Grupp A
10 juni, 21.00, Frankrike-Rumänien, Stade de France, Saint-Denis (Paris).
11 juni, 15.00, Albanien-Schweiz, Stade Bollaert-Delelis, Lens.
15 juni, 18.00, Rumänien-Schweiz, Parc des Princes, Paris.
15 juni, 21.00, Frankrike-Albanien, Stade Vélodrome, Marseille.
19 juni, 21.00, Schweiz-Frankrike, Stade Pierre Mauroy, Lille.
19 juni, 21.00, Rumänien-Albanien, Stade de Lyon, Lyon.
Grupp B
11 juni, 18.00, Wales-Slovakien, Stade de Bordeaux, Bordeaux.
11 juni, 21.00, England-Ryssland, Stade Vélodrome, Marseille.
15 juni, 15.00, Ryssland-Slovakien, Stade Pierre Mauroy, Lille.
16 juni, 15.00, England-Wales, Stade Bollaert-Delelis, Lens.
20 juni, 21.00, Ryssland-Wales, Stadium de Toulouse, Toulouse.
20 juni, 21.00, Slovakien-England, Stade Geoffroy Guichard, Saint-Etienne.
Grupp C
12 juni, 18.00, Polen-Nordirland, Stade de Nice, Nice.
12 juni, 21.00, Tyskland-Ukraina, Stade Pierre Mauroy, Lille.
16 juni, 18.00, Ukraina-Nordirland, Stade de Lyon, Lyon.
16 juni, 21.00, Tyskland-Polen, Stade de France, Saint-Denis (Paris).
21 juni, 18.00, Ukraina-Polen, Stade Vélodrome, Marseille.
21 juni, 18.00, Nordirland-Polen, Parc des Princes, Paris.
Grupp D
12 juni, 15.00, Turkiet-Kroatien, Parc des Princes, Paris.
13 juni, 15.00, Spanien-Tjeckien, Stadium de Toulouse, Toulouse.
17 juni, 18.00, Tjeckien-Kroatien, Stade Geoffroy Guichard, Saint-Etienne.
17 juni, 21.00, Spanien-Turkiet, Stade de Nice, Nice.
21 juni, 21.00, Tjeckien-Turkiet, Stade Bollaert-Delelis, Lens.
21 juni, 21.00, Kroatien-Spanien, Stade de Bordeaux, Bordeaux.
Grupp E
13 juni, 18.00, Irland-Sverige, Stade de France, Saint-Denis (Paris).
13 juni, 21.00, Belgien-Italien, Stade de Lyon, Lyon.
17 juni, 15.00, Italien-Sverige, Stadium de Toulouse, Toulouse.
18 juni, 15.00, Belgien-Irland, Stade de Bordeaux, Bordeaux.
22 juni, 21.00, Italien-Irland, Stade Pierre Mauroy, Lille.
22 juni, 21.00, Sverige-Belgien, Stade de Nice, Nice.
Grupp F
14 juni. 18.00, Österrike-Ungern, Stade de Bordeaux, Bordeaux.
14 juni, 21.00, Portugal-Island, Stade Geoffroy Guichard, Saint-Etienne.
18 juni, 18.00, Island-Ungern, Stade Vélodrome, Marseille.
18 juni, 21.00, Portugal-Österrike, Parc des Princes, Paris.
22 juni, 18.00, Island-Österrike, Stade de France, Saint-Denis (Paris).
22 juni, 18.00, Ungern-Portugal, Stade de Lyon, Lyon.
Åttondelsfinaler
ÅF1: 25 juni, 15.00, A2-C2, Stade Geoffroy Guichard, Saint-Etienne.
ÅF2: 25 juni, 18.00, B1-A/C/D3, Parc des Princes, Paris.
ÅF3: 25 juni, 21.00, D1-B/E/F3, Stade Bollaert-Delelis, Lens.
ÅF4: 26 juni, 15.00, A1-C/D/E3, Stade de Lyon, Lyon.
ÅF5: 26 juni, 18.00, C1-A/B/F3, Stade Pierre Mauroy, Lille.
ÅF6: 26 juni, 21.00, F1-E2, Stadium de Toulouse, Toulouse.
ÅF7: 27 juni, 18.00, E1-D2, Stade de France, Saint-Denis (Paris).
ÅF8: 27 juni, 21.00, B2-F2, Stade de Nice, Nice.
Kvartsfinaler
KF1: 30 juni, 21.00, Vinnare ÅF1-Vinnare ÅF3, Stade Vélodrome, Marseille.
KF2: 1 juli, 21.00, Vinnare ÅD2-Vinnare ÅF6, Stade Pierre Mauroy, Lille.
KF3: 2 juli, 21.00, Vinnare ÅF5-Vinnare ÅF7, Stade de Bordeaux, Bordeaux.
KF4: 3 juli, 21.00, Vinnare ÅF4-Vinnare ÅF8, Stade de France, Saint-Denis (Paris).
Semifinaler
SF1: 6 juli, 21.00, Vinnare KF1-Vinnare KF2, Stade de Lyon, Lyon.
SF2: 7 juli, 21.00, Vinnare KF3-Vinnare KF4, Stade Vélodrome, Marseille.
Final
10 juli, 21.00: Vinnare SF1-Vinnare SF2, Stade de France, Saint-Denis (Paris).