Stor sökinsats efter brand vid Karolinska
Det ska vara frigolit på en byggarbetsplats på Karolinska institutets område som fattat eld. En stor sökinsats inleddes för att hitta en byggarbetare som befarades sitta fast i en hiss i en intilliggande byggnad. Mannen är nu återfunnen och både sökarbetet och släckningsarbetet har avslutats.
Ett stort svart rökmoln utvecklades från branden och spred sig över ett stort område. Branden ska ha startat på själva byggarbetsplatsen och inte i någon av de färdiga byggnaderna.
– Det är frigolit som fattat eld mellan två byggnader på Karolinska, säger Räddningstjänsten till SVT Nyheter.
Branden släcktes vid tretiden. Därefter söktes en av byggnaderna igenom på grund av att branden hade förstört fönster vilket gjort att rök kommit in i byggnaden.
Byggarbetare befarades saknas
Räddningstjänsten fick också uppgifter om att en byggarbetare saknades efter branden.
– Han befarades sitta fast i en hiss i en av byggnaderna, men det visade sig vara ett missförstånd, säger ledningsförmannen Jonas Fröjmark.
Ingen är längre saknad och sökarbetet är avslutat. Enligt Räddningstjänsten har ingen kommit till allvarlig skada.
– Några tas om hand på plats av ambulanspersonal efter att ha fått i sig rök. Annars har vi inga uppgifter om några skador, säger Jonas Fröjmark.
Brann intill prestigeprojekt
Lennart Ilke är fastighetsdirektör på Karolinska institutet och befann sig i närheten när branden bröt ut.
– Jag rusade ut direkt när jag såg röken. Branden inträffade ju precis intill Biomedicum, som är KI:s största projekt någonsin, berättar han.
Att det var just Biomedicum gjorde Lennart Ilke extra orolig.
– Fasaden blev delvis antänd och är skadad. Men det ser inte ut som att branden spridit sig in i någon av byggnaderna, men det visar sig väl, säger han.
”Klart det kändes dramatiskt”
– Det var väldigt svart rök överallt. Röken drev också mot aulan, som är paradbyggnaden kan man säga. Jag är ju ansvarig för fastighetsavdelningen här så det är klart att det kändes dramatiskt, säger Lennart Ilke.
Lennart Ilke beskriver att det är ett stort räddningstjänstpådrag vid platsen, men att han redan upplever det som att det värsta är över.
– Den svarta röken är borta. Nu är det mer stillsamt här, säger han.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.