Skadestånd: sex kronor
38-åringen stal en plånbok.
Nu döms han för stöld. Och att betala sex kronor i skadestånd till offret.
Stölden inträffade under våren 2013 i en affär Ronneby. Plånboksinnehavaren glömde plånboken i butiken och när 38-åringen fick syn på den stoppade han den på sig.
Efter en stund återvände plånboksinnehavaren, men han kom för sent. Mannen hävdar att plånboken innehöll åtminstone 1 900 kronor medan tjuven, som erkänt stölden, hävdar att den endast innehöll sex kronor.
Eftersom det inte är styrkt hur mycket pengar som plånboken innehöll döms 38-åringen till skyddstillsyn och att betala sex kronor i skadestånd till den bestulne.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.