Het debatt mellan KD och V
Det blev en hård debatt om jämställdhet när EU-kandidaterna Lars Adaktusson (KD) och Malin Björk (V) mötts i Gomorron Sverige.
Adaktusson tycker att det ska bestämmas av varje land för sig, Björk vill att EU tar ett större ansvar.
– Vi har satt frågor om våld mot kvinnor på dagordningen. Det har varit uppförsbacke kan man säga, det har verkligen varit det. Vi har fått framgång i det arbetet, säger Björk och fortsätter:
– Vi har också lyft frågor om de ekonomiska rättvisorna för kvinnor, välfärden, den svenska sexköpslagen.
EU-valet 2014
Lars Adaktusson svarar att han håller med Björk om att det är viktigt att jobba för jämställdhet och kvinnors rättigheter men att det inte är en EU-fråga utan ”att det är en fråga som ska avgöras på nationell nivå, som ska avgöras i medlemsländerna”.
”Hör hemma på nationell nivå”
Ett svar som Björk reagerar på:
– Europaparlamentet gör ju två saker, minst i alla fall. Dels så lagstiftar man men man gör också väldigt mycket opinionsbildande arbete, påtryckningsarbete, där man försöker samla krafter för att driva åt det hållet som man tror på.
– Där har Kristdemokraterna och eran högergrupp i parlamentet röstat konsekvent emot kvinnors rätt till jämställdhet, till och med mot Eva-Britt Svenssons rapport som lyfte våld mot kvinnor. Där röstade ni också emot, rapport efter rapport.
– Det beror just på det jag sa, säger Adaktusson, att vi tycker att de här frågorna hör hemma på nationell nivå.
”Blir väldigt märkligt”
Är inte jämställdhet viktigt att man tar upp det här på EU-nivå?
– Det går inte att lagstifta fram jämställdhet utan jämställdhet handlar om värderingar, säger Adaktusson. Det handlar om människosyn, det handlar om varje människas unika värde. Det gäller att börja i familjen och så vidare och bygga upp en jämställdhet. Det är inte så enkelt att man kan lagstifta fram jämställdhet.
– Det här blir väldigt märkligt för lagstiftning om lika lön finns redan, svarar Björk. Den är inte tillräckligt bra men den finns redan. Då får man jobba för att förbättra den så det är klart man kan lagstifta om jämställdhetsfrågor, det gör vi i Sverige och det gör de på EU-nivå.
EU i Gomorron Sverige
Gomorron Sverige har flera satsningar inför EU-valet 25 maj.
Måndag 12 maj Marita Ulvskog (S) mot Gunnar Hökmark (M). Tid kl 7.15
Tisdag 13 maj Margot Wallström om det svaga intresset för EU-valet. Tid kl 6.50
Onsdag 14 maj är det Kent Johansson (C) mot Christian Engström (PP). Tid kl 7.15
Fredag 16 maj Vi som vill in – förstanamnen för FI Soraya Post, Junilistan Jörgen Appelgren och Sverigedemokraterna Kristina Winberg. Tid kl 6.50
Tisdag 20 maj Marit Paulsen (FP) mot Isabella Lövin (MP). Tid kl 7.15.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.