Gå direkt till textinnehållet
Fotbollen kan göra som tennis Foto: Bildbyrån

Fotboll kan bli som tennis med Abba-straffar

Uppdaterad
Publicerad

En straffläggning i fotboll är i regel en rak historia.

Men snart kan det vara historia.

I framtiden kan matcher avgöras med tennisinspirerade straffar – i en Abba-sekvens.

Rörigt? Lite kanske. Men så är tennisen inte heller en sport känd för ett lättbegripligt upplägg och en pedagogisk poängräkning.

Trots det vill världsfotbollens regelbeslutande organ Ifab testa straffläggningar där ordningen är densamma som servesekvenserna i tennisens tiebreak-system, skriver The Telegraph: Först slår lag A en straff, sedan slår lag B två. Därefter får lag A slå två i följd, och så vidare.

Ordningen beskrivs därför som en Abba-sekvens av regelmakarna. Tanken med experimentet är att eliminera den statistiska fördel som det första laget har med dagens system, där lagen slår en straff i taget.

Fördel för lag som slår första straffen

– Statistiken säger för närvarande att 60 procent av straffläggningarna vinns av laget som slår den första straffen, säger Stewart Regan, ordförande i det skotska fotbollsförbundets och styrelseledamot i Ifab, till The Telegraph.

– Vi tror att Abba-tillvägagångssättet kan ta bort den bristande statistiska jämlikheten och det är något vi ska testa.

Ett annat beslut som togs under Ifabs årsmöte är att den som regelvidrigt stoppar ett lovande anfall i straffområdet inte längre automatiskt ska få ett gult kort. Tanken är att få bort dubbelbestraffningen det innebär eftersom motståndarna (i teorin) redan tilldelats en straffspark.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.