Arkiv. Sarah Sjöström firar guld i kortbane-EM i Danmark förra året. Foto: TT Nyhetsbyrån

Europarekord av Sjöström på 100 m fjäril

Uppdaterad
Publicerad

Sarah Sjöström visade storform i Rom när hon vann 100 m fjäril på Europarekordet 56,04.

– Det är så skönt, jag har varit ungefär en halvsekund från tiden ett bra tag nu så att sänka sig med halvsekunden är ganska mycket, säger Sjöström till SVT Sport väldigt nöjd med att ha fått bort den gamla tiden som sattes i den nu förbjudna hajdräkten.

Sjöström förbättrade sitt personrekord med 0,02 från VM-finalen i just Rom för sex år sedan. Hon var snubblande nära världsrekordet på 55,98 som Dana Vollmer har från OS-finalen i London 2012.

”Hoppas kunna sänka tiden ytterligare till VM”

– Jag hoppas kunna sänka tiden ytterligare till VM, mycket sitter i kickarna efter vändningen och det kan jag fixa om jag får toppa lite, funderar Sjöström inför säsongens stora mål, VM i ryska Kazan i månadsskiftet juli och augusti.

Det var extra skönt för självförtroendet att få det här formbeskedet:

– Det känns jätteskönt, för det har känt väldigt tungt i vattnet ett tag, så det är ju skönt att jag visar igen att jag kan simma snabbt.

Sarah Sjöström vann även 50 m fritt. Hon simmade på 24,44, vilket är 46 hundradelar över hennes personbästa. I samma lopp försökte Therese Alshammar kvala in till VM. Alshammar blev femma på 25,41. Kvalgränsen är satt till 25,23 så hon får fortsätta försöka.

Den tredje svenskan i vattnet i Rom var Jennie Johansson, som blev tvåa på 100 bröstsim bakom litauiskan Ruta Meilutyte.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.