Gå direkt till textinnehållet
Även i Dhaka, Bangladesh, protesterade man den antimuslimska filmen. Foto: Scanpix

Gatustrider i Kairo

Uppdaterad
Publicerad

Nya gatustrider kring USA:s ambassad i Kairo utbröt under fredagsförmiddagen.

Unga demonstranter kastade på fredagsförmiddagen sten mot polis, som svarade med tårgas. Våldsamheterna utbröt mellan ambassaden och Tahrirtorget.

En utbränd bil vändes upp och ned mitt i den gata som leder fram till ambassaden.

Protester mot anti-islamfilm 2012

Poliser i kravallutrustning har blockerat vägen till ambassaden med betongblock. Demonstranterna skrek ut sin ilskna mot den numera välbekanta antiislamfilmen som de anser förolämpar profeten Muhammed.

På ett plakat kunde man läsa:

”Det är alla muslimers och kristnas plikt att döda Morris Sadek och Sam Bacile och alla som var med i filmen.”

Demonstranterna är en blandning av människor, rapporterar Reuters. Vissa har ”islamistiska skägg” och traditionella kläder medan andra är klädda i t-tröjor och jeans.

Ambassaden attackerades även tidigare i veckan.

Muslimska brödraskapet, som den nyvalde president Mursi tillhör, hade tidigare kallat till landsomfattande protester mot filmen.

Senare drog brödraskapet tillbaka uppmaningen till protester.

-I ljuset av de senaste dagarnas händelser har brödraskapet beslutat att bara delta i symboliska demonstrationer på Tahrirplatsen, så att det inte sker mer förstörelse av egendom eller skador och dödsfall, säger brödraskapets generalsekreterare Mahmud Hussein till AFP.

Även i Bangladesh

Även i Bangladesh demonstrerade man mot filmen ”Innoncence of Muslims”.

Runt 10.000 demonstranter brände amerikanska och israeliska flaggor och försökte tåga mot USA:s ambassad i Bangladeshs huvudstad Dhaka, i protest mot den uppmärksammade nidfilmen.

Demonstranterna samlades utanför landets största moské, Baitul Mokarram, efter fredagsbönen. På vägen mot den amerikanska ambassaden hindrade hundratals poliser och elitstyrkor försedda med vattenkanoner och bepansrade fordon demonstranterna från att komma fram. Enligt polischefen Golan Sarwar gick allt lugnt till.

Under fredagsbönen i den stora moskén uttalande sig böneledaren Maolana Mohammad Salahuddin skarpt mot filmen, och sade att upphovsmakarna ska straffas. Men han bad också de 20 000 troende som deltog i bönen att ”inte gå över gränsen i sina protester eller skada människor eller egendomar.”

Protester och fler USA-soldater

Jemenitiska säkerhetsstyrkor har skjutit varningsskott och använt vattenkanoner i huvudstaden Sanaa för att hindra hundratals demonstranter från att ta sig fram till USA:s ambassad. Flera kvarter runt ambassaden har spärrats av.

Enligt USA:s militära högkvarter Pentagon har amerikanska marinsoldater skickats till Jemen. De 50 soldaterna tillhör en särskild anti-terrorstyrka och ska förstärka skyddet vid USA:s ambassad i huvudstaden Sanaa.

Utanför USA:s ambassad i Indonesiens huvudstad Jakarta samlades 350 fundamentalister i en anti-amerikansk protest. En av organisatörerna kallade filmen för en krigsförklaring. 400 poliser är utposterade för att skydda ambassaden, säger Jakartas polischef Rikwanto till AFP.

Även i Irans huvudstad Teheran protesterade tusentals människor mot USA och Israel i svallvågorna efter den kontroversiella filmen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Protester mot anti-islamfilm 2012

Mer i ämnet