Foto: Ulf Johansson SVT

Skånes tv-pucklag i olycka

Uppdaterad
Publicerad

En buss och en lastbil har krockat på E18 i höjd med Drevstatorp, öster om Kristinehamn. Olyckan inträffade strax efter klockan 17.

Enligt polisen ska fem personer från Skånes tv-pucklag ha skadats och förts till sjukhus i Karlstad, Karlskoga och Örebro. Ombord på bussen fanns hela laget med cirka 25 personer. Olyckan inträffade vid en omkörning mellan en cementbil och en buss på E18 öster om Kristinehamn.

– Det rör sig inte om några allvarliga skador. Det ska vara lindrigare skärskador, säger Peter Backman på Bergslagens Räddningstjänst.

Skånes tv-pucklag var på väg från Karlskoga till Kristinehamn för att spela en match.

– Vi har fått tag i alla anhöriga, så alla är underrättade nu. Det har upprättats en krisgrupp i Kristinehamn där alla inblandade tas omhand, säger Marcus Nilsson, Skånes ishockeyförbund, till Värmlandsnytt.

Skånes match på onsdagen ställdes in. Hur tävlingssituationen ska behandlas framgent får avgöras av de inblandade och berörda när man kunnat bedöma situationen med alla fakta på bordet.

– Tävlingsdelen är förstås underordnad och inte viktig nu. Vi måste först få klart för oss hur det gått med alla inblandade i olyckan innan vi kan gå vidare och ta nya beslut, säger Svenska Ishockeyförbundets generalsekreterare Tommy Boustedt i ett pressmeddelande.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.