5146
14.Karlskrona HKKHK459452786-151-6540

Tabellen uppdateras löpande