En lastbil hamnade i diket i Stora Mellösa. Foto: Birgitta Ekblad

Halt på vägarna

Uppdaterad
Publicerad

Under natten, morgonen och onsdagsförmiddagen har vi haft sex trafikolyckor i vårt område på grund av halt väglag.

Vid midnatt körde en bil av E18 i höjd med Dingtuna utanför Västerås. Föraren fördes med ambulans till sjukhuset i Västerås men skadorna var lindriga och personen ifråga har fått åka hem. Olyckan påverkade trafiken under en timme men nu ska det rulla på som vanligt.

Vid halv sju på onsdagen voltade en bil av länsväg 207 vid Stora Mellösa utanför Örebro på grund av halkan. Bilen hamnade på taket men personen ska ha tagit sig ur på egen hand. Detta var den tredje olyckan i Örebrotrakten under natten.

Ytterligare en olycka inträffade inne i Stora Mellösa vid halv åtta när en lastbil körde i diket. Det råder begränsad framkomlighet på platsen under bärgningen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.