Israel backar från nya bosättarplaner
Israel backade sent på tisdagen från planerna på 20 000 nya bosättarhem på den ockuperade Västbanken, efter hård kritik från USA och palestinierna.
Premiärminister Benjamin Netanyahu beordrade bostadsminister Uri Ariel att stoppa anbudsförfarandet och se över planerna, bland annat med motiveringen att de skapar onödig konfrontation med omvärlden samtidigt som Israel försöker få andra länder att upprätthålla pressen på Iran i kärnteknikförhandlingarna.
När Israel tidigare under dagen tillkännagav byggplanerna väckte de stor ilska bland palestinierna. President Mahmud Abbas hotade att hoppa av fredssamtalen om de sattes i verket.
Även USA reagerade starkt på beskedet som kom bara ett par dagar efter att USA:s utrikesminister John Kerry lämnat regionen. UD:s talesperson Jennifer Psaki uttryckte bestörtning.
-Vi är djupt oroade över den här senaste rapporten. Vi överraskades av uttalandet och söker nu en förklaring från den israeliska regeringen, sade hon och underströk att den amerikanska hållningen fortsätter att vara att man inte accepterar fortsatt expansion av bosättningar.
Israelerna har hävdat att bosättningarna är del i en överenskommelse med palestinierna, kopplad till frigivandet av 52 palestinska fångar tidigare i år. Det tillbakavisas av palestinierna.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.