Rögle överkört trots nya tränare

Tung kväll för Rögle.
Foto: BildbyrånTung kväll för Rögle.

1 - 6

1-2, 0-2, 0-2
Lindab Arena, Ängelholm
Publik: 3109

Rögle BK

1 - 6

1-2, 0-2, 0-2
Lindab Arena, Ängelholm
Publik: 3109

Mora IK

Första perioden

14:05
0-1Persson (Gormley / D. Kaše) PP1
16:01
0-2Nilsson (Rowe)
1-2Collberg (J. Aaltonen / Brithén) PP1
18:48

Andra perioden

16:25
1-3Bejmo (Lesund) SH1
19:22
1-4Persson (D. Kaše / Bailey)

Tredje perioden

01:30
1-5Nilsson (Seigo / Gormley)
15:35
1-6Persson (D. Kaše / Gormley) PP1

Efter sex raka förluster gick Rögle och tränaren Anders Eldebrink skilda vägar.
Effekten blev inte positiv.
Mora körde över Rögle och vann med 6–1 i Ängelholm.

Rögle har parkerat på jumboplatsen i SHL-tabellen och just nu talar inte mycket för att laget ska lyckas ta sig därifrån. I första matchen efter landslagsuppehållet stod Patrik Ross och Roger Hansson i stället för Eldebrink i båset, men på isen var Rögle minst lika hjälplöst som tidigare i höst.

Mora – med bara en bortaseger på tio försök inför matchen – vann med förkrossande 6–1 och orsakade Rögles sjunde raka nederlag.

– Vi har alldeles för lågt tempo och det är för mycket enmansåkning på väg in i zonen. Vi har lite att jobba på där, sade Roger Hansson till C More.

I slutet av mittperioden stod det 1–2 när Rögle fick chans att spela numerärt överläge i fyra minuter. Men av skåningarnas förhoppning om en kvittering blev det i stället mål för Mora, när Emil Bejmo kontrade in 3–1 efter en konstig sargstuds.

– När Bejmo kommer in och sätter den där känns det som att luften går ur dem lite, sade Moras tremålsskytt John Persson till C More.

Persson sköt 1–0, 4–1 och 6–1 och efter bara fyra mål tidigare under säsongen nästan fördubblade han målkontot.

– Det var skönt att det lossnade lite. Jag har haft lite svårt att få in den, sade han.

Så arbetar vi på SVT Sport

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer.

SHL
LagSHLSVFGM-IM+/-P
1.Växjö Lakers HCVLH52346210169-104+65116
2.Djurgårdens IFDIF52239812153-111+4295
3.Frölunda HCFHC52257515159-137+2294
4.Färjestad BKFBK52236617174-145+2987
5.Skellefteå AIKSAIK52263320145-118+2787
6.IF Malmö RedhawksMIF522081014152-138+1486
7.Luleå HFLHF521910419128-117+1181
8.HV71HV7152216619145-143+281
9.Linköping HCLHC52213919135-130+578
10.Brynäs IFBIF52212326132-148-1670
11.Rögle BKRBK52164527132-169-3761
12.Örebro HKÖHK52144826121-151-3058
13.Mora IKMIK52135232104-163-5951
14.Karlskrona HKKHK52114631101-176-7547

Tabellen uppdateras löpande