Man hittad död – kvinna anhållen
En man hittades i dag död utomhus i Pajala. Mannen tros vara utsatt för yttre våld. En förundersökning om mord alternativt dråp har påbörjats.
Mannen anträffades död vid 15.30-tiden. Platsen är avspärrad och tekniker kommer göra en platsundersökning.
En kvinna hämtades in till polisstationen för förhör och blev senare anhållen misstänkt för mord alternativt dråp, detta efter beslut av jouråklagare.
– Hon är skäligen misstänkt, vilket är den svagare misstankegraden, säger vakthavande polisbefälet Erik Kummu i Norrbotten till TT.
Det var en privatperson som hittade mannen vid halvfyratiden på lördagen. Rättsläkare konstaterade att mannen var död och att han utsatts för yttre våld.
Varför misstankarna riktas mot kvinnan vill Kummu inte gå in på och hans befälskollega Magnus Carlborg beskriver utredningsläget som känsligt.
Enligt Kummu är kvinnan också i 50-årsåldern. Han vill inte gå in på om kvinnan och mannen haft någon relation.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.