Foto: TT Nyhetsbyrån

Här är alla mästare under SM-veckan

Publicerad

SM-veckan pågår för fullt i Malmö, här kan du hitta alla mästare.

26 juni

Frisbee Allround Discgolf dam Matilda Ringbom Södertörns FK
Frisbee Allround Discgolf open Richard Kappling LUFS
Rytmisk gymnastik individuell Alva Svennbeck GF Uppsalaflickorna
Rytmisk gymnastik DTQ gren LAG GF Uppsalaflickorna
Kvinnlig artistisk gymnastik Mångkamp Tonya Paulsson GK Motus-Salto
Manlig artistisk gymnastik Mångkamp David Rumbutis All Star Gymnastics GF
Friidrott (lag-sm) dam lag Spårvägens FK
Friidrott (lag-sm) herr lag Ullevi FK

27 juni

Frisbee Allround SCF dam Niloofar Mosavar Rahmani KFUM Norrköping
Frisbee Allround SCF open Niclas Bergehamn Värnamo FC
Frisbee Allround Discathon dam Matilda Ringbom Södertörns FK
Frisbee Allround Discathon open Mikael Zewgren Bollnäs FDC
Wakeboard dam Melanie Staaf Västerås cablepark
Wakeboard herr Albin Randow
Rytmisk gymnastik Tunnband Alva Svennbeck GF Uppsalaflickorna
Rytmisk gymnastik Boll Alva Svennbeck GF Uppsalaflickorna
Rytmisk gymnastik Käglor Meja Engdahl Petersson Landskrona kvinnliga GF
Rytmisk gymnastik Band Alva Svennbeck GF Uppsalaflickorna
Styrkelyft Damer 57 kg Laura Savolainen Södra SK
Styrkelyft Herrar 66 kg Eddie Berglund ASK Eskilstunastyrkelyft
Damer 63 kg Ellen Staveborg Sundsvalls AK
Styrkelyft Herrar 83 kg Carl Andersson Upsala TK
Kvinnlig artistisk gymnastik Fristående Ida Staafgård GK Motus-Salto
Kvinnlig artistisk gymnastik Bom Jonna Adlerteg Eskilstuna GF
Kvinnlig artistisk gymnastik Bom Ida Staafgård GK Motus-Salto
Kvinnlig artistisk gymnastik Hopp Ida Staafgård GK Motus-Salto
Kvinnlig artistisk gymnastik barr Jonna Adlerteg Eskilstuna GF
Manlig artistisk gymnastik Fristående Christopher Soos Halmstad Frigymnaster
Manlig artistisk gymnastik Bygelhäst Kim Wanström Hammarbygymnasterna
Manlig artistisk gymnastik Ringar David Rumbutis All Star Gymnastics GF
Manlig artistisk gymnastik Hopp Vitalijs Kardasovs Hammarbygymnasterna
Manlig artistisk gymnastik Barr Karl Idesjö Hammarbygymnasterna
Manlig artistisk gymnastik räck Karl Idesjö Hammarbygymnasterna
Artistisk gymnastik Lag lag Tidaholms GS
Parkour Parkour freestyle Oscar Karlsson
Kanotpolo dam LAG Isbrytarna Luleå KF
Kanotpolo herr LAG Linköpings KK Gul

28 juni

Frisbee Allround Precision dam Niloofar Mosavar Rahmani KFUM Norrköping
Frisbee Allround Längd dam Niloofar Mosavar Rahmani KFUM Norrköping
Frisbee Allround längd open Edvin Almqvist LUFS
Tyngdlyftning damer 55 kg ryck Sofia Enocsson Rito Allmänna SK
Tyngdlyftning damer 55 kg stöt Cecilia Landgren Stockholms AK
Tyngdlyftning damer 55 kg total Sofia Enocsson Rito Allmänna SK
Tyngdlyftning Herrar 67 kg ryck Eddie Berglund Allmänna SK
Tyngdlyftning Herrar 67 kg stöt Marcus Nilsson Stockholms AK
Tyngdlyftning Herrar 67 kg total Eddie Berglund Allmänna SK
Tyngdlyftning Damer 45 kg ryck Caroline Lagerborg Fit4life TK
Tyngdlyftning Damer 45 kg stöt Caroline Lagerborg Fit4life TK
Tyngdlyftning Damer 45 kg total Caroline Lagerborg Fit4life TK
Tyngdlyftning Herrar 55 kg ryck Carl Lodin Fyshuset SKG
Tyngdlyftning Herrar 55 kg stöt Carl Lodin Fyshuset SKG
Tyngdlyftning Herrar 55 kg total Carl Lodin Fyshuset SKG
Tyngdlyftning herrar 61 kg ryck Jesse SHI Sundbybergs TK
Tyngdlyftning Herrar 61 kg stöt Jesse SHI Sundbybergs TK
Tyngdlyftning Herrar 61 kg total Jesse SHI Sundbybergs TK
Tyngdlyftning Damer 59 kg ryck Jenny Adolfsson Stockholms AK
Tyngdlyftning Damer 59 kg stöt Donna Berglund Allmänna SK
Tyngdlyftning Damer 59 kg total Donna Berglund Allmänna SK
Tyngdlyftning Herrar 73 kg ryck Gabriel Abrahamsson Marks TK
Tyngdlyftning Herrar 73 kg stöt Victor Ahlm HAK Greppet
Tyngdlyftning Herrar 73 kg total Victor Ahlm HAK Greppet
Rally sprint 2WD Robin Sandberg Ryds MK
Rally sprint 4WD Johan Kristoffersson MK Team Westom
Styrkelyft Damer 72 kg Ida Rönn Fyshuset SKG
Styrkelyft Herrar 93 kg Gustav Hedlund ASK Eskilstuna
Styrkelyft Damer 84 kg Paula Jacobsson HAK Greppet
Simning 200 m frisim damer PARA Pernilla Lindberg Föreningen Göteborg sim
Simning 200 m frisim damer Sarah Sjöström Södertörns simsällskap
Simning 200 m fjärilsim herrar Samuel Törnqvist Täby sim
Simning 50 m ryggsim Damer Sarah Sjöström Södertörns simsällskap
Simning 100 m frisim herrar Christoffer Carlsen Helsingborgs simsällskap
Simning 200 m bröstsim damer Sophie Hansson Helsingborgs simsällskap
Simning 200 m bröstsim herrar Erik Persson Kungsbacka simsällskap
Simning 1500 m frisim herrar Christopher Jedel Mölndals allmänna simsällskap
Simning 100 m frisim herrar PARA Tobias Klasson Säffle Simsällskap
Simning 50 m ryggsim damer PARA Lina Watz Karlstads simsällskap
Simning 4x100 frisim damer LAG Jönköpings simsällskap
Boule Precisionsskytte DAM Jessica Johansson CPC
Boule Precisionsskytte Öppen Mikael Gustafsson CAR

