Enligt rapporten ska våldet som fångarna har utsatts för bland annat ha resulterat i brutna käkar, sönderslagna näsor, trasiga revben och svåra brännskador. Bilden är tagen från en av incidenterna som tas upp i rapporten. Foto: Human Rights Watch

HRW: Överdrivet våld mot psykiskt sjuka fångar

Uppdaterad
Publicerad

Fängelsepersonal i USA använder onödigt, överdrivet och uppsåtligt våld mot interner som lider av svåra psykiska sjukdomar. Det visar en ny rapport från människorättsorganisationen Human Rights Watch.

Den 127-sidiga rapporten från Human Rights Watch, HRW, visar att obefogat våld mot fångar med psykisk sjukdom är vanligt i USA:s över 5.100 häkten och fängelser. Dessutom ökar övergreppen, enligt HRW.

Bland annat handlar det om vakter som sprutat ner interner med smärtframkallande spray, gett dem kraftiga elchocker och spärrat fast dem i sängar och stolar i flera dagar.

Svåra skador

Rapporten bygger på dokument från hundratals rättegångar och utredningar samt intervjuer med 125 nuvarande och före detta fångvaktare, psykiatriker och advokater.

Våldet som fångarna ska ha utsatts för har bland annat resulterat i brutna käkar, sönderslagna näsor och trasiga revben samt svåra brännskador, kraftiga blåmärken och skadade inre organ.

Enligt HRW ska vissa fall av våld mot interner även ha lett till döden.

Skinnet lossnade från kroppen

Bland annat lyfts historien om en schizofren mans död i ett fängelse i Florida 2012 fram.

Den 50-årige psykiskt sjuke mannen ska ha bajsat på golvet i sin cell och vägrat att städa upp. Vakterna ska då ha låst in honom i en dusch där han under en timme överöstes med skållhet vatten.

När vakterna sedan öppnade dörren var mannen död och hans skinn var så bränt att det hade lossnat från kroppen.

Och i en video som HRW släppt i samband med rapporten kan man se flera övergrepp som fångar med psykisk sjukdom utsatts för.

Ständigt psykotiska

Uppskattningsvis en femtedel, drygt 350.000 personer, av den totala amerikanska fängelsepopulationen är svårt psykiskt sjuka.

Bland annat handlar det om schizofreni, bipolär sjukdom och svåra depressioner och ungefär fem procent av dessa är ständigt psykotiska.

Människorna som lider av dessa sjukdomar har av självklara skäl svårt att vara instängda i en fängelsemiljö och deras symptom kan ofta förvärras.

En bristfällig eller helt frånvarande vård kan dessutom få fångarna att agera på ett sätt som fängelsepersonalen uppfattar som besvärande och farligt. Det kan till exempel handla om att de vägrar att lyda order eller att de bryter mot fler regler än andra fångar.

Dåligt ledarskap

Att fängelsepersonal ibland tvingas använda våld är i sig inget konstigt, men enligt HRW har våld använts mot fångar som agerar på ett sätt som är symptomatiskt för deras sjukdom, även vid tillfällen som inte innebär ett direkt hot mot personalen.

Till exempel när någon kissar på golvet, använder fula ord, slår på sin celldörr eller bara vägrar att komma ut ur sin cell. Enligt rapporten har våld också använts mot fångar som bara irriterat eller gjort personalen upprörd.

HRW menar att bristfällig mentalvård, otillräckliga policys kring våldsanvändning, dåligt tränad personal samt dåligt ledarskap är huvudorsakerna till att övergreppen kunnat äga rum.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.