Sex gripna efter storbråk i centrala Örebro
De sex personer som greps efter ett storbråk i Henry Allards park i centrala Örebro under lördagseftermiddagen har samtliga släppts på fri fot.
– Det är fortfarande oklart vad bråket handlade om, säger Jan Matérne, vakthavande befäl vid Örebropolisen.
Bråket inträffade vid 15.15-tiden på lördagen och minst fem polispatruller deltog i insatsen som ägde rum i närheten av Järntorget i centrala Örebro.
Misstänks för narkotikabrott
Sex män greps misstänkta för misshandel och fördes till polishuset för förhör. Ingen av dem fick några allvarliga skador.
– Alla sex är både målsägande och misstänkta. De har bråkat sinsemellan, säger Jan Matérne.
Männen är fortfarande misstänkta för misshandel. Ett par av dem misstänks även för narkotikabrott, då polisen hittat en mindre mängd narkotika på dem vid gripandet.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.