29 juni

Frisbee Allround Precision open Jonas Bengtsson Södertörns FK
Flygsport (F9U drone racing) F9U drone racing Oscar Nilsson Malmö
Kustrodd Damer 1x6000m Maria Pelvén Helsingborgs roddklubb
Kustrodd herrar 1x6000m Dennis Gustavsson Höganäs roddförening
Kustrodd Herrar 2x6000m Gaetan Delhon, Johan Andersson Vaxholm RF
Beach ultimate frisbee mixed LAG KFUM Örebro
Handigolf Dam Matilda Jonsson Kumla golfklubb
Handigolf Herr Johan Kammerstad Eskilstuna golfklubb
Styrkelyft Damer 47 kg Emma Granlund Skellefteå TK
Styrkelyft Damer 52 kg Johanna Wessman Sommarhemmet
Styrkelyft Damer +84 kg Emelie Leach Väsby Atletklub
Styrkelyft Herrar 74 kg Andreas Nilsson Lunds TK
Styrkelyft Herrar 59 kg Thomas Wuffeld Sundsvalls AK
Styrkelyft Herrar 105 kg Emil Norling Fyshuset SKG
Styrkelyft Herrar 120 kg Victor Mattsson Oxelösunds AK
Styrkelyft Herrar +120 kg Endrit Benéus Mascot Atletklubb
Simning 400 m medley herrar Samuel Törnqvist Täby Sim
Simning 200 m ryggsim damer Miranda Arvidsson Kalmar simsällskap
Simning 100 m ryggsim herrar Samuel Törnqvist Täby sim
Simning 50 m bröstsim damer Sophie Hansson Helsingborgs simsällskap
Simning 50 m fjärilsim herrar Dan Lester Linköpings Allmänna ss
Simning 100 m fjärilsim Damer Sarah Sjöström Södertörns simsällskap
Simning 800 m frisim damer Emma Sundstedt Spårvägens simförening
Simning 50 m bröstsim damer PARA Pernilla Lindberg Föreningen Göteborg sim
Simning 100 m ryggsim herrar PARA Tobias Klasson Säffle Simsällskap
Simning 50 m fjärilsim Herrar PARA Ludvig Nyrén Säffle Simsällskap
Simning 4x200 m frisim herrar LAG Simklubben Neptun
Tyngdlyftning Herrar 89 kg ryck Jan Philip Pålsson Väsby AK
Tyngdlyftning Herrar 89 kg stöt Jan Philip Pålsson Väsby AK
Tyngdlyftning herrar 89 kg total Jan Philip Pålsson väsby AK
Tyngdlyftning Damer 64 kg ryck Daniela Gherman Sörby BoIS
Tyngdlyftning Damer 64 kg stöt Daniela Gherman Sörby BoIS
Tyngdlyftning Damer 64 kg total Daniela Gherman Sörby BoIS
Tyngdlyftning Herrar 81 kg ryck Hassan Al-Dahan Nordic AK
Tyngdlyftning Herrar 81 kg stöt Hassan Al-Dahan Nordic AK
Tyngdlyftning Herrar 81 kg total Hassan Al-Dahan Nordic AK
Tyngdlyftning Herrar 96 kg ryck Klas Ekberg Fyshuset SKG
Tyngdlyftning Herrar 96 kg stöt Klas Ekberg Fyshuset SKG
Tyngdlyftning Herrar 96 kg total Klas Ekberg Fyshuset SKG
Tyngdlyftning Damer 71 kg ryck Ida Åkerlund Allmänna SK
Tyngdlyftning Damer 71 kg stöt Ida Åkerlund Allmänna SK
Tyngdlyftning Damer 71 kg total Ida Åkerlund Allmänna SK
SUP (stand up paddle) 600 m sprint dam Maya Persson Stenungsund
SUP (stand up paddle) 600 m sprint herr Magnus Lindstedt Bris
Trampolin Synkroniserad Damer Alva Lemoine Uppsala Gymnastikförening
Trampolin Synkroniserad Damer Lina Sjöberg Uppsala Gymnastikförening
Trampolin Synkroniserad Herrar Jonas Nordfors Upplands Väsby gymnastikklubb
Trampolin Synkroniserad Herrar Måns Åberg Upplands Väsby gymnastikklubb
Trampolin Individuell dam Lina Sjöberg Uppsala Gymnastikförening
Trampolin Individuell herr Jonas Nordfors Upplands Väsby gymnastikklubb
Trampolin DMT (dubbel mini trampolin) dam Lina Sjöberg Uppsala Gymnastikförening
Trampolin DMT (dubbel mini trampolin) herr Jonas Nordfors Upplands Väsby gymnastikklubb
Dragkamp 600 kg mix LAG Brunnsbergs IF
Tricking Tricking Måns Rudfeldt stockholm
Skateboard Ramp herr Noah Albrektsson Falkenberg
Skateboard Ramp dam Elsa Löthman Lund
Skateboard Slalom Herr Viking Hadestrand Gothenburg slalom skaters

