Gå direkt till textinnehållet

Frankrike utvisar rekordmånga

Publicerad

Frankrike kommer att ha utvisat fler personer i år än rekordåret 2011, då 33.000 personer utvisades, uppgav inrikesdepartementet på fredagen.

Departementet hänvisar till inrikesminister Manuel Valls, som dock inte gav några konkreta siffror. Valls sade att den nya socialistregeringen skulle ha en ”human, rättvis men väldigt strikt” inställning till papperslösa migranter.

Under socialiststyret 2001 utvisades 9.000 personer. Antalet växte till 24.000 2007 då Nicolas Sarkozy var president.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.