Jinping mötte Obama i Vita Huset

Uppdaterad
Publicerad

Kinas president Xi Jinping gör sitt första statsbesök i USA.

Kinas president Xi Jinping har nu kommit fram till Washington DC under sitt första officiella besök i landet. 

Men de planerade samtalen med president Barack Obama förväntas grumlas av bland annat påstått kinesiskt cyberspioneri, olika syn på den ekonomiska politiken och inte minst av konflikter som den mellan Syd- och Nordkorea.

Biden tog emot

Vicepresident Joe Biden hälsade Xi och hans hustru välkomna när paret landade på Andrews Air Force Base på en veckolång resa med början i Seattle i onsdags. På plats där försökte den kinesiske ledaren lugna de lokala företagen med att säga att han arbetar för att skapa ett gynnsammare klimat för investeringar i Kina.

Kom efter påven

Det är bråda dagar för det officiella USA eftersom den kinesiske presidenten anlände till Washington DC strax efter att påven Franciskus flög därifrån och vidare till  New York under sitt besök i USA.

Vita huset bytte snabbt ut Vatikanens fanor mot kinesiska flaggor i väntan på Jinpings första besök i Vita Huset, men ledaren för världens näst största ekonomi kan bara vänta sig en bråkdel av den uppmärksamhet som amerikanska medier ägnar den populäre påven.

Privat middag

Nu väntar en privat middag för de båda presidenterna där man genast kommer att börja brottas med de viktigaste frågorna som splittrar deras länder, enligt källor i Vita huset. Därefter väntar ett formellt toppmöte, en gemensam presskonferens och officiell statsmiddag.

Klimatuttalande väntas

Politiska bedömare spår inga större politiska genombrott under Jinpings besök, däremot väntas de båda supermakterna tillkännage några försiktiga framsteg.

De båda presidenterna väntas i dag göra ett gemensamt uttalande om klimatpolitiken,  en grund för det kommande klimatoppmötet i Paris. Uttalandet lär bygga på tillkännagivandet de gjorde förra året, där man satte upp gemensamma mål för att stoppa eller minska sina utsläpp.

Andra frågor på agendan är den ekonomiska politiken, ländernas handelsutbyte och nya överenskommelser som ska minska risken för militära konfrontationer i luften i Stillahavsområdet, framförallt i Sydkinesiska sjön.

Cyberhotet

Högt upp på dagordningen hamnar frågan om IT-säkerhet. Washington överväger sanktioner mot kinesiska företag och privatpersoner som man anklagar för att ha stulit amerikanska affärshemligheter. Xi Jinping tillbakavisade under sitt besök i Seattle att den kommunistiska regeringen i Peking stödjer en sådan verksamhet, och lovade att samarbeta med USA för att bekämpa it-brottslighet.

– Vi lägger större vikt vid deras handlingar än deras ord, kommenterade Vita Husets talesman Josh Earnest.

Protester

Besöket väntas kantas av protester utanför Vita Husets grindar från olika människorättsgrupper, Falun Gong-anhängare och andra demonstranter för mänskliga rättigheter.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.