30 juni

Frisbee Discgolf dam Emanuelsson/Grundén FK 360
Frisbee Discgolf her Hagman/Johansen Helsingborg Onsala DG
Bangolf Slagspel DAM Marielle Svensson BGK Jönköping
Bangolf Slagspel HERR Carl-Johan Ryner Uppsala BGK
Bangolf LAG dam Lag uppsala bgk
Bangolf LAG herr lag Skogshalls BGK
Casting Haspel precision Damer Anna Karin Söderquist IS linne
Casting Haspel precision herrar Gustav Kransberg IS Linne
Frisbee Allround Double disc court (DDC) open Stefam Karlsson LUFS
Frisbee Allround Double disc court (DDC) open Mathias Franzen LUFS
Frisbee Allround Fristil Open Stefan karlsson LUFS
Frisbee Allround Fristil Open Vendela Arveskär LUFS
Frisbee Allround allround dam Niloofar Mosavar Rahmani KFUM Norrköping
Frisbee Allround Allround open Jonas Karlsson Värnamo FC
Boccia (parasport) open lag Tranan HIK
Kustrodd dubbelsculler mix lag Helsingborgs Roddklubb
Kustrodd Dubbelsculler Damer lag Helsingborgs Roddklubb
Kustrodd Scruller 4 Herrar lag Helsingborgs Roddklubb
Beachvattenpolo herr LAG LSF Piranhas
Beachvattenpolo dam LAG Järfälla S
Rugby 7 s DAM LAG Pingvin
Rugby 7 s HERR LAG Exiles
Styrkelyft Damer klassisk bänkpress 52 kg Johanna Wessman Sommarhemmet
Styrkelyft Damer klassis bänkpress 57 kg Victoria Cederholm Södertälje AK
Styrkelyft Damer klassisk bänkpress 63 kg Linnéa Holmgren HAK greppet
Styrkelyft Damer klassisk bänkpress 72 kg Micaela Ödling Upsala TK
Styrkelyft Damer klassisk bänkpress 84 kg Sandra Smoler Göteborg KK
Styrkelyft Damer klassisk bänkpress + 84 kg Madeleine Lundin-Heed Södra SK
Styrkelyft Herrar klassisk bänkpress 66 kg Eddie Berglund ASK Eskilstuna
Styrkelyft Herrar klassisk bänkpress 74 kg Simon Brunzell Nynäshamn
Styrkelyft Herrar klassisk bänkpress 83 kg Piotr Jablonski IKSU Fitness
Styrkelyft Herrar klassisk bänkpress 93 kg Marcus Grahn ASK Eskilstuna
Styrkelyft Herrar klassisk bänkpress 105 kg Josef Eriksson Hallsbergs AK
Styrkelyft Herrar klassisk bänkpress 120 kg Adam Jakobsson Malå AK
Styrkelyft Herrar klassisk bänkpress + 120 kg Mårten Fristedt Linköpings AK
Simning 400m frisim herrar PARA Jesper Andersson Karlstads simsällskap
Simning 50m bröstsim herrar PARA Albin Oskarsson Örebro simallians
Simning 50 m bröstsim herrar Johannes Skagius Simklubben Neptun
Simning 400m medley damer Christine Ekman Simklubben Neptun
Simning 50m ryggsim herrar Gustav Hökfelt Simklubben Neptun
Simning 50m frisim damer PARA Pernilla Lindberg Föreningen Göteborg sim
Simning 50 m frisim damer Sara sjöström Södertörns simsällskap
Simning 400 m frisim herrar Wiggo Frohde Simklubben Neptun
Simning 100 m ryggsim damer PARA Guld Lina Watz Karlstads simsällskap
Simning 100m ryggsim damer Michelle Coleman Spårvägens simförening
Simning 4x100 m medley herrar lag Simklubben Neptun
Simning 4x200m frisim damer lag Jönköpings simsällskap
Cricket T20 CRICKET T20 LAG Lunds SM
Dragkamp 640 kg herr lag Brunnsbergs IF
Dragkamp 540 kg dam lag Brunnsbergs IF
Radiostyrd bilsport 1:8 Elbuggy Jessica Pålsson FRCK
Surfski H22 Tommy Karls örnsbergs KK
Surfski D22 Hanna Höij Stockholms KK
Tyngdlyftning Damer 76 kg ryck Patricia Strenius Nordic AK
Tyngdlyftning Damer 76 kg stöt Patricia Strenius Nordic AK
Tyngdlyftning Damer 76 kg totalt Patricia Strenius Nordic AK
Tyngdlyftning Damer 81 kg ryck Mimi Pelling Mossebergs AK
Tyngdlyftning damer 81 kg stöt Kaitlynne Rahner Falu AK
Tyngdlyftning damer 81 kg total Kaitlynne Rahner Falu AK
Tyngdlyftning Damer +87 kg ryck Terese Karlsson Gävle KK
Tyngdlyftning Damer +87 kg stöt Terese Karlsson Gävle KK
Tyngdlyftning Damer + 87 kg total Terese Karlsson Gävle KK
Tyngdlyftning Herrar 102 kg ryck Oscar Gillström Allmänna SK
Tyngdlyftning Herrar 102 kg stöt Lars Stålberg Upsala TK
Tyngdlyftning Herrar 102 kg total Oscar Gillström Allmänna SK
Tyngdlyftning herrar 109 kg ryck Stefan Ågren Fyshuset SKG
Tyngdlyftning Herrar 109 kg stöt Stefan Ågren Fyshuset SKG
Tyngdlyftning Herrar 109 kg total Stefan Ågren Fyshuset SKG
Tyngdlyftning Herrar + 109 kg ryck Hampus Lithén Trosa AIF
Tyngdlyftning Herrar + 109 kg stöt Hampus Lithén Trosa AIF
Tyngdlyftning Herrar + 109 kg total Hampus Lithén Trosa AIF
Karate (kyokushin) Herrar + 90 Simon Pålsson Keiko Karate Kai
Karate (kyokushin) herrar -90 kg Jonas Rosin Brynäs Kyokushin karate
Karate (kyokushin) Herrar -70 kg Milad Samizade Benzai Karate Kai
Karate (kyokushin) Damer + 65 kg Mette-Marie Nielsen Minami Budokai
Karate (kyokushin) damer -65 kg Ewelina Roswadowsja KFUK Uppsala kyokushin karate
Truppgymnastik DAM LAG GK motus-salto
Truppgymnastik HERR LAG Brommagymnasterna
Truppgymnastik MIXED LAG GF Örebro Basket 3x3 DAM LAG Hot shots
Basket 3x3 HERR LAG Guns n roses
Hindersim DAM Siri Englund P 7 SKIF
Hindersim HERR William Myrlander Nässjö sls
SUP (stand up paddle) Technical race dam Maya Persson Stenungsund SUP klubb
SUP (stand up paddle) Technical race herr Johan Skärskog Malmö Kanotklubb
SUP (stand up paddle) distans Dam Maya Persson Stenungsund SUP klubb
SUP (stand up paddle) distans Herr Magnus Lindstedt Bris

1 juli

Bangolf Matchspel Dam Karin Olsson Uppsaka BGK
Bangolf Matchspel Herr Carl-Johan Ryner Uppsala BGK
Simning 400m frisim damer PARA Pernilla Lindberg Föreningen Göteborg sim
Simning 800m frisim herrar Mattias Glenesk Simklubben Neptun
Simning 50m frisim Herrar PARA Tobias Klasson Säffle Simsällskap
Simning 50m frisim herrar Jonathan Kling Örebro simallians
Simning 100m bröstsim damer PARA Pernilla Lindberg Föreningen Göteborg sim
Simning 100m Bröstsim Damer Sophie Hansson Helsingborgs simsällskap
Simning 200m ryggsim herrar Samuel Törnqvist Täby sim
Simning 50m fjärilsim damer PARA Lina Watz Karlstads simsällskap
Simning 50m fjärilsim damer Sara Junevik Falu simsällskap
Simning 100m fjärilsim herrar Jesper Jonsson Södertörns simsällskap
Simning 400m frisim damer Emma sundstedt Spårvägen simförening
Simning 4x100m medley damer lag Helsingborgs simsällskap
Kanot (Short Track marathon och kanotmaraton Short track maraton dam Hanna Höij SKK
Kanot (Short Track marathon och kanotmaraton Short track maraton herr Joakim Lindberg FiKK
Rullskidor Sprint dam Linn Sömskar IFK Umeå
Rullskidor Sprint Herr Karl-Johan Westberg Borås SK
Paracykel herr Patrik Ohlqvist Mölndals Cykelklubb
Aerobic gymnastics Wilma Jönsson Trelleborgs Gymnastic & Dance Club

2 juli

Footgolf Lag Dam lag Olandsbygdens gk Damer 2
Footgolf Lag Herr lag Olandsbygdens GK Herrar
Footgolf singel dam Julia Berlind Olandsbygdens GK
Footgolf singel herr Nahir Oyal Södertälje Park GK
Simning 200 m medley herrar PARA ludvig Nyrén Säffle Simsällskap
Simning 200m frisim herrar PARA Tobias Klasson Säffle Simsällskap
Simning 200m medley damer PARA Pernilla Lindberg Föreningen Göteborg sim
Simning 4x100m frisim herrar Lag Helsingborgs simsällskap
Simning 1500m frisim damer Emma Sundstedt Spårvägens simförening
Simning 200m fjärilsim damer Ida Marko-Varga simklubben triton
Simning 200m medley herrar Samuel Törnqvist täby sim
Simning 100m frisim damer PARA Pernilla Lindberg Föreningen Göteborg sim
Simning 100m frisim Damer Sophie Hansson Helsingborgs simsällskap
Simning 200m frisim herrar Gustaf Dahlman Västerås simsällskap
Simning 200m medley damer Hannah Brunzell Västerås simsällskap
Simning 100m bröstsim herrar PARA Tobias Klasson Säffle Simsällskap
Simning 100m bröstsim herrar Daniel Räisänen täby sim
Kanot (Short Track marathon och kanotmaraton Maraton K1 Dam Johanna Johansson LöKK
Kanot (Short Track marathon och kanotmaraton Maraton K1 herr Joakim Lindberg FiKK
Segling (49er/49er FX) 49er inställt inställt
Segling (49er/49er FX) 49er FX inställt inställt
Cykel (kortbana) dam Alexandra Nessmar Ormsalva
Cykel (kortbana) herr Lucas Eriksson Motala AIF Cykelklubb
Rullskidor Sprint dam Linn Sömskar IFK Umeå
Rullskidor Sprint Herr Viktor Gustavsson IFK Mora SK
Bowling Dam Joline Person Planefors Team X-calibur BK
Bowling Herr Markus Lenefjäll BK Kaskad

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer