Tonåring anhållen för knivdåd
En man i 20-årsåldern skadades svårt när han knivskars i en lägenhet i Malmö sent i går kväll. En kvinna i tonåren är anhållen för dådet.
Strax före midnatt kom larmet om en misshandel i en lägenhet på Bellevuegården i Malmö. En 27-årig man hade blivit knivskuren och fått svåra skador.
Mannen fördes till sjukhus där han opererades men hans skador är inte livshotande enligt polisen.
Håller förhör
En kvinna i övre tonåren som befann sig i lägenheten har anhållits och misstänks för dådet. Polisen håller förhör med henne nu under morgonen och ska prata med den skadade mannen när han vaknar.
Polisen har i nuläget inte misstankar mot någon annan person.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.