Polisen gick i går kväll ut med en varning om halka i hela länet. Foto: TT

Lastbil med ost halkade av och började brinna

Publicerad

En dansk lastbil började brinna utanför Oskarström när den bärgades efter halkan.

Under söndseftermiddagen och kvällen inträffade flera mindre olyckor i länet på grund av blixthalka. Och det har fortsatt varit halt under natten och morgonen. Men enligt polisen och räddningstjänsten har det inte skett några allvarliga händelser i länet.

Däremot började en lastbil brinna på vägen mellan Oskarström och Spånstad i Halmstad kommun, när den skulle bärgas efter att ha halkat av vägen.

Ost i lasten

Vägen var periodvis avstängd under söndagskvällen efter att lastbilen vid femtiden på kvällen åkt i diket.

– Det blev lite stökigt i trafiken där eftersom lastbilen läckte diesel och vi blev tvungna att stänga av i båda riktningarna, säger Daniel Bergman, vakthavande befäl vid polisen i Halland.

Lastbilen var packad med ost. Varorna lastades över till en annan lastbil senare under kvällen. Även då blev det delvis avstängt förbi olycksplatsen.

Brann vid midnatt

Och när fordonet sedan skulle bärgas började den brinna. Räddningstjänsten i Halmstad larmades till platsen strax efter midnatt.

Bärgningspersonal och räddningpersonal fick kontroll på branden. Fordonet klarade sig utan större skador, uppger räddningstjänsten.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.