SVT:s korrespondent Elin Jönsson på plats i Krim. Foto: SVT

”Ukraina har redan förlorat Krim”

Uppdaterad
Publicerad

Utvecklingen på Krim är av allt att döma ett strategiskt drag för Ryssland att ta makten över området samtidigt som man har folket på sin sida, säger SVT:s korrespondent Elin Jönsson.

De flesta är glada över beskedet om att Rysslands president Putin vill skicka trupper till Ukraina, säger Elin Jönsson.

–  De är rädda för den nya regeringen i Ukraina och välkomnar den ryska militära insatsen. Men folk verkar inte ha tagit in att det kan bli ett riktigt krig.

Krimkonflikten

Samtidigt finns det en del av befolkningen på Krim som är ukrainare, runt 25 procent, och som är oroliga för vad som ska hända nu, berättar Elin Jönsson.

– Folkgruppen krimtatarer vill inte heller se ryska militärer här och deras eget råd att sagt att man inte accepterar det ryska ingripandet. De förknippar Ryssland med förtryck sedan Stalintiden, då Krimtatarer deporterades. De har varit för Janukovitj avgång och välkomnat den nya ukrainska regeringen.

”Har matats med propaganda”

Samtidigt som protesterna härjade på Självständighetstorget i Kiev följde befolkningen på Krimhalvön utvecklingen via rysk tv. När SVT:s korrespondent Elin Jönsson kommer till området som just nu är i hela världens strålkastarljus möter hon människor som känner sig hotade av den nya regeringen, en regering de ser som ukrainska nationalister.

Människor är oroliga att man inte ska få fortsätta tala ryska, att man ska tvingas in i en annan tro. För Krims folk är högergrupperna i Kiev synonyma med nazister, säger Elin Jönsson.

– Ryssland har matat människorna här med propaganda i flera månader. De har en helt snedvriden bild av Kiev – och tror att det bara är nationalister som styr nu. Man är rädd att de ska komma hit.

”Kan inte försvara sig”

När SVT:s korrespondent åker till parlamentet i Simferopol möts hon av aggressiva demonstranter. De är där för att protestera för Ryssland och menar att västerländska journalister stödjer den ukrainska regeringen. Soldaterna som omger parlamentet kallar de för självförsvarstrupper.

– De säger att de har segrat, att de är trygga för att Ryssland skyddar dem.

Den ryssvänliga befolkningen, tillsammans med en premiärminister som nu ber om Putins hjälp, är precis vad Kreml vill ha, säger Elin Jönsson. Utvecklingen och oklarheterna kring de tusentals soldater som anlänt till området, är helt enkelt en bricka i det politiska spelet.

– Ukraina kan inte försvara sig, det vet både ryssarna och ukrainarna. Ryssland kan ta över Krim. Men det är troligast att de inte vill ta över utan i stället få folket på sin sida så att Krim får större autonomi. Då kan de indirekt styra, säger Elin Jönsson.

En del i spelet

SVT:s korrespondent vittnat om en tydlig rysk närvaro på Krimhalvön. Hon har fått uppgifter om ryska plan som landat och har sett lastbilar köra omkring med flaggor i blått, vitt och rött.

I slutändan, säger Elin Jönsson, är det Ryssland som håller i spakarna på halvön i sydöstra Ukraina. Men några klara besked från Kremls håll tror hon man får vänta på.

– Man gör det inte öppet utan tar bara över kontrollen, det här är en del i det politiska spelet. Att Krims politiker vill ha rysk hjälp pekar också på att det är så. Ryssland behöver inte agera, Ukraina har redan förlorat Krim, säger Elin Jönsson.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Krimkonflikten

Mer i ämnet