Medverkande i Springfloden

Julia Ragnarsson och Kjell Bergqvist i Springfloden

AVSNITT 1

OLIVIA RÖNNING

JULIA RAGNARSSON

TOM STILTON

KJELL BERGQVIST

VERA

ANNA WALLANDER

MURIEL

JOSEFIN IZIAMO

BENSEMAN

BJÖRN ANDRESEN

ARVO PÄRT

MATTIAS SILVELL

BO FAST

GUSTAVE LUND

MIKAEL FLORÉN

RICHARD SSERUWAGI

ERIK

LARS ANDERSSON

NILS WENDT

DAG MALMBERG

BOSQUES

PATRICIO ARENAS

LENNIE

IGGY LOND MALMBORG

MARIA RÖNNING

JESSICA ZANDÉN

ÅKE

FREDERIK NILSSON

LIAM

GUSTAV LINDH

ADAM

DAKOTA TRANCHER WILLIAMS

METTE OLSÄTER

CECILIA NILSSON

ARNE RÖNNING

NIKLAS JARNEHEIM

UNG OLIVIA

EDITH CIOBANU STEIN

MARIANNE BOGLUND

CARINA M JOHANSSON

VERNER BROST

MATS ANDERSSON

BOMARK

OLA WAHLSTRÖM

ADELITA

PALOMA WINNETH

FORSS

KJELL WILHELMSEN

UNG OVE GARDMAN

VINCENT WETTERGREN

RONNY REDLÖS

RICHARD TURPIN

NYHETSANKARE

CLAES ELFSBERG

ULF

RASMUS LUTHANDER

KONCEPTUERANDE REGISSÖRER

MATTIAS OHLSSON

NIKLAS OHLSON

MANUS

CILLA & ROLF BÖRJLIND

BASERAD PÅ DERAS ROMAN SPRINGFLODEN

DRAMATURG

CAMILLA AHLGREN

PRODUCENTER

MARTIN CRONSTRÖM

FRANCY SUNTINGER

PRODUCENTASSISTENT

ANNA-KLARA CARLSTEN

EXEKUTIVA PRODUCENTER

LARS BLOMGREN

CHRISTIAN WIKANDER

WOLFGANG FEINDT

PETER NADERMANN

ALEXANDER VANDEPUTTE

JAN DE CLERCQ

PROJEKTLEDARE SVT

KRISTINA MANSFELD

ASSOCIATE PRODUCER

THOMAS DISCH

PRODUKTIONSLEDARE

CATHARINA BRAGÉE

MATTIAS AREHN

PRODUKTIONSKOORDINATOR

MARIA EVELIUS

CASTING

TUSSE LANDE

CATRIN WIDERYD

FAD

NIKLAS SIÖSTRÖM

SERGEJ ISRAEL

YVONNE LUNDIN

STATISTANSVARIG

TED JÖNSSON

SAD

ANNI ANDERSSON

ASSISTERANDE PLANLÄGGARE

VICTORIA SVANELL

JESSICA BALAC

AMANDA ADOLFSSON

SCRIPTOR

ANNA ÖDMAN

LINDA JOHANSSON

FOTOGRAF

JOHAN HOLMQUIST

B-FOTOGRAFER

DANIEL WANNBERG

LÅNG EFTERTEXT

DAVID GYLJE

RASMUS BENGTSSON

STELLAN RUNGE

C-FOTOGRAFER

TOBIAS VIDING

EMMA DANIELSSON

ARVID JERNQVIST

VIDEOASSISTENTER

KIM BERTILSSON

DANIEL PERSSON

BLUESKY

HELLEKOPTERFLYGNINGAR

PETER DEGERFELDT

DIT SUPERVISOR

MARCUS VASQUES OSORIO

DIT

CHARLES PATRICK ANDERSSON

BELYSNINGSMÄSTARE

TOBIAS HENRIKSSON

SANNA KARACSONY

ELASSISTENTER

ERIK ANDERSSON

ROBIN OLSSON

SEBASTIAN JOHANSSON

FREDRIK CARLQVIST

PASSARE

PETER EILE

ELIAS BRANNER

MARTIN HARTLAND

PASSARASSISTENT

MAURITZ ROOS

A-LJUD

ANDERS BILLING VIVE

B-LJUD

MICHAEL LECHNER

PRODUKTIONSDESIGNER

LARS ANDERSSON

SCENOGRAF

CHRISTIAN OLANDER

SCENOGRAFIASSISTENT

GABRIEL DE KNOOP

SCENOGRAFIKOORDINATOR

SANDRA ALDELL

REKVISITÖRER

KARIN GRY

MONIKA WAHLIN

REKVISITÖRASSISTENT

IDA GUNNARSSON

ATTRIBUTÖR

VINCENT GRY

GRAFIKER

DANIEL ZORMAN

BYGGLEDARE

KLAS JANSSON

SNICKARE

SEBASTIAN JANSSON

BRAHAMA LILJA

RASMUS LARSSON

ROLF LARSSON

JOAKIM LINDHOLM

ANDREAS LINDBERG

LUKAS STRÖMBERG

DEKORATIONSMÅLERI

RIKARD GRÖNVALL

DOARTE HERNING

KOSTYMDESIGNER

MARIE FLYCKT

KOSTYMASSISTENTER

SOFIE CEDERSTRÖM

LISA ELVERFORS

MASKDESIGNER

JESSICA SVENSSON

VIKARIERANDE MASKÖR

THERESE SANDERSSON

MASKASSISTENT

ANNA ÖHRNBERG

PERUKMAKARE

KATRIN WAHLBERG

SFX MASK

JESSICA SVENSSON

PLATSCHEFER

SALLY BROSTRÖM

JONATHAN RIDINGS

PLATSLETARE

PELLE ISAKSSON

JONATHAN RIDINGS

PLATSASSISTENTER

JONAS TJÄLLMAN

OLA THOMASSEN

PRODUKTIONSASSISTENT

FILIPPA PALM

RUNNER

MARKUS LUSTH

CATERING

SAMANTHA LARSEN

JENNY ELWE

STUNTMAKERS

STUNTSUPERVISOR

MARTIN ZETTERLUND

STUNTKOORDINATORER

MARTIN ZETTERLUND

PETER LUNDBERG

ASSISTERANDE STUNTKOORDINATORER

JANNE LINDQVIST

PETER LUNDBERG

MICHAEL BROLIN

STUNTDUBBEL KJELL BERGQVIST

ALEXANDER LINDMAN

STUNTS

JANNE LINDQVIST

MICHAEL BROLIN

NOAH ZACHARIASSON

GABRIELL WALLMARK

ADAM STRANDNER

PATRIK KRISTOFFERSSON

TEAM STOCKHOLM

PRODUKTIONSLEDARE

THOMAS ÖSTLUNDH

PRODUKTIONSKOORDINATORER

PERNILLA ERIKSSON

ANNA-KLARA CARLSTEN

RUNNERS

JACOB BELFRAGE

REBECCA CLAESSON

JEAN-PIERRE ZEITO

FAD

AMANDA ADOLFSSON

TAD

MARKUS LUSTH

INSPELNINGSASSISTENTER

TIND SONEBY

VIKTOR ENWALL

STATISTANSVARIGA

MAGNUS BENGTSSON

MAYA PARMENT SCHWARZ

SCRIPTOR

EVA LJUNGMAN JANSSON

CAROLINE JOHANSSON BYH

FOTOGRAF

MISIO MOKROSINSKI

B-FOTOGRAF

MIKAEL LINDSTRÖM

VIDEOASSISTENT

NICKLAS CEDERSTRÖM

DIT

REBECCA MOÉN

KALLE DAHLBERG

MARCUS HANSEN

ELASSISTENTER

ROBERT PONTINDER

JOHAN GÄRSKOG

AIMAR BERGAN

PASSARE

KOBIE KENTKURAN

A-LJUD

JONAS RUDELS

B-LJUD

KLAS ENGSTRÖM

REKVISITÖRER

MATILDA AFZELIUS

KRISTOFFER ANDERSSON

RALF SÖDERLIND

KENNETH CARLBERG

ATTRIBUTÖR

PEDER SVENSK

MASKASSISTENTER

LOTTA FISCHER

SARI NUTTANEN

PLATSCHEFER

JOSEFIN SUNDBERG

RASMUS WASSBERG

JONAS RYDERGREN

PLATSLETARE

SEBASTIAN JOHANSSON

PLATSASSISTENTER

PER LÖFGREN

LINUS NORDSTRÖM

CATERING

BRITTS CORNER

THUNDER EFFECTS

SFX

DAVID PETER

PANORAMA SFX

SFX

JOHAN HARNESK

ROBIN BLICK

MATTIAS JÖNSSON

VINCENT THUNSTRÖM

VICTOR RAJALA

GUSTEN BLICK

SFX TORSO

LOVE LARSON

METRONOME RENTAL

TEKNIKUTHYRNING

TOBIAS REGNÉR

KALLE SVENSSON

POSTPRODUCENT

PETER BENGTSSON

KLIPPARE

LINDA JILDMALM, SFK

MALIN LINDSTRÖM, SFK

KLIPPASSISTENTER

NILS BERGMAN

CARL DACKEBY

MADELEINE BENGTSSON

CTO

HENRIK CEDNERT

CONFORM

JONAS ERIKSSON

COLORIST

PER SJÖKVIST

ON-LINE

JONAS ERIKSSON

VFX SUPERVISOR

TORBJÖRN OLSSON

VFX KOORDINATOR

ELIN HALLBERG

VFX ARTISTER

FREDRIK PIHL

SIMON BJÖRK

3D

IMPORTANT LOOKING PIRATES

LJUDDESIGN

CARL EDSTRÖM

LJUDBEARBETNING

EUROPA SOUND & VISION AB

LJUDLÄGGNING

GUSTAV LANDBECKER

ERIK GULDAGER

ANDERS DEGERBERG

LINUS GIDSTEDT

TRAMP

LINUS GIDSTEDT

LJUDMIX

GUSTAV LANDBECKER

GABOR PASZTOR

GRAFISK FORM FÖR & EFTERTEXT

FORMFÖRBUNDET

JOHAN LARSSON

PHILIP SUNDBOM

MUSIK

JOHAN SÖDERQVIST

MEDKOMPOSITÖR

FREDRIK MÖLLER

MUSIKMIX

DAVE MOORE

JOAKIM JENNEFORS

ANDREAS HALD

MUSIKPRODUKTIONSASSISTENTER

JOAKIM JENNEFORS

ANDREAS HALD

MUSIC SUPERVISOR

MAGNUS PALMBORG

ÖVERSÄTTARE

SVENSK MEDIETEXT

KATHERINE FALCK

STILLBILDSFOTOGRAF

NIKLAS MAUPOIX

PRODUKTIONSCHEF FILMLANCE INTERNATIONAL

MALINI AHLBERG

PROJEKTKOORDINATORER

SANDRA DICKERIUS

ANNMARI BERGMARK

LOUISE LARSSON

JURIST

PETRA MÅHL

EKONOMER

ANNA THÖRN

JEANETTE BLOMBERG

THEREZE CARELL

ANNE SVENSSON

"NO REST FOR ME"

(JOHANSSON)

© UNIVERSAL MUSIC PUBLISHING SCAND. AB

FRAMFÖRD AV JONATHAN JOHANSSON

℗ 2015 S:t C

"EN VALSMELODI"

DIKT AV NILS FERLIN

DISTRIBUTION

ENDEMOL SHINE INTERNATIONAL

STORT TACK TILL ALLA FANTASTISKA STATISTER

TV-SERIEN ÄR INSPELAD I

VÄSTRA GÖTALANDS LÄN, STOCKHOLM, COSTA RICA, GRISSLEHAMN

EN SAMPRODUKTION MELLAN

SVT

FILMLANCE INTERNATIONAL

FILM VÄST

ZDF

NADCON

LUMIERE GROUP

MED STÖD FRÅN

CREATIVE EUROPE PROGRAMME - MEDIA OF THE EUROPEAN UNION

NORDISK FILM & TV FOND

SVENSKA FILMINSTITUTET

LOGGOR:

FILMLANCE INTERNATIONAL, FV, ZDF, NADCON, LUMIERE, CREATIVE MEDIA, NFTF, SFI, ESI, YLE, NRK, SVT

© 2016 FILMLANCE INTERNATIONAL AB

All rights reserved

AVSNITT 2

TOM STILTON

KJELL BERGQVIST

OLIVIA RÖNNING

JULIA RAGNARSSON

VERA

ANNA WALLANDER

MURIEL

JOSEFIN IZIAMO

BENSEMAN

BJÖRN ANDRESEN

ARVO PÄRT

MATTIAS SILVELL

ERIK

LARS ANDERSSON

MINKEN

JOHAN WIDERBERG

NILS WENDT

DAG MALMBERG

EVA CARLSÉN

ANGELA KOVÁCS

LENNIE

IGGY LOND MALMBORG

MARIA RÖNNING

JESSICA ZANDÉN

LIAM

GUSTAV LINDH

ADAM

DAKOTA TRANCHER WILLIAMS

ADELITA

PALOMA WINNETH

FORSS

KJELL WILHELMSEN

KLINGA

STEFAN GÖDICKE

BETTY NORDEMAN

LISBETH JOHANSSON

MÄRIT WERNEMYR

MARGARETA OLSSON

GUNNAR WERNEMYR

CHRISTIAN FIEDLER

JOURNALIST

PETER EDIN

KONCEPTUERANDE REGISSÖRER

NIKLAS OHLSON

MATTIAS OHLSSON

MANUS

CILLA & ROLF BÖRJLIND

BASERAD PÅ DERAS ROMAN SPRINGFLODEN

DRAMATURG

CAMILLA AHLGREN

PRODUCENTER

FRANCY SUNTINGER

MARTIN CRONSTRÖM

PRODUCENTASSISTENT

ANNA-KLARA CARLSTEN

EXEKUTIVA PRODUCENTER

LARS BLOMGREN

CHRISTIAN WIKANDER

WOLFGANG FEINDT

PETER NADERMANN

ALEXANDER VANDEPUTTE

JAN DE CLERCQ

LÅNG EFTERTEXT

PROJEKTLEDARE SVT

KRISTINA MANSFELD

ASSOCIATE PRODUCER

THOMAS DISCH

PRODUKTIONSLEDARE

CATHARINA BRAGÉE

MATTIAS AREHN

PRODUKTIONSKOORDINATOR

MARIA EVELIUS

CASTING

TUSSE LANDE

CATRIN WIDERYD

FAD

NIKLAS SIÖSTRÖM

SERGEJ ISRAEL

YVONNE LUNDIN

STATISTANSVARIG

TED JÖNSSON

SAD

ANNI ANDERSSON

ASSISTERANDE PLANLÄGGARE

VICTORIA SVANELL

JESSICA BALAC

AMANDA ADOLFSSON

SCRIPTOR

ANNA ÖDMAN

LINDA JOHANSSON

FOTOGRAF

JOHAN HOLMQUIST

B-FOTOGRAFER

DANIEL WANNBERG

DAVID GYLJE

RASMUS BENGTSSON

STELLAN RUNGE

C-FOTOGRAFER

TOBIAS VIDING

EMMA DANIELSSON

ARVID JERNQVIST

VIDEOASSISTENTER

KIM BERTILSSON

DANIEL PERSSON

BLUESKY

HELLEKOPTERFLYGNINGAR

PETER DEGERFELDT

DIT SUPERVISOR

MARCUS VASQUES OSORIO

DIT

CHARLES PATRICK ANDERSSON

BELYSNINGSMÄSTARE

TOBIAS HENRIKSSON

SANNA KARACSONY

ELASSISTENTER

ERIK ANDERSSON

ROBIN OLSSON

SEBASTIAN JOHANSSON

FREDRIK CARLQVIST

PASSARE

PETER EILE

ELIAS BRANNER

MARTIN HARTLAND

PASSARASSISTENT

MAURITZ ROOS

A-LJUD

ANDERS BILLING VIVE

B-LJUD

MICHAEL LECHNER

PRODUKTIONSDESIGNER

LARS ANDERSSON

SCENOGRAF

CHRISTIAN OLANDER

SCENOGRAFIASSISTENT

GABRIEL DE KNOOP

SCENOGRAFIKOORDINATOR

SANDRA ALDELL

REKVISITÖRER

KARIN GRY

MONIKA WAHLIN

REKVISITÖRASSISTENT

IDA GUNNARSSON

ATTRIBUTÖR

VINCENT GRY

GRAFIKER

DANIEL ZORMAN

BYGGLEDARE

KLAS JANSSON

SNICKARE

SEBASTIAN JANSSON

BRAHAMA LILJA

RASMUS LARSSON

ROLF LARSSON

JOAKIM LINDHOLM

ANDREAS LINDBERG

LUKAS STRÖMBERG

DEKORATIONSMÅLERI

RIKARD GRÖNVALL

DOARTE HERNING

KOSTYMDESIGNER

MARIE FLYCKT

KOSTYMASSISTENTER

SOFIE CEDERSTRÖM

LISA ELVERFORS

MASKDESIGNER

JESSICA SVENSSON

VIKARIERANDE MASKÖR

THERESE SANDERSSON

MASKASSISTENT

ANNA ÖHRNBERG

PERUKMAKARE

KATRIN WAHLBERG

SFX MASK

JESSICA SVENSSON

PLATSCHEFER

SALLY BROSTRÖM

JONATHAN RIDINGS

PLATSLETARE

PELLE ISAKSSON

JONATHAN RIDINGS

PLATSASSISTENTER

JONAS TJÄLLMAN

OLA THOMASSEN

PRODUKTIONSASSISTENT

FILIPPA PALM

RUNNER

MARKUS LUSTH

CATERING

SAMANTHA LARSEN

JENNY ELWE

STUNTMAKERS

STUNTSUPERVISOR

MARTIN ZETTERLUND

STUNTKOORDINATORER

MARTIN ZETTERLUND

PETER LUNDBERG

ASSISTERANDE STUNTKOORDINATORER

JANNE LINDQVIST

PETER LUNDBERG

MICHAEL BROLIN

STUNTDUBBEL KJELL BERGQVIST

ALEXANDER LINDMAN

STUNTS

JANNE LINDQVIST

MICHAEL BROLIN

NOAH ZACHARIASSON

GABRIELL WALLMARK

ADAM STRANDNER

PATRIK KRISTOFFERSSON

TEAM STOCKHOLM

PRODUKTIONSLEDARE

THOMAS ÖSTLUNDH

PRODUKTIONSKOORDINATORER

PERNILLA ERIKSSON

ANNA-KLARA CARLSTEN

RUNNERS

JACOB BELFRAGE

REBECCA CLAESSON

JEAN-PIERRE ZEITO

FAD

AMANDA ADOLFSSON

TAD

MARKUS LUSTH

INSPELNINGSASSISTENTER

TIND SONEBY

VIKTOR ENWALL

STATISTANSVARIGA

MAGNUS BENGTSSON

MAYA PARMENT SCHWARZ

SCRIPTOR

EVA LJUNGMAN JANSSON

CAROLINE JOHANSSON BYH

FOTOGRAF

MISIO MOKROSINSKI

B-FOTOGRAF

MIKAEL LINDSTRÖM

VIDEOASSISTENT

NICKLAS CEDERSTRÖM

DIT

REBECCA MOÉN

KALLE DAHLBERG

MARCUS HANSEN

ELASSISTENTER

ROBERT PONTINDER

JOHAN GÄRSKOG

AIMAR BERGAN

PASSARE

KOBIE KENTKURAN

A-LJUD

JONAS RUDELS

B-LJUD

KLAS ENGSTRÖM

REKVISITÖRER

MATILDA AFZELIUS

KRISTOFFER ANDERSSON

RALF SÖDERLIND

KENNETH CARLBERG

ATTRIBUTÖR

PEDER SVENSK

MASKASSISTENTER

LOTTA FISCHER

SARI NUTTANEN

PLATSCHEFER

JOSEFIN SUNDBERG

RASMUS WASSBERG

JONAS RYDERGREN

PLATSLETARE

SEBASTIAN JOHANSSON

PLATSASSISTENTER

PER LÖFGREN

LINUS NORDSTRÖM

CATERING

BRITTS CORNER

THUNDER EFFECTS

SFX

DAVID PETER

PANORAMA SFX

SFX

JOHAN HARNESK

ROBIN BLICK

MATTIAS JÖNSSON

VINCENT THUNSTRÖM

VICTOR RAJALA

GUSTEN BLICK

SFX TORSO

LOVE LARSON

METRONOME RENTAL

TEKNIKUTHYRNING

TOBIAS REGNÉR

KALLE SVENSSON

POSTPRODUCENT

PETER BENGTSSON

KLIPPARE

MALIN LINDSTRÖM, SFK

LINDA JILDMALM, SFK

KLIPPASSISTENTER

NILS BERGMAN

CARL DACKEBY

MADELEINE BENGTSSON

CTO

HENRIK CEDNERT

CONFORM

JONAS ERIKSSON

COLORIST

PER SJÖKVIST

ON-LINE

JONAS ERIKSSON

VFX SUPERVISOR

TORBJÖRN OLSSON

VFX KOORDINATOR

ELIN HALLBERG

VFX ARTISTER

FREDRIK PIHL

SIMON BJÖRK

3D

IMPORTANT LOOKING PIRATES

LJUDDESIGN

CARL EDSTRÖM

LJUDBEARBETNING

EUROPA SOUND & VISION AB

LJUDLÄGGNING

GUSTAV LANDBECKER

ERIK GULDAGER

ANDERS DEGERBERG

LINUS GIDSTEDT

TRAMP

LINUS GIDSTEDT

LJUDMIX

GUSTAV LANDBECKER

GABOR PASZTOR

GRAFISK FORM FÖR & EFTERTEXT

FORMFÖRBUNDET

JOHAN LARSSON

PHILIP SUNDBOM

MUSIK

JOHAN SÖDERQVIST

MEDKOMPOSITÖR

FREDRIK MÖLLER

MUSIKMIX

DAVE MOORE

JOAKIM JENNEFORS

ANDREAS HALD

MUSIKPRODUKTIONSASSISTENTER

JOAKIM JENNEFORS

ANDREAS HALD

MUSIC SUPERVISOR

MAGNUS PALMBORG

ÖVERSÄTTARE

SVENSK MEDIETEXT

KATHERINE FALCK

STILLBILDSFOTOGRAF

NIKLAS MAUPOIX

PRODUKTIONSCHEF FILMLANCE INTERNATIONAL

MALINI AHLBERG

PROJEKTKOORDINATORER

SANDRA DICKERIUS

ANNMARI BERGMARK

LOUISE LARSSON

JURIST

PETRA MÅHL

EKONOMER

ANNA THÖRN

JEANETTE BLOMBERG

THEREZE CARELL

ANNE SVENSSON

"NO REST FOR ME"

(JOHANSSON)

© UNIVERSAL MUSIC PUBLISHING SCAND. AB

FRAMFÖRD AV JONATHAN JOHANSSON

℗ 2015 S:t C

DISTRIBUTION

ENDEMOL SHINE INTERNATIONAL

STORT TACK TILL ALLA FANTASTISKA STATISTER

TV-SERIEN ÄR INSPELAD I

VÄSTRA GÖTALANDS LÄN, STOCKHOLM, COSTA RICA, GRISSLEHAMN

EN SAMPRODUKTION MELLAN

SVT

FILMLANCE INTERNATIONAL

FILM VÄST

ZDF

NADCON

LUMIERE GROUP

MED STÖD FRÅN

CREATIVE EUROPE PROGRAMME - MEDIA OF THE EUROPEAN UNION

NORDISK FILM & TV FOND

SVENSKA FILMINSTITUTET

LOGGOR:

FILMLANCE INTERNATIONAL, FV, ZDF, NADCON, LUMIERE, CREATIVE MEDIA, NFTF, SFI, ESI, YLE, NRK, SVT

© 2016 FILMLANCE INTERNATIONAL AB

All rights reserved

AVSNITT 3

OLIVIA RÖNNING

JULIA RAGNARSSON

TOM STILTON

KJELL BERGQVIST

VERA

ANNA WALLANDER

MURIEL

JOSEFIN IZIAMO

BENSEMAN

BJÖRN ANDRESEN

ARVO PÄRT

MATTIAS SILVELL

BO FAST

GUSTAVE LUND

MIKAEL FLORÉN

RICHARD SSERUWAGI

ERIK

LARS ANDERSSON

MINKEN

JOHAN WIDERBERG

EVA CARLSÉN

ANGELA KOVÁCS

NILS WENDT

DAG MALMBERG

LINN MAGNUSSON

HELENA BERGSTRÖM

BERTIL

NIKLAS HJULSTRÖM

ALEXANDER NORDIN

PETER CARLBERG

SEKRETERAREN

MIA ERIKSSON OLSSON

JACKIE BERGLUND

GÖREL CRONA

LENNIE

IGGY LOND MALMBORG

FORSS

KJELL WILHELMSEN

KLINGA

STEFAN GÖDICKE

POLIS KLARA BERGLING

ISABELA DUARTE NILSSON

CARL VIDEUNG

PER RAGNAR

PRISUTDELARE

GÖRAN PARKRUD

KONCEPTUERANDE REGISSÖRER

MATTIAS OHLSSON

NIKLAS OHLSON

MANUS

CILLA & ROLF BÖRJLIND

BASERAD PÅ DERAS ROMAN SPRINGFLODEN

DRAMATURG

CAMILLA AHLGREN

PRODUCENTER

MARTIN CRONSTRÖM

FRANCY SUNTINGER

PRODUCENTASSISTENT

ANNA-KLARA CARLSTEN

EXEKUTIVA PRODUCENTER

LARS BLOMGREN

CHRISTIAN WIKANDER

WOLFGANG FEINDT

PETER NADERMANN

ALEXANDER VANDEPUTTE

JAN DE CLERCQ

PROJEKTLEDARE SVT

KRISTINA MANSFELD

ASSOCIATE PRODUCER

THOMAS DISCH

PRODUKTIONSLEDARE

CATHARINA BRAGÉE

MATTIAS AREHN

PRODUKTIONSKOORDINATOR

MARIA EVELIUS

CASTING

TUSSE LANDE

CATRIN WIDERYD

FAD

NIKLAS SIÖSTRÖM

SERGEJ ISRAEL

YVONNE LUNDIN

STATISTANSVARIG

TED JÖNSSON

SAD

ANNI ANDERSSON

ASSISTERANDE PLANLÄGGARE

VICTORIA SVANELL

JESSICA BALAC

AMANDA ADOLFSSON

SCRIPTOR

ANNA ÖDMAN

LINDA JOHANSSON

FOTOGRAF

JOHAN HOLMQUIST

B-FOTOGRAFER

DANIEL WANNBERG

DAVID GYLJE

RASMUS BENGTSSON

STELLAN RUNGE

LÅNG EFTERTEXT

C-FOTOGRAFER

TOBIAS VIDING

EMMA DANIELSSON

ARVID JERNQVIST

VIDEOASSISTENTER

KIM BERTILSSON

DANIEL PERSSON

BLUESKY

HELLEKOPTERFLYGNINGAR

PETER DEGERFELDT

DIT SUPERVISOR

MARCUS VASQUES OSORIO

DIT

CHARLES PATRICK ANDERSSON

BELYSNINGSMÄSTARE

TOBIAS HENRIKSSON

SANNA KARACSONY

ELASSISTENTER

ERIK ANDERSSON

ROBIN OLSSON

SEBASTIAN JOHANSSON

FREDRIK CARLQVIST

PASSARE

PETER EILE

ELIAS BRANNER

MARTIN HARTLAND

PASSARASSISTENT

MAURITZ ROOS

A-LJUD

ANDERS BILLING VIVE

B-LJUD

MICHAEL LECHNER

PRODUKTIONSDESIGNER

LARS ANDERSSON

SCENOGRAF

CHRISTIAN OLANDER

SCENOGRAFIASSISTENT

GABRIEL DE KNOOP

SCENOGRAFIKOORDINATOR

SANDRA ALDELL

REKVISITÖRER

KARIN GRY

MONIKA WAHLIN

REKVISITÖRASSISTENT

IDA GUNNARSSON

ATTRIBUTÖR

VINCENT GRY

GRAFIKER

DANIEL ZORMAN

BYGGLEDARE

KLAS JANSSON

SNICKARE

SEBASTIAN JANSSON

BRAHAMA LILJA

RASMUS LARSSON

ROLF LARSSON

JOAKIM LINDHOLM

ANDREAS LINDBERG

LUKAS STRÖMBERG

DEKORATIONSMÅLERI

RIKARD GRÖNVALL

DOARTE HERNING

KOSTYMDESIGNER

MARIE FLYCKT

KOSTYMASSISTENTER

SOFIE CEDERSTRÖM

LISA ELVERFORS

MASKDESIGNER

JESSICA SVENSSON

VIKARIERANDE MASKÖR

THERESE SANDERSSON

MASKASSISTENT

ANNA ÖHRNBERG

PERUKMAKARE

KATRIN WAHLBERG

SFX MASK

JESSICA SVENSSON

PLATSCHEFER

SALLY BROSTRÖM

JONATHAN RIDINGS

PLATSLETARE

PELLE ISAKSSON

JONATHAN RIDINGS

PLATSASSISTENTER

JONAS TJÄLLMAN

OLA THOMASSEN

PRODUKTIONSASSISTENT

FILIPPA PALM

RUNNER

MARKUS LUSTH

CATERING

SAMANTHA LARSEN

JENNY ELWE

STUNTMAKERS

STUNTSUPERVISOR

MARTIN ZETTERLUND

STUNTKOORDINATORER

MARTIN ZETTERLUND

PETER LUNDBERG

ASSISTERANDE STUNTKOORDINATORER

JANNE LINDQVIST

PETER LUNDBERG

MICHAEL BROLIN

STUNTDUBBEL KJELL BERGQVIST

ALEXANDER LINDMAN

STUNTS

JANNE LINDQVIST

MICHAEL BROLIN

NOAH ZACHARIASSON

GABRIELL WALLMARK

ADAM STRANDNER

PATRIK KRISTOFFERSSON

TEAM STOCKHOLM

PRODUKTIONSLEDARE

THOMAS ÖSTLUNDH

PRODUKTIONSKOORDINATORER

PERNILLA ERIKSSON

ANNA-KLARA CARLSTEN

RUNNERS

JACOB BELFRAGE

REBECCA CLAESSON

JEAN-PIERRE ZEITO

FAD

AMANDA ADOLFSSON

TAD

MARKUS LUSTH

INSPELNINGSASSISTENTER

TIND SONEBY

VIKTOR ENWALL

STATISTANSVARIGA

MAGNUS BENGTSSON

MAYA PARMENT SCHWARZ

SCRIPTOR

EVA LJUNGMAN JANSSON

CAROLINE JOHANSSON BYH

FOTOGRAF

MISIO MOKROSINSKI

B-FOTOGRAF

MIKAEL LINDSTRÖM

VIDEOASSISTENT

NICKLAS CEDERSTRÖM

DIT

REBECCA MOÉN

KALLE DAHLBERG

MARCUS HANSEN

ELASSISTENTER

ROBERT PONTINDER

JOHAN GÄRSKOG

AIMAR BERGAN

PASSARE

KOBIE KENTKURAN

A-LJUD

JONAS RUDELS

B-LJUD

KLAS ENGSTRÖM

REKVISITÖRER

MATILDA AFZELIUS

KRISTOFFER ANDERSSON

RALF SÖDERLIND

KENNETH CARLBERG

ATTRIBUTÖR

PEDER SVENSK

MASKASSISTENTER

LOTTA FISCHER

SARI NUTTANEN

PLATSCHEFER

JOSEFIN SUNDBERG

RASMUS WASSBERG

JONAS RYDERGREN

PLATSLETARE

SEBASTIAN JOHANSSON

PLATSASSISTENTER

PER LÖFGREN

LINUS NORDSTRÖM

CATERING

BRITTS CORNER

THUNDER EFFECTS

SFX

DAVID PETER

PANORAMA SFX

SFX

JOHAN HARNESK

ROBIN BLICK

MATTIAS JÖNSSON

VINCENT THUNSTRÖM

VICTOR RAJALA

GUSTEN BLICK

SFX TORSO

LOVE LARSON

METRONOME RENTAL

TEKNIKUTHYRNING

TOBIAS REGNÉR

KALLE SVENSSON

POSTPRODUCENT

PETER BENGTSSON

KLIPPARE

LINDA JILDMALM, SFK

MALIN LINDSTRÖM, SFK

KLIPPASSISTENTER

NILS BERGMAN

CARL DACKEBY

MADELEINE BENGTSSON

CTO

HENRIK CEDNERT

CONFORM

JONAS ERIKSSON

COLORIST

PER SJÖKVIST

ON-LINE

JONAS ERIKSSON

VFX SUPERVISOR

TORBJÖRN OLSSON

VFX KOORDINATOR

ELIN HALLBERG

VFX ARTISTER

FREDRIK PIHL

SIMON BJÖRK

3D

IMPORTANT LOOKING PIRATES

LJUDDESIGN

CARL EDSTRÖM

LJUDBEARBETNING

EUROPA SOUND & VISION AB

LJUDLÄGGNING

GUSTAV LANDBECKER

ERIK GULDAGER

ANDERS DEGERBERG

LINUS GIDSTEDT

TRAMP

LINUS GIDSTEDT

LJUDMIX

GUSTAV LANDBECKER

GABOR PASZTOR

GRAFISK FORM FÖR & EFTERTEXT

FORMFÖRBUNDET

JOHAN LARSSON

PHILIP SUNDBOM

MUSIK

JOHAN SÖDERQVIST

MEDKOMPOSITÖR

FREDRIK MÖLLER

MUSIKMIX

DAVE MOORE

JOAKIM JENNEFORS

ANDREAS HALD

MUSIKPRODUKTIONSASSISTENTER

JOAKIM JENNEFORS

ANDREAS HALD

MUSIC SUPERVISOR

MAGNUS PALMBORG

ÖVERSÄTTARE

SVENSK MEDIETEXT

KATHERINE FALCK

STILLBILDSFOTOGRAF

NIKLAS MAUPOIX

PRODUKTIONSCHEF FILMLANCE INTERNATIONAL

MALINI AHLBERG

PROJEKTKOORDINATORER

SANDRA DICKERIUS

ANNMARI BERGMARK

LOUISE LARSSON

JURIST

PETRA MÅHL

EKONOMER

ANNA THÖRN

JEANETTE BLOMBERG

THEREZE CARELL

ANNE SVENSSON

"NO REST FOR ME"

(JOHANSSON)

© UNIVERSAL MUSIC PUBLISHING SCAND. AB

FRAMFÖRD AV JONATHAN JOHANSSON

℗ 2015 S:t C

DISTRIBUTION

ENDEMOL SHINE INTERNATIONAL

STORT TACK TILL ALLA FANTASTISKA STATISTER

TV-SERIEN ÄR INSPELAD I

VÄSTRA GÖTALANDS LÄN, STOCKHOLM, COSTA RICA, GRISSLEHAMN

EN SAMPRODUKTION MELLAN

SVT

FILMLANCE INTERNATIONAL

FILM VÄST

ZDF

NADCON

LUMIERE GROUP

MED STÖD FRÅN

CREATIVE EUROPE PROGRAMME - MEDIA OF THE EUROPEAN UNION

NORDISK FILM & TV FOND

SVENSKA FILMINSTITUTET

LOGGOR:

FILMLANCE INTERNATIONAL, FV, ZDF, NADCON, LUMIERE, CREATIVE MEDIA, NFTF, SFI, ESI, YLE, NRK, SVT

© 2016 FILMLANCE INTERNATIONAL AB

All rights reserved

AVSNITT 4

TOM STILTON

KJELL BERGQVIST

OLIVIA RÖNNING

JULIA RAGNARSSON

MINKEN

JOHAN WIDERBERG

OVETTE

MALENA ENGSTRÖM

NILS WENDT

DAG MALMBERG

LINN MAGNUSSON

HELENA BERGSTRÖM

ALEXANDER NORDIN

PETER CARLBERG

BERTIL

NIKLAS HJULSTRÖM

JACKIE BERGLUND

GÖREL CRONA

MIRIAM WIXELL

JOSEPHINE BAUER

CHIVAS

DOMINIK HENZEL

ARVO PÄRT

MATTIAS SILVELL

ERIK

LARS ANDERSSON

VERA

ANNA WALLANDER

ACKE

LEONARD SAMUELSSON HEINEMANN

LIAM

GUSTAV LINDH

ADAM

DAKOTA TRANCHER WILLIAMS

MARIA RÖNNING

JESSICA ZANDÉN

SEKRETERAREN

MIA ERIKSSON OLSSON

URBAN EXPLORER

JONATHAN ANDERSSON

KONCEPTUERANDE REGISSÖRER

NIKLAS OHLSON

MATTIAS OHLSSON

AVSNITTSREGI

PONTUS KLÄNGE

MANUS

CILLA & ROLF BÖRJLIND

BASERAD PÅ DERAS ROMAN SPRINGFLODEN

DRAMATURG

CAMILLA AHLGREN

PRODUCENTER

FRANCY SUNTINGER

MARTIN CRONSTRÖM

PRODUCENTASSISTENT

ANNA-KLARA CARLSTEN

EXEKUTIVA PRODUCENTER

LARS BLOMGREN

CHRISTIAN WIKANDER

WOLFGANG FEINDT

PETER NADERMANN

ALEXANDER VANDEPUTTE

JAN DE CLERCQ

LÅNG EFTERTEXT

PROJEKTLEDARE SVT

KRISTINA MANSFELD

ASSOCIATE PRODUCER

THOMAS DISCH

PRODUKTIONSLEDARE

CATHARINA BRAGÉE

MATTIAS AREHN

PRODUKTIONSKOORDINATOR

MARIA EVELIUS

CASTING

TUSSE LANDE

CATRIN WIDERYD

FAD

NIKLAS SIÖSTRÖM

SERGEJ ISRAEL

YVONNE LUNDIN

STATISTANSVARIG

TED JÖNSSON

SAD

ANNI ANDERSSON

ASSISTERANDE PLANLÄGGARE

VICTORIA SVANELL

JESSICA BALAC

AMANDA ADOLFSSON

SCRIPTOR

ANNA ÖDMAN

LINDA JOHANSSON

FOTOGRAF

BENJAM ORRE, FSF

B-FOTOGRAFER

DANIEL WANNBERG

DAVID GYLJE

RASMUS BENGTSSON

STELLAN RUNGE

C-FOTOGRAFER

TOBIAS VIDING

EMMA DANIELSSON

ARVID JERNQVIST

VIDEOASSISTENTER

KIM BERTILSSON

DANIEL PERSSON

BLUESKY

HELLEKOPTERFLYGNINGAR

PETER DEGERFELDT

DIT SUPERVISOR

MARCUS VASQUES OSORIO

DIT

CHARLES PATRICK ANDERSSON

BELYSNINGSMÄSTARE

TOBIAS HENRIKSSON

SANNA KARACSONY

ELASSISTENTER

ERIK ANDERSSON

ROBIN OLSSON

SEBASTIAN JOHANSSON

FREDRIK CARLQVIST

PASSARE

PETER EILE

ELIAS BRANNER

MARTIN HARTLAND

PASSARASSISTENT

MAURITZ ROOS

A-LJUD

ANDERS BILLING VIVE

B-LJUD

MICHAEL LECHNER

PRODUKTIONSDESIGNER

LARS ANDERSSON

SCENOGRAF

CHRISTIAN OLANDER

SCENOGRAFIASSISTENT

GABRIEL DE KNOOP

SCENOGRAFIKOORDINATOR

SANDRA ALDELL

REKVISITÖRER

KARIN GRY

MONIKA WAHLIN

REKVISITÖRASSISTENT

IDA GUNNARSSON

ATTRIBUTÖR

VINCENT GRY

GRAFIKER

DANIEL ZORMAN

BYGGLEDARE

KLAS JANSSON

SNICKARE

SEBASTIAN JANSSON

BRAHAMA LILJA

RASMUS LARSSON

ROLF LARSSON

JOAKIM LINDHOLM

ANDREAS LINDBERG

LUKAS STRÖMBERG

DEKORATIONSMÅLERI

RIKARD GRÖNVALL

DOARTE HERNING

KOSTYMDESIGNER

MARIE FLYCKT

KOSTYMASSISTENTER

SOFIE CEDERSTRÖM

LISA ELVERFORS

MASKDESIGNER

JESSICA SVENSSON

VIKARIERANDE MASKÖR

THERESE SANDERSSON

MASKASSISTENT

ANNA ÖHRNBERG

PERUKMAKARE

KATRIN WAHLBERG

SFX MASK

JESSICA SVENSSON

PLATSCHEFER

SALLY BROSTRÖM

JONATHAN RIDINGS

PLATSLETARE

PELLE ISAKSSON

JONATHAN RIDINGS

PLATSASSISTENTER

JONAS TJÄLLMAN

OLA THOMASSEN

PRODUKTIONSASSISTENT

FILIPPA PALM

RUNNER

MARKUS LUSTH

CATERING

SAMANTHA LARSEN

JENNY ELWE

STUNTMAKERS

STUNTSUPERVISOR

MARTIN ZETTERLUND

STUNTKOORDINATORER

MARTIN ZETTERLUND

PETER LUNDBERG

ASSISTERANDE STUNTKOORDINATORER

JANNE LINDQVIST

PETER LUNDBERG

MICHAEL BROLIN

STUNTDUBBEL KJELL BERGQVIST

ALEXANDER LINDMAN

STUNTS

JANNE LINDQVIST

MICHAEL BROLIN

NOAH ZACHARIASSON

GABRIELL WALLMARK

ADAM STRANDNER

PATRIK KRISTOFFERSSON

TEAM STOCKHOLM

PRODUKTIONSLEDARE

THOMAS ÖSTLUNDH

PRODUKTIONSKOORDINATORER

PERNILLA ERIKSSON

ANNA-KLARA CARLSTEN

RUNNERS

JACOB BELFRAGE

REBECCA CLAESSON

JEAN-PIERRE ZEITO

FAD

AMANDA ADOLFSSON

TAD

MARKUS LUSTH

INSPELNINGSASSISTENTER

TIND SONEBY

VIKTOR ENWALL

STATISTANSVARIGA

MAGNUS BENGTSSON

MAYA PARMENT SCHWARZ

SCRIPTOR

EVA LJUNGMAN JANSSON

CAROLINE JOHANSSON BYH

FOTOGRAF

MISIO MOKROSINSKI

B-FOTOGRAF

MIKAEL LINDSTRÖM

VIDEOASSISTENT

NICKLAS CEDERSTRÖM

DIT

REBECCA MOÉN

KALLE DAHLBERG

MARCUS HANSEN

ELASSISTENTER

ROBERT PONTINDER

JOHAN GÄRSKOG

AIMAR BERGAN

PASSARE

KOBIE KENTKURAN

A-LJUD

JONAS RUDELS

B-LJUD

KLAS ENGSTRÖM

REKVISITÖRER

MATILDA AFZELIUS

KRISTOFFER ANDERSSON

RALF SÖDERLIND

KENNETH CARLBERG

ATTRIBUTÖR

PEDER SVENSK

MASKASSISTENTER

LOTTA FISCHER

SARI NUTTANEN

PLATSCHEFER

JOSEFIN SUNDBERG

RASMUS WASSBERG

JONAS RYDERGREN

PLATSLETARE

SEBASTIAN JOHANSSON

PLATSASSISTENTER

PER LÖFGREN

LINUS NORDSTRÖM

CATERING

BRITTS CORNER

THUNDER EFFECTS

SFX

DAVID PETER

PANORAMA SFX

SFX

JOHAN HARNESK

ROBIN BLICK

MATTIAS JÖNSSON

VINCENT THUNSTRÖM

VICTOR RAJALA

GUSTEN BLICK

SFX TORSO

LOVE LARSON

METRONOME RENTAL

TEKNIKUTHYRNING

TOBIAS REGNÉR

KALLE SVENSSON

POSTPRODUCENT

PETER BENGTSSON

KLIPPARE

RICKARD KRANTZ, SFK

EMIL STENBERG, SFK

KLIPPASSISTENTER

NILS BERGMAN

CARL DACKEBY

MADELEINE BENGTSSON

CTO

HENRIK CEDNERT

CONFORM

JONAS ERIKSSON

COLORIST

PER SJÖKVIST

ON-LINE

JONAS ERIKSSON

VFX SUPERVISOR

TORBJÖRN OLSSON

VFX KOORDINATOR

ELIN HALLBERG

VFX ARTISTER

FREDRIK PIHL

SIMON BJÖRK

3D

IMPORTANT LOOKING PIRATES

LJUDDESIGN

CARL EDSTRÖM

LJUDBEARBETNING

EUROPA SOUND & VISION AB

LJUDLÄGGNING

GUSTAV LANDBECKER

ERIK GULDAGER

ANDERS DEGERBERG

LINUS GIDSTEDT

TRAMP

LINUS GIDSTEDT

LJUDMIX

GUSTAV LANDBECKER

GABOR PASZTOR

GRAFISK FORM FÖR & EFTERTEXT

FORMFÖRBUNDET

JOHAN LARSSON

PHILIP SUNDBOM

MUSIK

JOHAN SÖDERQVIST

MEDKOMPOSITÖR

FREDRIK MÖLLER

MUSIKMIX

DAVE MOORE

JOAKIM JENNEFORS

ANDREAS HALD

MUSIKPRODUKTIONSASSISTENTER

JOAKIM JENNEFORS

ANDREAS HALD

MUSIC SUPERVISOR

MAGNUS PALMBORG

ÖVERSÄTTARE

SVENSK MEDIETEXT

KATHERINE FALCK

STILLBILDSFOTOGRAF

NIKLAS MAUPOIX

PRODUKTIONSCHEF FILMLANCE INTERNATIONAL

MALINI AHLBERG

PROJEKTKOORDINATORER

SANDRA DICKERIUS

ANNMARI BERGMARK

LOUISE LARSSON

JURIST

PETRA MÅHL

EKONOMER

ANNA THÖRN

JEANETTE BLOMBERG

THEREZE CARELL

ANNE SVENSSON

"NO REST FOR ME"

(JOHANSSON)

© UNIVERSAL MUSIC PUBLISHING SCAND. AB

FRAMFÖRD AV JONATHAN JOHANSSON

℗ 2015 S:t C

DISTRIBUTION

ENDEMOL SHINE INTERNATIONAL

STORT TACK TILL ALLA FANTASTISKA STATISTER

TV-SERIEN ÄR INSPELAD I

VÄSTRA GÖTALANDS LÄN, STOCKHOLM, COSTA RICA, GRISSLEHAMN

EN SAMPRODUKTION MELLAN

SVT

FILMLANCE INTERNATIONAL

FILM VÄST

ZDF

NADCON

LUMIERE GROUP

MED STÖD FRÅN

CREATIVE EUROPE PROGRAMME - MEDIA OF THE EUROPEAN UNION

NORDISK FILM & TV FOND

SVENSKA FILMINSTITUTET

LOGGOR:

FILMLANCE INTERNATIONAL, FV, ZDF, NADCON, LUMIERE, CREATIVE MEDIA, NFTF, SFI, ESI, YLE, NRK, SVT

© 2016 FILMLANCE INTERNATIONAL AB

All rights reserved

AVSNITT 5

OLIVIA RÖNNING

JULIA RAGNARSSON

TOM STILTON

KJELL BERGQVIST

MINKEN

JOHAN WIDERBERG

METTE OLSÄTER

CECILIA NILSSON

MÅRTEN OLSÄTER

MICHAEL SEGERSTRÖM

LINN MAGNUSSON

HELENA BERGSTRÖM

ALEXANDER NORDIN

PETER CARLBERG

BERTIL

NIKLAS HJULSTRÖM

JACKIE BERGLUND

GÖREL CRONA

MIRIAM WIXELL

JOSEPHINE BAUER

OVE GARDMAN

FILIP BERG

ACKE

LEONARD SAMUELSSON HEINEMANN

LENNIE

IGGY LOND MALMBORG

FORSS

KJELL WILHELMSEN

KLINGA

STEFAN GÖDICKE

LISA

MICHAELA THORSÉN

BOSSE

ARVIN KANANIAN

ARVO PÄRT

MATTIAS SILVELL

MURIEL

JOSEFIN IZIAMO

SEKRETERAREN

MIA ERIKSSON OLSSON

NILS WENDT

DAG MALMBERG

ADELITA

PALOMA WINNETH

UNG OVE GARDMAN

LOKE HELLBERG

NYHETSANKARE

CLAES ELFSBERG

MAMMAN

SARA KLINGVALL

KONCEPTUERANDE REGISSÖRER

MATTIAS OHLSSON

NIKLAS OHLSON

AVSNITTSREGI

PONTUS KLÄNGE

MANUS

CILLA & ROLF BÖRJLIND

BASERAD PÅ DERAS ROMAN SPRINGFLODEN

DRAMATURG

CAMILLA AHLGREN

PRODUCENTER

MARTIN CRONSTRÖM

FRANCY SUNTINGER

PRODUCENTASSISTENT

ANNA-KLARA CARLSTEN

EXEKUTIVA PRODUCENTER

LARS BLOMGREN

CHRISTIAN WIKANDER

LÅNG EFTERTEXT

WOLFGANG FEINDT

PETER NADERMANN

ALEXANDER VANDEPUTTE

JAN DE CLERCQ

PROJEKTLEDARE SVT

KRISTINA MANSFELD

ASSOCIATE PRODUCER

THOMAS DISCH

PRODUKTIONSLEDARE

CATHARINA BRAGÉE

MATTIAS AREHN

PRODUKTIONSKOORDINATOR

MARIA EVELIUS

CASTING

TUSSE LANDE

CATRIN WIDERYD

FAD

NIKLAS SIÖSTRÖM

SERGEJ ISRAEL

YVONNE LUNDIN

STATISTANSVARIG

TED JÖNSSON

SAD

ANNI ANDERSSON

ASSISTERANDE PLANLÄGGARE

VICTORIA SVANELL

JESSICA BALAC

AMANDA ADOLFSSON

SCRIPTOR

ANNA ÖDMAN

LINDA JOHANSSON

FOTOGRAF

BENJAM ORRE, FSF

B-FOTOGRAFER

DANIEL WANNBERG

DAVID GYLJE

RASMUS BENGTSSON

STELLAN RUNGE

C-FOTOGRAFER

TOBIAS VIDING

EMMA DANIELSSON

ARVID JERNQVIST

VIDEOASSISTENTER

KIM BERTILSSON

DANIEL PERSSON

BLUESKY

HELLEKOPTERFLYGNINGAR

PETER DEGERFELDT

DIT SUPERVISOR

MARCUS VASQUES OSORIO

DIT

CHARLES PATRICK ANDERSSON

BELYSNINGSMÄSTARE

TOBIAS HENRIKSSON

SANNA KARACSONY

ELASSISTENTER

ERIK ANDERSSON

ROBIN OLSSON

SEBASTIAN JOHANSSON

FREDRIK CARLQVIST

PASSARE

PETER EILE

ELIAS BRANNER

MARTIN HARTLAND

PASSARASSISTENT

MAURITZ ROOS

A-LJUD

ANDERS BILLING VIVE

B-LJUD

MICHAEL LECHNER

PRODUKTIONSDESIGNER

LARS ANDERSSON

SCENOGRAF

CHRISTIAN OLANDER

SCENOGRAFIASSISTENT

GABRIEL DE KNOOP

SCENOGRAFIKOORDINATOR

SANDRA ALDELL

REKVISITÖRER

KARIN GRY

MONIKA WAHLIN

REKVISITÖRASSISTENT

IDA GUNNARSSON

ATTRIBUTÖR

VINCENT GRY

GRAFIKER

DANIEL ZORMAN

BYGGLEDARE

KLAS JANSSON

SNICKARE

SEBASTIAN JANSSON

BRAHAMA LILJA

RASMUS LARSSON

ROLF LARSSON

JOAKIM LINDHOLM

ANDREAS LINDBERG

LUKAS STRÖMBERG

DEKORATIONSMÅLERI

RIKARD GRÖNVALL

DOARTE HERNING

KOSTYMDESIGNER

MARIE FLYCKT

KOSTYMASSISTENTER

SOFIE CEDERSTRÖM

LISA ELVERFORS

MASKDESIGNER

JESSICA SVENSSON

VIKARIERANDE MASKÖR

THERESE SANDERSSON

MASKASSISTENT

ANNA ÖHRNBERG

PERUKMAKARE

KATRIN WAHLBERG

SFX MASK

JESSICA SVENSSON

PLATSCHEFER

SALLY BROSTRÖM

JONATHAN RIDINGS

PLATSLETARE

PELLE ISAKSSON

JONATHAN RIDINGS

PLATSASSISTENTER

JONAS TJÄLLMAN

OLA THOMASSEN

PRODUKTIONSASSISTENT

FILIPPA PALM

RUNNER

MARKUS LUSTH

CATERING

SAMANTHA LARSEN

JENNY ELWE

STUNTMAKERS

STUNTSUPERVISOR

MARTIN ZETTERLUND

STUNTKOORDINATORER

MARTIN ZETTERLUND

PETER LUNDBERG

ASSISTERANDE STUNTKOORDINATORER

JANNE LINDQVIST

PETER LUNDBERG

MICHAEL BROLIN

STUNTDUBBEL KJELL BERGQVIST

ALEXANDER LINDMAN

STUNTS

JANNE LINDQVIST

MICHAEL BROLIN

NOAH ZACHARIASSON

GABRIELL WALLMARK

ADAM STRANDNER

PATRIK KRISTOFFERSSON

TEAM STOCKHOLM

PRODUKTIONSLEDARE

THOMAS ÖSTLUNDH

PRODUKTIONSKOORDINATORER

PERNILLA ERIKSSON

ANNA-KLARA CARLSTEN

RUNNERS

JACOB BELFRAGE

REBECCA CLAESSON

JEAN-PIERRE ZEITO

FAD

AMANDA ADOLFSSON

TAD

MARKUS LUSTH

INSPELNINGSASSISTENTER

TIND SONEBY

VIKTOR ENWALL

STATISTANSVARIGA

MAGNUS BENGTSSON

MAYA PARMENT SCHWARZ

SCRIPTOR

EVA LJUNGMAN JANSSON

CAROLINE JOHANSSON BYH

FOTOGRAF

MISIO MOKROSINSKI

B-FOTOGRAF

MIKAEL LINDSTRÖM

VIDEOASSISTENT

NICKLAS CEDERSTRÖM

DIT

REBECCA MOÉN

KALLE DAHLBERG

MARCUS HANSEN

ELASSISTENTER

ROBERT PONTINDER

JOHAN GÄRSKOG

AIMAR BERGAN

PASSARE

KOBIE KENTKURAN

A-LJUD

JONAS RUDELS

B-LJUD

KLAS ENGSTRÖM

REKVISITÖRER

MATILDA AFZELIUS

KRISTOFFER ANDERSSON

RALF SÖDERLIND

KENNETH CARLBERG

ATTRIBUTÖR

PEDER SVENSK

MASKASSISTENTER

LOTTA FISCHER

SARI NUTTANEN

PLATSCHEFER

JOSEFIN SUNDBERG

RASMUS WASSBERG

JONAS RYDERGREN

PLATSLETARE

SEBASTIAN JOHANSSON

PLATSASSISTENTER

PER LÖFGREN

LINUS NORDSTRÖM

CATERING

BRITTS CORNER

THUNDER EFFECTS

SFX

DAVID PETER

PANORAMA SFX

SFX

JOHAN HARNESK

ROBIN BLICK

MATTIAS JÖNSSON

VINCENT THUNSTRÖM

VICTOR RAJALA

GUSTEN BLICK

SFX TORSO

LOVE LARSON

METRONOME RENTAL

TEKNIKUTHYRNING

TOBIAS REGNÉR

KALLE SVENSSON

POSTPRODUCENT

PETER BENGTSSON

KLIPPARE

EMIL STENBERG, SFK

RICKARD KRANTZ, SFK

KLIPPASSISTENTER

NILS BERGMAN

CARL DACKEBY

MADELEINE BENGTSSON

CTO

HENRIK CEDNERT

CONFORM

JONAS ERIKSSON

COLORIST

PER SJÖKVIST

ON-LINE

JONAS ERIKSSON

VFX SUPERVISOR

TORBJÖRN OLSSON

VFX KOORDINATOR

ELIN HALLBERG

VFX ARTISTER

FREDRIK PIHL

SIMON BJÖRK

3D

IMPORTANT LOOKING PIRATES

LJUDDESIGN

CARL EDSTRÖM

LJUDBEARBETNING

EUROPA SOUND & VISION AB

LJUDLÄGGNING

GUSTAV LANDBECKER

ERIK GULDAGER

ANDERS DEGERBERG

LINUS GIDSTEDT

TRAMP

LINUS GIDSTEDT

LJUDMIX

GUSTAV LANDBECKER

GABOR PASZTOR

GRAFISK FORM FÖR & EFTERTEXT

FORMFÖRBUNDET

JOHAN LARSSON

PHILIP SUNDBOM

MUSIK

JOHAN SÖDERQVIST

MEDKOMPOSITÖR

FREDRIK MÖLLER

MUSIKMIX

DAVE MOORE

JOAKIM JENNEFORS

ANDREAS HALD

MUSIKPRODUKTIONSASSISTENTER

JOAKIM JENNEFORS

ANDREAS HALD

MUSIC SUPERVISOR

MAGNUS PALMBORG

ÖVERSÄTTARE

SVENSK MEDIETEXT

KATHERINE FALCK

STILLBILDSFOTOGRAF

NIKLAS MAUPOIX

PRODUKTIONSCHEF FILMLANCE INTERNATIONAL

MALINI AHLBERG

PROJEKTKOORDINATORER

SANDRA DICKERIUS

ANNMARI BERGMARK

LOUISE LARSSON

JURIST

PETRA MÅHL

EKONOMER

ANNA THÖRN

JEANETTE BLOMBERG

THEREZE CARELL

ANNE SVENSSON

"NO REST FOR ME"

(JOHANSSON)

© UNIVERSAL MUSIC PUBLISHING SCAND. AB

FRAMFÖRD AV JONATHAN JOHANSSON

℗ 2015 S:t C

"LOSING THE GAME"

(RINGSTRAND)

FRAMFÖRD AV SONIC MIST

℗ © 2015 SONIC MIST

"FREAK OUT"

(BRIEN-DOCKER)

© CHAPPELL MUSIC RECORDING LIBRARY LTD

℗ UNIPPM

"IKAROS"

(AFZELIUS)

© WARNER/CHAPPELL MUSIC SCAND. AB

FRAMFÖRD AV BJÖRN AFZELIUS

℗ 1985 PROD AB REBELLE/WARNER MUSIC SWEDEN AB

DISTRIBUTION

ENDEMOL SHINE INTERNATIONAL

STORT TACK TILL ALLA FANTASTISKA STATISTER

TV-SERIEN ÄR INSPELAD I

VÄSTRA GÖTALANDS LÄN, STOCKHOLM, COSTA RICA, GRISSLEHAMN

EN SAMPRODUKTION MELLAN

SVT

FILMLANCE INTERNATIONAL

FILM VÄST

ZDF

NADCON

LUMIERE GROUP

MED STÖD FRÅN

CREATIVE EUROPE PROGRAMME - MEDIA OF THE EUROPEAN UNION

NORDISK FILM & TV FOND

SVENSKA FILMINSTITUTET

LOGGOR:

FILMLANCE INTERNATIONAL, FV, ZDF, NADCON, LUMIERE, CREATIVE MEDIA, NFTF, SFI, ESI, YLE, NRK, SVT

© 2016 FILMLANCE INTERNATIONAL AB

All rights reserved

AVSNITT 6

TOM STILTON

KJELL BERGQVIST

OLIVIA RÖNNING

JULIA RAGNARSSON

METTE OLSÄTER

CECILIA NILSSON

ABBAS

DAR SALIM

LINN MAGNUSSON

HELENA BERGSTRÖM

BERTIL

NIKLAS HJULSTRÖM

ALEXANDER NORDIN

PETER CARLBERG

FORSS

KJELL WILHELMSEN

KLINGA

STEFAN GÖDICKE

LISA

MICHAELA THORSÉN

BOSSE

ARVIN KANANIAN

EVA CARLSÉN

ANGELA KOVÁCS

MARIANNE BOGLUND

CARINA M JOHANSSON

OVETTE

MALENA ENGSTRÖM

ACKE

LEONARD SAMUELSSON HEINEMANN

OVE GARDMAN

FILIP BERG

LIAM

GUSTAV LINDH

ADAM

DAKOTA TRANCHER WILLIAMS

CHIVAS

DOMINIK HENZEL

MICHAEL FLORÉN

RICHARD SSERUWAGI

BENSEMAN

BJÖRN ANDRESEN

RONNY REDLÖS

RICHARD TURPIN

VERA

ANNA WALLANDER

POLIS COSTA RICA

BERNAL GARCIA

KNIVSLIPAREN JAMEZ

ALEXANDER MORGAN

LUIZ

RUBEN CAMPBELL

COSTA RICA KILLE 1

SYDNEY MACHADO

COSTA RICA KILLE 2

ARNALDO RAMOS

BARTENDER

ROCIO CARRENZA

KONCEPTUERANDE REGISSÖRER

NIKLAS OHLSON

MATTIAS OHLSSON

AVSNITTSREGI

PONTUS KLÄNGE

MANUS

CILLA & ROLF BÖRJLIND

BASERAD PÅ DERAS ROMAN SPRINGFLODEN

DRAMATURG

CAMILLA AHLGREN

PRODUCENTER

FRANCY SUNTINGER

MARTIN CRONSTRÖM

LÅNG EFTERTEXT

PRODUCENTASSISTENT

ANNA-KLARA CARLSTEN

EXEKUTIVA PRODUCENTER

LARS BLOMGREN

CHRISTIAN WIKANDER

WOLFGANG FEINDT

PETER NADERMANN

ALEXANDER VANDEPUTTE

JAN DE CLERCQ

PROJEKTLEDARE SVT

KRISTINA MANSFELD

ASSOCIATE PRODUCER

THOMAS DISCH

PRODUKTIONSLEDARE

CATHARINA BRAGÉE

MATTIAS AREHN

PRODUKTIONSKOORDINATOR

MARIA EVELIUS

CASTING

TUSSE LANDE

CATRIN WIDERYD

FAD

NIKLAS SIÖSTRÖM

SERGEJ ISRAEL

YVONNE LUNDIN

STATISTANSVARIG

TED JÖNSSON

SAD

ANNI ANDERSSON

ASSISTERANDE PLANLÄGGARE

VICTORIA SVANELL

JESSICA BALAC

AMANDA ADOLFSSON

SCRIPTOR

ANNA ÖDMAN

LINDA JOHANSSON

FOTOGRAF

BENJAM ORRE, FSF

B-FOTOGRAFER

DANIEL WANNBERG

DAVID GYLJE

RASMUS BENGTSSON

STELLAN RUNGE

C-FOTOGRAFER

TOBIAS VIDING

EMMA DANIELSSON

ARVID JERNQVIST

VIDEOASSISTENTER

KIM BERTILSSON

DANIEL PERSSON

BLUESKY

HELLEKOPTERFLYGNINGAR

PETER DEGERFELDT

DIT SUPERVISOR

MARCUS VASQUES OSORIO

DIT

CHARLES PATRICK ANDERSSON

BELYSNINGSMÄSTARE

TOBIAS HENRIKSSON

SANNA KARACSONY

ELASSISTENTER

ERIK ANDERSSON

ROBIN OLSSON

SEBASTIAN JOHANSSON

FREDRIK CARLQVIST

PASSARE

PETER EILE

ELIAS BRANNER

MARTIN HARTLAND

PASSARASSISTENT

MAURITZ ROOS

A-LJUD

ANDERS BILLING VIVE

B-LJUD

MICHAEL LECHNER

PRODUKTIONSDESIGNER

LARS ANDERSSON

SCENOGRAF

CHRISTIAN OLANDER

SCENOGRAFIASSISTENT

GABRIEL DE KNOOP

SCENOGRAFIKOORDINATOR

SANDRA ALDELL

REKVISITÖRER

KARIN GRY

MONIKA WAHLIN

REKVISITÖRASSISTENT

IDA GUNNARSSON

ATTRIBUTÖR

VINCENT GRY

GRAFIKER

DANIEL ZORMAN

BYGGLEDARE

KLAS JANSSON

SNICKARE

SEBASTIAN JANSSON

BRAHAMA LILJA

RASMUS LARSSON

ROLF LARSSON

JOAKIM LINDHOLM

ANDREAS LINDBERG

LUKAS STRÖMBERG

DEKORATIONSMÅLERI

RIKARD GRÖNVALL

DOARTE HERNING

KOSTYMDESIGNER

MARIE FLYCKT

KOSTYMASSISTENTER

SOFIE CEDERSTRÖM

LISA ELVERFORS

MASKDESIGNER

JESSICA SVENSSON

VIKARIERANDE MASKÖR

THERESE SANDERSSON

MASKASSISTENT

ANNA ÖHRNBERG

PERUKMAKARE

KATRIN WAHLBERG

SFX MASK

JESSICA SVENSSON

PLATSCHEFER

SALLY BROSTRÖM

JONATHAN RIDINGS

PLATSLETARE

PELLE ISAKSSON

JONATHAN RIDINGS

PLATSASSISTENTER

JONAS TJÄLLMAN

OLA THOMASSEN

PRODUKTIONSASSISTENT

FILIPPA PALM

RUNNER

MARKUS LUSTH

CATERING

SAMANTHA LARSEN

JENNY ELWE

STUNTMAKERS

STUNTSUPERVISOR

MARTIN ZETTERLUND

STUNTKOORDINATORER

MARTIN ZETTERLUND

PETER LUNDBERG

ASSISTERANDE STUNTKOORDINATORER

JANNE LINDQVIST

PETER LUNDBERG

MICHAEL BROLIN

STUNTDUBBEL KJELL BERGQVIST

ALEXANDER LINDMAN

STUNTS

JANNE LINDQVIST

MICHAEL BROLIN

NOAH ZACHARIASSON

GABRIELL WALLMARK

ADAM STRANDNER

PATRIK KRISTOFFERSSON

TEAM STOCKHOLM

PRODUKTIONSLEDARE

THOMAS ÖSTLUNDH

PRODUKTIONSKOORDINATORER

PERNILLA ERIKSSON

ANNA-KLARA CARLSTEN

RUNNERS

JACOB BELFRAGE

REBECCA CLAESSON

JEAN-PIERRE ZEITO

FAD

AMANDA ADOLFSSON

TAD

MARKUS LUSTH

INSPELNINGSASSISTENTER

TIND SONEBY

VIKTOR ENWALL

STATISTANSVARIGA

MAGNUS BENGTSSON

MAYA PARMENT SCHWARZ

SCRIPTOR

EVA LJUNGMAN JANSSON

CAROLINE JOHANSSON BYH

FOTOGRAF

MISIO MOKROSINSKI

B-FOTOGRAF

MIKAEL LINDSTRÖM

VIDEOASSISTENT

NICKLAS CEDERSTRÖM

DIT

REBECCA MOÉN

KALLE DAHLBERG

MARCUS HANSEN

ELASSISTENTER

ROBERT PONTINDER

JOHAN GÄRSKOG

AIMAR BERGAN

PASSARE

KOBIE KENTKURAN

A-LJUD

JONAS RUDELS

B-LJUD

KLAS ENGSTRÖM

REKVISITÖRER

MATILDA AFZELIUS

KRISTOFFER ANDERSSON

RALF SÖDERLIND

KENNETH CARLBERG

ATTRIBUTÖR

PEDER SVENSK

MASKASSISTENTER

LOTTA FISCHER

SARI NUTTANEN

PLATSCHEFER

JOSEFIN SUNDBERG

RASMUS WASSBERG

JONAS RYDERGREN

PLATSLETARE

SEBASTIAN JOHANSSON

PLATSASSISTENTER

PER LÖFGREN

LINUS NORDSTRÖM

CATERING

BRITTS CORNER

THUNDER EFFECTS

SFX

DAVID PETER

PANORAMA SFX

SFX

JOHAN HARNESK

ROBIN BLICK

MATTIAS JÖNSSON

VINCENT THUNSTRÖM

VICTOR RAJALA

GUSTEN BLICK

SFX TORSO

LOVE LARSON

METRONOME RENTAL

TEKNIKUTHYRNING

TOBIAS REGNÉR

KALLE SVENSSON

POSTPRODUCENT

PETER BENGTSSON

KLIPPARE

RICKARD KRANTZ, SFK

EMIL STENBERG, SFK

KLIPPASSISTENTER

NILS BERGMAN

CARL DACKEBY

MADELEINE BENGTSSON

CTO

HENRIK CEDNERT

CONFORM

JONAS ERIKSSON

COLORIST

PER SJÖKVIST

ON-LINE

JONAS ERIKSSON

VFX SUPERVISOR

TORBJÖRN OLSSON

VFX KOORDINATOR

ELIN HALLBERG

VFX ARTISTER

FREDRIK PIHL

SIMON BJÖRK

3D

IMPORTANT LOOKING PIRATES

LJUDDESIGN

CARL EDSTRÖM

LJUDBEARBETNING

EUROPA SOUND & VISION AB

LJUDLÄGGNING

GUSTAV LANDBECKER

ERIK GULDAGER

ANDERS DEGERBERG

LINUS GIDSTEDT

TRAMP

LINUS GIDSTEDT

LJUDMIX

GUSTAV LANDBECKER

GABOR PASZTOR

GRAFISK FORM FÖR & EFTERTEXT

FORMFÖRBUNDET

JOHAN LARSSON

PHILIP SUNDBOM

MUSIK

JOHAN SÖDERQVIST

MEDKOMPOSITÖR

FREDRIK MÖLLER

MUSIKMIX

DAVE MOORE

JOAKIM JENNEFORS

ANDREAS HALD

MUSIKPRODUKTIONSASSISTENTER

JOAKIM JENNEFORS

ANDREAS HALD

MUSIC SUPERVISOR

MAGNUS PALMBORG

ÖVERSÄTTARE

SVENSK MEDIETEXT

KATHERINE FALCK

STILLBILDSFOTOGRAF

NIKLAS MAUPOIX

PRODUKTIONSCHEF FILMLANCE INTERNATIONAL

MALINI AHLBERG

PROJEKTKOORDINATORER

SANDRA DICKERIUS

ANNMARI BERGMARK

LOUISE LARSSON

JURIST

PETRA MÅHL

EKONOMER

ANNA THÖRN

JEANETTE BLOMBERG

THEREZE CARELL

ANNE SVENSSON

"NO REST FOR ME"

(JOHANSSON)

© UNIVERSAL MUSIC PUBLISHING SCAND. AB

FRAMFÖRD AV JONATHAN JOHANSSON

℗ 2015 S:t C

"ACK VÄRMELAND DU SKÖNA"

(Trad)

DISTRIBUTION

ENDEMOL SHINE INTERNATIONAL

STORT TACK TILL ALLA FANTASTISKA STATISTER

TV-SERIEN ÄR INSPELAD I

VÄSTRA GÖTALANDS LÄN, STOCKHOLM, COSTA RICA, GRISSLEHAMN

EN SAMPRODUKTION MELLAN

SVT

FILMLANCE INTERNATIONAL

FILM VÄST

ZDF

NADCON

LUMIERE GROUP

MED STÖD FRÅN

CREATIVE EUROPE PROGRAMME - MEDIA OF THE EUROPEAN UNION

NORDISK FILM & TV FOND

SVENSKA FILMINSTITUTET

LOGGOR:

FILMLANCE INTERNATIONAL, FV, ZDF, NADCON, LUMIERE, CREATIVE MEDIA, NFTF, SFI, ESI, YLE, NRK, SVT

© 2016 FILMLANCE INTERNATIONAL AB

All rights reserved

AVSNITT 7

OLIVIA RÖNNING

JULIA RAGNARSSON

TOM STILTON

KJELL BERGQVIST

MINKEN

JOHAN WIDERBERG

ABBAS

DAR SALIM

METTE OLSÄTER

CECILIA NILSSON

MÅRTEN OLSÄTER

MICHAEL SEGERSTRÖM

LINN MAGNUSSON

HELENA BERGSTRÖM

ALEXANDER NORDIN

PETER CARLBERG

JACKIE BERGLUND

GÖREL CRONA

KLINGA

STEFAN GÖDICKE

LISA

MICHAELA THORSÉN

BOSSE

ARVIN KANANIAN

OVETTE

MALENA ENGSTRÖM

ACKE

LEONARD SAMUELSSON HEINEMANN

LIAM

GUSTAV LINDH

ADAM

DAKOTA TRANCHER WILLIAMS

LENNIE

IGGY LOND MALMBORG

CHIVAS

DOMINIK HENZEL

JONTE

ULF STENBERG

BOSQUES

PATRICIO ARENAS

KNIVSLIPAREN JAMEZ

ALEXANDER MORGAN

BARTENDER

ROCIO CARRENZA

KONCEPTUERANDE REGISSÖRER

MATTIAS OHLSSON

NIKLAS OHLSON

AVSNITTSREGI

PONTUS KLÄNGE

MANUS

CILLA & ROLF BÖRJLIND

BASERAD PÅ DERAS ROMAN SPRINGFLODEN

DRAMATURG

CAMILLA AHLGREN

PRODUCENTER

MARTIN CRONSTRÖM

FRANCY SUNTINGER

PRODUCENTASSISTENT

ANNA-KLARA CARLSTEN

EXEKUTIVA PRODUCENTER

LARS BLOMGREN

CHRISTIAN WIKANDER

WOLFGANG FEINDT

PETER NADERMANN

LÅNG EFTERTEXT

ALEXANDER VANDEPUTTE

JAN DE CLERCQ

PROJEKTLEDARE SVT

KRISTINA MANSFELD

ASSOCIATE PRODUCER

THOMAS DISCH

PRODUKTIONSLEDARE

CATHARINA BRAGÉE

MATTIAS AREHN

PRODUKTIONSKOORDINATOR

MARIA EVELIUS

CASTING

TUSSE LANDE

CATRIN WIDERYD

FAD

NIKLAS SIÖSTRÖM

SERGEJ ISRAEL

YVONNE LUNDIN

STATISTANSVARIG

TED JÖNSSON

SAD

ANNI ANDERSSON

ASSISTERANDE PLANLÄGGARE

VICTORIA SVANELL

JESSICA BALAC

AMANDA ADOLFSSON

SCRIPTOR

ANNA ÖDMAN

LINDA JOHANSSON

FOTOGRAF

BENJAM ORRE, FSF

B-FOTOGRAFER

DANIEL WANNBERG

DAVID GYLJE

RASMUS BENGTSSON

STELLAN RUNGE

C-FOTOGRAFER

TOBIAS VIDING

EMMA DANIELSSON

ARVID JERNQVIST

VIDEOASSISTENTER

KIM BERTILSSON

DANIEL PERSSON

BLUESKY

HELLEKOPTERFLYGNINGAR

PETER DEGERFELDT

DIT SUPERVISOR

MARCUS VASQUES OSORIO

DIT

CHARLES PATRICK ANDERSSON

BELYSNINGSMÄSTARE

TOBIAS HENRIKSSON

SANNA KARACSONY

ELASSISTENTER

ERIK ANDERSSON

ROBIN OLSSON

SEBASTIAN JOHANSSON

FREDRIK CARLQVIST

PASSARE

PETER EILE

ELIAS BRANNER

MARTIN HARTLAND

PASSARASSISTENT

MAURITZ ROOS

A-LJUD

ANDERS BILLING VIVE

B-LJUD

MICHAEL LECHNER

PRODUKTIONSDESIGNER

LARS ANDERSSON

SCENOGRAF

CHRISTIAN OLANDER

SCENOGRAFIASSISTENT

GABRIEL DE KNOOP

SCENOGRAFIKOORDINATOR

SANDRA ALDELL

REKVISITÖRER

KARIN GRY

MONIKA WAHLIN

REKVISITÖRASSISTENT

IDA GUNNARSSON

ATTRIBUTÖR

VINCENT GRY

GRAFIKER

DANIEL ZORMAN

BYGGLEDARE

KLAS JANSSON

SNICKARE

SEBASTIAN JANSSON

BRAHAMA LILJA

RASMUS LARSSON

ROLF LARSSON

JOAKIM LINDHOLM

ANDREAS LINDBERG

LUKAS STRÖMBERG

DEKORATIONSMÅLERI

RIKARD GRÖNVALL

DOARTE HERNING

KOSTYMDESIGNER

MARIE FLYCKT

KOSTYMASSISTENTER

SOFIE CEDERSTRÖM

LISA ELVERFORS

MASKDESIGNER

JESSICA SVENSSON

VIKARIERANDE MASKÖR

THERESE SANDERSSON

MASKASSISTENT

ANNA ÖHRNBERG

PERUKMAKARE

KATRIN WAHLBERG

SFX MASK

JESSICA SVENSSON

PLATSCHEFER

SALLY BROSTRÖM

JONATHAN RIDINGS

PLATSLETARE

PELLE ISAKSSON

JONATHAN RIDINGS

PLATSASSISTENTER

JONAS TJÄLLMAN

OLA THOMASSEN

PRODUKTIONSASSISTENT

FILIPPA PALM

RUNNER

MARKUS LUSTH

CATERING

SAMANTHA LARSEN

JENNY ELWE

STUNTMAKERS

STUNTSUPERVISOR

MARTIN ZETTERLUND

STUNTKOORDINATORER

MARTIN ZETTERLUND

PETER LUNDBERG

ASSISTERANDE STUNTKOORDINATORER

JANNE LINDQVIST

PETER LUNDBERG

MICHAEL BROLIN

STUNTDUBBEL KJELL BERGQVIST

ALEXANDER LINDMAN

STUNTS

JANNE LINDQVIST

MICHAEL BROLIN

NOAH ZACHARIASSON

GABRIELL WALLMARK

ADAM STRANDNER

PATRIK KRISTOFFERSSON

TEAM STOCKHOLM

PRODUKTIONSLEDARE

THOMAS ÖSTLUNDH

PRODUKTIONSKOORDINATORER

PERNILLA ERIKSSON

ANNA-KLARA CARLSTEN

RUNNERS

JACOB BELFRAGE

REBECCA CLAESSON

JEAN-PIERRE ZEITO

FAD

AMANDA ADOLFSSON

TAD

MARKUS LUSTH

INSPELNINGSASSISTENTER

TIND SONEBY

VIKTOR ENWALL

STATISTANSVARIGA

MAGNUS BENGTSSON

MAYA PARMENT SCHWARZ

SCRIPTOR

EVA LJUNGMAN JANSSON

CAROLINE JOHANSSON BYH

FOTOGRAF

MISIO MOKROSINSKI

B-FOTOGRAF

MIKAEL LINDSTRÖM

VIDEOASSISTENT

NICKLAS CEDERSTRÖM

DIT

REBECCA MOÉN

KALLE DAHLBERG

MARCUS HANSEN

ELASSISTENTER

ROBERT PONTINDER

JOHAN GÄRSKOG

AIMAR BERGAN

PASSARE

KOBIE KENTKURAN

A-LJUD

JONAS RUDELS

B-LJUD

KLAS ENGSTRÖM

REKVISITÖRER

MATILDA AFZELIUS

KRISTOFFER ANDERSSON

RALF SÖDERLIND

KENNETH CARLBERG

ATTRIBUTÖR

PEDER SVENSK

MASKASSISTENTER

LOTTA FISCHER

SARI NUTTANEN

PLATSCHEFER

JOSEFIN SUNDBERG

RASMUS WASSBERG

JONAS RYDERGREN

PLATSLETARE

SEBASTIAN JOHANSSON

PLATSASSISTENTER

PER LÖFGREN

LINUS NORDSTRÖM

CATERING

BRITTS CORNER

THUNDER EFFECTS

SFX

DAVID PETER

PANORAMA SFX

SFX

JOHAN HARNESK

ROBIN BLICK

MATTIAS JÖNSSON

VINCENT THUNSTRÖM

VICTOR RAJALA

GUSTEN BLICK

SFX TORSO

LOVE LARSON

METRONOME RENTAL

TEKNIKUTHYRNING

TOBIAS REGNÉR

KALLE SVENSSON

POSTPRODUCENT

PETER BENGTSSON

KLIPPARE

EMIL STENBERG, SFK

RICKARD KRANTZ, SFK

KLIPPASSISTENTER

NILS BERGMAN

CARL DACKEBY

MADELEINE BENGTSSON

CTO

HENRIK CEDNERT

CONFORM

JONAS ERIKSSON

COLORIST

PER SJÖKVIST

ON-LINE

JONAS ERIKSSON

VFX SUPERVISOR

TORBJÖRN OLSSON

VFX KOORDINATOR

ELIN HALLBERG

VFX ARTISTER

FREDRIK PIHL

SIMON BJÖRK

3D

IMPORTANT LOOKING PIRATES

LJUDDESIGN

CARL EDSTRÖM

LJUDBEARBETNING

EUROPA SOUND & VISION AB

LJUDLÄGGNING

GUSTAV LANDBECKER

ERIK GULDAGER

ANDERS DEGERBERG

LINUS GIDSTEDT

TRAMP

LINUS GIDSTEDT

LJUDMIX

GUSTAV LANDBECKER

GABOR PASZTOR

GRAFISK FORM FÖR & EFTERTEXT

FORMFÖRBUNDET

JOHAN LARSSON

PHILIP SUNDBOM

MUSIK

JOHAN SÖDERQVIST

MEDKOMPOSITÖR

FREDRIK MÖLLER

MUSIKMIX

DAVE MOORE

JOAKIM JENNEFORS

ANDREAS HALD

MUSIKPRODUKTIONSASSISTENTER

JOAKIM JENNEFORS

ANDREAS HALD

MUSIC SUPERVISOR

MAGNUS PALMBORG

ÖVERSÄTTARE

SVENSK MEDIETEXT

KATHERINE FALCK

STILLBILDSFOTOGRAF

NIKLAS MAUPOIX

PRODUKTIONSCHEF FILMLANCE INTERNATIONAL

MALINI AHLBERG

PROJEKTKOORDINATORER

SANDRA DICKERIUS

ANNMARI BERGMARK

LOUISE LARSSON

JURIST

PETRA MÅHL

EKONOMER

ANNA THÖRN

JEANETTE BLOMBERG

THEREZE CARELL

ANNE SVENSSON

"NO REST FOR ME"

(JOHANSSON)

© UNIVERSAL MUSIC PUBLISHING SCAND. AB

FRAMFÖRD AV JONATHAN JOHANSSON

℗ 2015 S:t C

"SUNDAY IN NEW YORK"

(TOMMASO)

© UNIVERSAL MUSIC PUBLISHING ROCCORDI SRL

FRAMFÖRD AV G. TOMMASO

℗ RCAL

DISTRIBUTION

ENDEMOL SHINE INTERNATIONAL

STORT TACK TILL ALLA FANTASTISKA STATISTER

TV-SERIEN ÄR INSPELAD I

VÄSTRA GÖTALANDS LÄN, STOCKHOLM, COSTA RICA, GRISSLEHAMN

EN SAMPRODUKTION MELLAN

SVT

FILMLANCE INTERNATIONAL

FILM VÄST

ZDF

NADCON

LUMIERE GROUP

MED STÖD FRÅN

CREATIVE EUROPE PROGRAMME - MEDIA OF THE EUROPEAN UNION

NORDISK FILM & TV FOND

SVENSKA FILMINSTITUTET

LOGGOR:

FILMLANCE INTERNATIONAL, FV, ZDF, NADCON, LUMIERE, CREATIVE MEDIA, NFTF, SFI, ESI, YLE, NRK, SVT

© 2016 FILMLANCE INTERNATIONAL AB

AVSNITT 8

TOM STILTON

KJELL BERGQVIST

OLIVIA RÖNNING

JULIA RAGNARSSON

METTE OLSÄTER

CECILIA NILSSON

MINKEN

JOHAN WIDERBERG

ABBAS

DAR SALIM

LINN MAGNUSSON

HELENA BERGSTRÖM

BERTIL

NIKLAS HJULSTRÖM

ALEXANDER NORDIN

PETER CARLBERG

FORSS

KJELL WILHELMSEN

KLINGA

STEFAN GÖDICKE

LISA

MICHAELA THORSÉN

BOSSE

ARVIN KANANIAN

JACKIE BERGLUND

GÖREL CRONA

NILS WENDT

DAG MALMBERG

EVA CARLSÉN

ANGELA KOVÁCS

OVETTE

MALENA ENGSTRÖM

ACKE

LEONARD SAMUELSSON HEINEMANN

LIAM

GUSTAV LINDH

ADAM

DAKOTA TRANCHER WILLIAMS

MARIA RÖNNING

JESSICA ZANDÉN

MARIANNE BOGLUND

CARINA M JOHANSSON

CHIVAS

DOMINIK HENZEL

SEDOVIC

ROBERT FOLLIN

JONTE

ULF STENBERG

KONCEPTUERANDE REGISSÖRER

NIKLAS OHLSON

MATTIAS OHLSSON

MANUS

CILLA & ROLF BÖRJLIND

BASERAD PÅ DERAS ROMAN SPRINGFLODEN

DRAMATURG

CAMILLA AHLGREN

PRODUCENTER

FRANCY SUNTINGER

MARTIN CRONSTRÖM

PRODUCENTASSISTENT

ANNA-KLARA CARLSTEN

EXEKUTIVA PRODUCENTER

LARS BLOMGREN

CHRISTIAN WIKANDER

WOLFGANG FEINDT

PETER NADERMANN

LÅNG EFTERTEXT

ALEXANDER VANDEPUTTE

JAN DE CLERCQ

PROJEKTLEDARE SVT

KRISTINA MANSFELD

ASSOCIATE PRODUCER

THOMAS DISCH

PRODUKTIONSLEDARE

CATHARINA BRAGÉE

MATTIAS AREHN

PRODUKTIONSKOORDINATOR

MARIA EVELIUS

CASTING

TUSSE LANDE

CATRIN WIDERYD

FAD

NIKLAS SIÖSTRÖM

SERGEJ ISRAEL

YVONNE LUNDIN

STATISTANSVARIG

TED JÖNSSON

SAD

ANNI ANDERSSON

ASSISTERANDE PLANLÄGGARE

VICTORIA SVANELL

JESSICA BALAC

AMANDA ADOLFSSON

SCRIPTOR

ANNA ÖDMAN

LINDA JOHANSSON

FOTOGRAF

MATS AXBY, FSF

B-FOTOGRAFER

DANIEL WANNBERG

DAVID GYLJE

RASMUS BENGTSSON

STELLAN RUNGE

C-FOTOGRAFER

TOBIAS VIDING

EMMA DANIELSSON

ARVID JERNQVIST

VIDEOASSISTENTER

KIM BERTILSSON

DANIEL PERSSON

BLUESKY

HELLEKOPTERFLYGNINGAR

PETER DEGERFELDT

DIT SUPERVISOR

MARCUS VASQUES OSORIO

DIT

CHARLES PATRICK ANDERSSON

BELYSNINGSMÄSTARE

TOBIAS HENRIKSSON

SANNA KARACSONY

ELASSISTENTER

ERIK ANDERSSON

ROBIN OLSSON

SEBASTIAN JOHANSSON

FREDRIK CARLQVIST

PASSARE

PETER EILE

ELIAS BRANNER

MARTIN HARTLAND

PASSARASSISTENT

MAURITZ ROOS

A-LJUD

ANDERS BILLING VIVE

B-LJUD

MICHAEL LECHNER

PRODUKTIONSDESIGNER

LARS ANDERSSON

SCENOGRAF

CHRISTIAN OLANDER

SCENOGRAFIASSISTENT

GABRIEL DE KNOOP

SCENOGRAFIKOORDINATOR

SANDRA ALDELL

REKVISITÖRER

KARIN GRY

MONIKA WAHLIN

REKVISITÖRASSISTENT

IDA GUNNARSSON

ATTRIBUTÖR

VINCENT GRY

GRAFIKER

DANIEL ZORMAN

BYGGLEDARE

KLAS JANSSON

SNICKARE

SEBASTIAN JANSSON

BRAHAMA LILJA

RASMUS LARSSON

ROLF LARSSON

JOAKIM LINDHOLM

ANDREAS LINDBERG

LUKAS STRÖMBERG

DEKORATIONSMÅLERI

RIKARD GRÖNVALL

DOARTE HERNING

KOSTYMDESIGNER

MARIE FLYCKT

KOSTYMASSISTENTER

SOFIE CEDERSTRÖM

LISA ELVERFORS

MASKDESIGNER

JESSICA SVENSSON

VIKARIERANDE MASKÖR

THERESE SANDERSSON

MASKASSISTENT

ANNA ÖHRNBERG

PERUKMAKARE

KATRIN WAHLBERG

SFX MASK

JESSICA SVENSSON

PLATSCHEFER

SALLY BROSTRÖM

JONATHAN RIDINGS

PLATSLETARE

PELLE ISAKSSON

JONATHAN RIDINGS

PLATSASSISTENTER

JONAS TJÄLLMAN

OLA THOMASSEN

PRODUKTIONSASSISTENT

FILIPPA PALM

RUNNER

MARKUS LUSTH

CATERING

SAMANTHA LARSEN

JENNY ELWE

STUNTMAKERS

STUNTSUPERVISOR

MARTIN ZETTERLUND

STUNTKOORDINATORER

MARTIN ZETTERLUND

PETER LUNDBERG

ASSISTERANDE STUNTKOORDINATORER

JANNE LINDQVIST

PETER LUNDBERG

MICHAEL BROLIN

STUNTDUBBEL KJELL BERGQVIST

ALEXANDER LINDMAN

STUNTS

JANNE LINDQVIST

MICHAEL BROLIN

NOAH ZACHARIASSON

GABRIELL WALLMARK

ADAM STRANDNER

PATRIK KRISTOFFERSSON

TEAM STOCKHOLM

PRODUKTIONSLEDARE

THOMAS ÖSTLUNDH

PRODUKTIONSKOORDINATORER

PERNILLA ERIKSSON

ANNA-KLARA CARLSTEN

RUNNERS

JACOB BELFRAGE

REBECCA CLAESSON

JEAN-PIERRE ZEITO

FAD

AMANDA ADOLFSSON

TAD

MARKUS LUSTH

INSPELNINGSASSISTENTER

TIND SONEBY

VIKTOR ENWALL

STATISTANSVARIGA

MAGNUS BENGTSSON

MAYA PARMENT SCHWARZ

SCRIPTOR

EVA LJUNGMAN JANSSON

CAROLINE JOHANSSON BYH

FOTOGRAF

MISIO MOKROSINSKI

B-FOTOGRAF

MIKAEL LINDSTRÖM

VIDEOASSISTENT

NICKLAS CEDERSTRÖM

DIT

REBECCA MOÉN

KALLE DAHLBERG

MARCUS HANSEN

ELASSISTENTER

ROBERT PONTINDER

JOHAN GÄRSKOG

AIMAR BERGAN

PASSARE

KOBIE KENTKURAN

A-LJUD

JONAS RUDELS

B-LJUD

KLAS ENGSTRÖM

REKVISITÖRER

MATILDA AFZELIUS

KRISTOFFER ANDERSSON

RALF SÖDERLIND

KENNETH CARLBERG

ATTRIBUTÖR

PEDER SVENSK

MASKASSISTENTER

LOTTA FISCHER

SARI NUTTANEN

PLATSCHEFER

JOSEFIN SUNDBERG

RASMUS WASSBERG

JONAS RYDERGREN

PLATSLETARE

SEBASTIAN JOHANSSON

PLATSASSISTENTER

PER LÖFGREN

LINUS NORDSTRÖM

CATERING

BRITTS CORNER

THUNDER EFFECTS

SFX

DAVID PETER

PANORAMA SFX

SFX

JOHAN HARNESK

ROBIN BLICK

MATTIAS JÖNSSON

VINCENT THUNSTRÖM

VICTOR RAJALA

GUSTEN BLICK

SFX TORSO

LOVE LARSON

METRONOME RENTAL

TEKNIKUTHYRNING

TOBIAS REGNÉR

KALLE SVENSSON

POSTPRODUCENT

PETER BENGTSSON

KLIPPARE

MALIN LINDSTRÖM, SFK

LINDA JILDMALM, SFK

KLIPPASSISTENTER

NILS BERGMAN

CARL DACKEBY

MADELEINE BENGTSSON

CTO

HENRIK CEDNERT

CONFORM

JONAS ERIKSSON

COLORIST

PER SJÖKVIST

ON-LINE

JONAS ERIKSSON

VFX SUPERVISOR

TORBJÖRN OLSSON

VFX KOORDINATOR

ELIN HALLBERG

VFX ARTISTER

FREDRIK PIHL

SIMON BJÖRK

3D

IMPORTANT LOOKING PIRATES

LJUDDESIGN

CARL EDSTRÖM

LJUDBEARBETNING

EUROPA SOUND & VISION AB

LJUDLÄGGNING

GUSTAV LANDBECKER

ERIK GULDAGER

ANDERS DEGERBERG

LINUS GIDSTEDT

TRAMP

LINUS GIDSTEDT

LJUDMIX

GUSTAV LANDBECKER

GABOR PASZTOR

GRAFISK FORM FÖR & EFTERTEXT

FORMFÖRBUNDET

JOHAN LARSSON

PHILIP SUNDBOM

MUSIK

JOHAN SÖDERQVIST

MEDKOMPOSITÖR

FREDRIK MÖLLER

MUSIKMIX

DAVE MOORE

JOAKIM JENNEFORS

ANDREAS HALD

MUSIKPRODUKTIONSASSISTENTER

JOAKIM JENNEFORS

ANDREAS HALD

MUSIC SUPERVISOR

MAGNUS PALMBORG

ÖVERSÄTTARE

SVENSK MEDIETEXT

KATHERINE FALCK

STILLBILDSFOTOGRAF

NIKLAS MAUPOIX

PRODUKTIONSCHEF FILMLANCE INTERNATIONAL

MALINI AHLBERG

PROJEKTKOORDINATORER

SANDRA DICKERIUS

ANNMARI BERGMARK

LOUISE LARSSON

JURIST

PETRA MÅHL

EKONOMER

ANNA THÖRN

JEANETTE BLOMBERG

THEREZE CARELL

ANNE SVENSSON

"NO REST FOR ME"

(JOHANSSON)

© UNIVERSAL MUSIC PUBLISHING SCAND. AB

FRAMFÖRD AV JONATHAN JOHANSSON

℗ 2015 S:t C

DISTRIBUTION

ENDEMOL SHINE INTERNATIONAL

STORT TACK TILL ALLA FANTASTISKA STATISTER

TV-SERIEN ÄR INSPELAD I

VÄSTRA GÖTALANDS LÄN, STOCKHOLM, COSTA RICA, GRISSLEHAMN

EN SAMPRODUKTION MELLAN

SVT

FILMLANCE INTERNATIONAL

FILM VÄST

ZDF

NADCON

LUMIERE GROUP

MED STÖD FRÅN

CREATIVE EUROPE PROGRAMME - MEDIA OF THE EUROPEAN UNION

NORDISK FILM & TV FOND

SVENSKA FILMINSTITUTET

LOGGOR:

FILMLANCE INTERNATIONAL, FV, ZDF, NADCON, LUMIERE, CREATIVE MEDIA, NFTF, SFI, ESI, YLE, NRK, SVT

© 2016 FILMLANCE INTERNATIONAL AB

All rights reserved