Torsdag 9 juni
11.15-11.45 SVT1
Sverigestudion med landslagets träning
22.15- 23.00 SVT2
Magasin
Fredag 10 juni
21:00 Frankrike-Rumänien, Saint-Denis, TV4
11.15-11.45 SVT1
Sverigestudion med landslagets träning
19.00-19.30 SVT2
Magasin
Lördag 11 juni
15:00 Albanien-Schweiz, Lens, TV4
18:00 Wales-Slovakien, Bordeaux, TV4
21:00 England-Ryssland, Marseille, SVT
11.15-11.45 SVT1
Sverigestudion med landslagets träning
20.00- 23.30 SVT1
England-Ryssland
Kommentator: Chris Härenstam
Expert: Glenn Strömberg
Söndag 12 juni
15:00 Turkiet-Kroatien, Paris, SVT
18:00 Polen-Nordirland, Nice, TV4
21:00 Tyskland-Ukraina, Bordeaux, TV4
15.45-16.45
Sverigestudion med presskonferens och träning
14.00- 17.30 SVT1
Turkiet-Kroatien
Kommentator: Staffan Lindeborg
Expert: Markus Johannesson
Måndag 13 juni
15:00 Spanien-Tjeckien, Toulouse, SVT
18:00 Irland-Sverige, Saint-Denis, SVT
21:00 Belgien-Italien, Lyon, TV4
14.00- 17:00 SVT 1
Spanien-Tjeckien
Kommentator: Staffan Lindeborg
Expert: Markus Johannesson
17:00- 20.30 SVT 2
Irland-Sverige
Kommentator: Chris Härenstam
Expert: Glenn Strömberg
Tisdag 14 juni
18:00 Österrike-Ungern, Bordeaux, TV4
21:00 Portugal-Island, Saint Etienne, SVT
20.00- 23.30 SVT1
Portugal-Island
Kommentator: Chris Härenstam
Expert: Glenn Strömberg
Onsdag 15 juni
15:00 Ryssland-Slovakien, Lille, TV4
18:00 Rumänien-Schweiz, Paris, TV4
21:00 Frankrike-Albanien, Marseille, SVT
11.15-11.45 SVT1
Sverigestudion med landslagets träning
20.00- 23.30 SVT1
Frankrike-Albanien
Kommentator: Staffan Lindeborg
Expert: Markus Johannesson
Tordag 16 juni
15:00 England-Wales, Lens, SVT
18:00 Ukraina-Nordirland, Lyon, TV4
21:00 Tyskland-Polen, Saint-Denis, SVT
15.45-16.45
Sverigestudion med presskonferens och träning
14.00-17.30 SVT1
England-Wales
Kommentator: Chris Härenstam
Expert: Glenn Strömberg
20.00- 23.30 SVT1
Tyskland-Polen
Kommentator: Staffan Lindeborg
Expert: Markus Johannesson
Fredag 17 juni
15:00 Italien-Sverige, Toulouse, SVT
18:00 Tjeckien-Kroatien, Saint Etienne, SVT
21:00 Spanien-Turkiet, Nice, TV4
14:00-20:30 SVT1/SVT2
Italien-Sverige
Kommentator: Chris Härenstam
Expert: Glenn Strömberg
Tjeckien-Kroatien
Kommentator: Staffan Lindeborg
Expert: Markus Johannesson
Lördag 18 juni
15:00 Belgien-Irland, Bordeaux, SVT
18:00 Island-Ungern, Marseille, SVT
21:00 Portugal-Österrike, Paris, TV4
14.00-17:50 SVT 1
Belgien-Irland
Kommentator: Chris Härenstam
Expert: Glenn Strömberg
17:50-20:30 SVT2
Island-Ungern
Kommentator: Staffan Lindeborg
Expert: Markus Johannesson
Söndag 19 juni
21:00 Rumänien-Albanien, Lyon, SVT
21:00 Schweiz-Frankrike, