Arkivbild från hummerauktionen 2010. I dag såldes första hummern för 102 000 kronor kilot vid Göteborgs Fiskauktion. Foto: Scanpix

Jätterekord på hummerauktion

Uppdaterad

Årets första premiärhummer gick under klubban för 102 000 kronor kilot vid Göteborgs Fiskauktion nu på morgonen, rapporterade TT:s reporter på plats.

Priserna har skjutit i höjden de senaste åren. För två år sedan gick den första hummern för runt 7000 kronor kilot, ifjol var det 31 600 kronor och i år alltså 102 000 kronor.

I går var det fiskepremiär och det avgjordes med lottning vilken fiskare som fick auktionera ut sina humrar först.

Enligt TT var det Mattias Dalshage, vd på Grundsunds Fisk på Hönö, som ropade in rekordhummern.

Fakta