Analys: Bo Inge Andersson: IS nya framgångar skapar stora problem
Både i Syrien och i Irak skapar de senaste IS-framgångarna stora problem.
Vägen till Syriens huvudstad Damaskus kan ligga öppen för IS. Och i Irak är den sittande premiärministerns ställning hotad. Allt blir också ett problem för USA, nu när IS är på väg tillbaka.
Palmyras fall är en oerhörd förlust för den syriska diktaturregimen under ledning av Bashar al-Assad. Det handlar inte bara om hotet mot det kulturella världsarvet – alltså de antika lämningarna som nu kan hotas av total förstörelse av terroristorganisationen Islamiska staten, IS.
Öppnar vägen
Det öppnar dessutom vägen för IS till andra områden som hålls av den syriska regimen. Det gäller även huvudstaden Damaskus.
Terroriströrelsen IS
Nu är också områden hotade på den syriska kusten i söder och sydöst. Det är områden som anses som oerhört viktiga för diktatorn al-Assad. Det sägs att om al-Assad tvingas lämna Damaskus måste han dra sig mot kusten. Vid kusten har även Ryssland en militärbas.
I närheten ligger också viktiga gas- och oljefält i landets centrala delar, som nu kan ligga inom räckhåll för IS. Redan har syrisk stats-tv bekräftat IS intagande av Jazl-oljefältet i Homs-området.
IS ur svackan
För bara några veckor sedan tycktes IS var nere i en svacka. För några veckor sedan föll ju den strategiskt viktiga irakiska staden Tikrit i irakiska styrkors händer. Många spekulerade i IS svaghet. Nu tycks IS vara på väg tillbaka och utgöra ett ännu större hot både i Irak och i Syrien.
I Irak lyckades IS för några dagar sedan erövra den strategiskt viktiga staden Ramadi, som är huvudstad i Iraks till ytan största provins Anbar. Den irakiska armén flydde.
USA bombar IS-ställningar både i Irak och i Syrien. Men USA har inte bidragit med några flygattacker mot IS när de erövrade Palmyra.
USA vill inte hjälpa diktatorn
Orsaken är splittringen i Syrien. Palmyraområdet har varit kontrollerat av den syriska diktaturregimen och USA vill inte utföra militära manövrer som ser ut att hjälpa diktatorn.
Men nu betonar Syrien i hög grad hotet mot världsarvet och den ansvarige för Syriens fornminnen, Marmoun Adbulkarim, säger enligt nyhetsbyrån AP att världens makter måste komma till den syriska regimens hjälp för att rädda konstskatterna.
Han uppmande rent av den US-ledda koalitionen mot IS att ”åtminstone hindra IS-konvojer från att nå fram [till de antika lämningarna]”.
USA står inför problem
USA står alltså inför ett problem eftersom den syriska regimens intressen och USA:s håller på att sammanfalla. Den syriska regimen är intresserad av att få USA på sin sida – men USA har än så länge inte gått på den linjen.
Men frågan är om USA kan undvika att hjälpa al-Assad om det nu skulle kunna rädda ett av Mellanösterns viktigaste kulturminnen. Det blir ett nytt problem för president Obama.
Samtidigt står USA inför nya problem i Irak. Det handlar om följderna av staden Ramadis fall.
Anses som samarbetspartner
USA stödjer Irak militärt och har satsat på den nye shiitiske premiärministern Haider al-Abadi som USA anser vara en samarbetspartner.
För att förhindra att shiiter skulle vara med i kampen mot IS i den sunnitiska Anbar-provinsen i Irak, tog han på USA:s inrådan bara med sunniter i de arméstyrkor som misslyckades med att hålla Ramadi.
Pinsamt nog var de irakiska styrkor som flydde i Ramdi tränade av USA. Nederlaget kan tas som ett bevis för att USA-samarbetet inte fungerar.
Hotad av radikala krafter i Irak
Det har lett till kritik mot al-Abadi och USA:s möjlige samarbetspartner kan nu se sin ställning hotad av radikalare shiitiska krafter i Irak. Det betyder att USA:s plan faller samman – att i samarbete med Irak bekämpa IS.
Bakom USA:s problem ligger också det shiitiska Iran som ser med misstänksamhet på USA:s engagemang i det huvudsakligen shiitiska Irak, där Iran vill vara den ledande makten och inte vill ha USA-konkurrens.
Hjälp av USA:s konkurrenter
Problemet för USA är nu också att den irakiske premiärministern har blivit tvungen att begära hjälp av shiitiska miliser – ofta tränade av Iran – för att försöka återta initiativet kring Ramadi och hela Anbar-provinsen.
Det är en sådan åtgärd som USA hittills har motsatt sig. Obamas planer i kampen mot IS blir allt svårare att förverkliga.
Det här är en analys
Slutsatserna är journalistens egna. SVT:s medarbetare agerar inte i något politiskt parti-, företags- eller intresseorganisations intresse. Det är förenligt med SVT:s sändningstillstånd §4 att ”kommentera och belysa händelser och skeenden”.