I den här trappuppgången hittades mannen död Foto: SVT

Misstänkt mord på Frösön

Uppdaterad
Publicerad

En man i 35-årsåldern hittades död i ett hyreshus på Frösön på nyårsdagen. Polisen misstänker att mannen kan ha blivit mördad.

Det var på morgonen på nyårsdagen som en man anträffades död i ett trapphus i en hyresfastighet på centrala Frösön.

Skadorna på kroppen tyder på att mannen inte dött någon naturlig död.

– Han hade svåra skador i huvudet, säger vakthavande befäl, August Knutsson till SVT Jämtlandsnytt. Det är möjligt att han har ramlat så illa att han avlidit, men vi betraktar det som ett mord i nuläget.

Mannen bodde inte i det hyreshus där han hittades död. Nu försöker polisen få en bild av vad mannen har gjort under nyårsnatten. En teknisk undersökning har gjort på platsen och en rad förhör med boende i närheten har gjorts. Mannen ska inte heller ha varit på besök i huset där han hittades.

– Nu kommer kroppen att skickas till rättsmedicinalverket i Umeå för undersökning, säger August Knutson.

Mannens anhöriga är underrättade.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.