Måns Hedberg och Ebba Andersson. Foto: Bildbyrån

Här är alla SM-vinnarna i Sundsvall 2019

Publicerad

Den tionde upplagan av SM-veckan är slut.
Här är vinnarna under SM.

Softboll
Leksand Baseboll och Softbollklubb

Snowboard, big air
Måns Hedberg, Bollnäs Alpina Klubb
Novalie Engholm, Härnösands Alpina Klubb

Freeskiing, big air
Emil Granbom, Falu Snowpark

Längdskidor
15 km klassiskt: Calle Halfvarsson, Sågmyra SK
10 km klassiskt: Ebba Andersson, Sollefteå Skidor IF
Stafett herr: Åsarna IK
Stafett dam: IFK Umeå
Sprint: Hanna Falk, Ulricehamns IF
Sprint: Calle Halfvarsson, Sågmyra SK
15 km masstart: Ebba Andersson, Sollefteå Skidor IF
30 km masstart: Daniel Rickardsson, Hudiksvalls IF

Rullstolsrugby
Köping Hillbillies

Skicross
Linnea Mobärg, Edsåsdalens Slalomklubb
Pontus Kristensson, Branäs Alpina Klubb

Bowling:
Herrar: Team Clan BC från Nässjö
Damer: BK Högland från Nässjö

Skoter:
Elina Öhman, Tväråns Intresseförening
Lukas Johansson, Gargnäs MK

Parallellslalom
Agnes Dahlin, IF Hudik Alpin
Wilhelm Hedenberg, UHSK Umeå SK

Rallysprint
2WD: Daniel Röjsel, SMK Dala Falun
4WD: Johan Kristoffersson, MK Team Westorm

Rallycross
Sebastian Eriksson, Hagfors MK

Crosscart
Martin Enlund, Västerås MS

Cykeltrial
Joacim Nymann, Partille Trialklubb

X-trial
Sondre Haga,Riska Motorsykkelklubb (Norge)

Styrkelyft:
Damer: HAK Greppet från Helsingborg
Herrar, klassiskt: Jönköpings SK
Herrar: Sundbybergs TK

Draghundsport 
Nordisk stil lina(B och C) SMV A: Mikael Henriksson, Sundsvalls DHK och Liselott Gustafsson, Umeå DHK
Nordisk stil lina (B och C), SM1 B:
John Maritz, Sundsvalls DHKNordisk stil lina (B och C), SW1 B, 2x5km och Rebecca Johansson, Hällefors BK
Nordisk stil lina (B och C), SMO A: Bengt Pontén, Södra Dalarnas DHK
Nordisk stil lina (B och C), SM1 C: Jonas Elfstrand, Malmfältens Draghundsklubb
Nordisk stil lina (B och C), SWJ A: Evelina Bondeson, Sollefteå DHK
Nordisk stil lina (B och C), SMY A: Mikael Widén, Södra Dalarnas DHK och Amanda Viklund, Härnösands DHK
Nordisk stil lina (B och C), S1K A: My Blomqvist, Boden Draghund IF

Dragkamp, individuell
Damer lättvikt < 60 kg: Anette Klinthäll, Hovmantorp DK
Damer mellanvikt 60-70 kg: Johanna Eriksson, Brunnsberg IF
Damer lätt tungvikt 70-80 kg: Magdalena Persson, Unnaryds DK
Damer tungvikt 80-90 kg: Annica Kruger, IK Bergagård AD
Herrar lättvikt < 70 kg: David Fors, Löftadalen DK
Herrar mellanvikt 70-80 kg: David Lilja, Björke SK
Herrar lätt tungvikt 80-90 kg: Albin Fäldt, Björke SK
Herrar tungvikt 90-110 kg: Jesper Andersson, Löftadalen DK
Herrar supertungvikt > 110 kg: Torbjörn Johansson, Vedums AIS

Virtuell bilsport
Tobias Olsson, Orust Bilsportklubb

Danssport 
Tiodans: David Kaleta & Paulina Sara Karkosik, Team Gothenburg's Elite Dancers
HipHop Battle: Axel Carlsson, Dance Team Linda Hemrell
HipHop Solo: Axel Carlsson, Dance Team Linda Hemrell
Disco Solo: Hanna Johansson, ArtDance Falköpings Dansförening
Disco Duo: Ebba Henriksson & Linnéa Henriksson, Karlskoga Dansförening
Slowdance: Agnes Holmbäck-Svensson, SDK Dansverkstan Tidaholm

Totalt ska SM-mästare koras i 24 sporter.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer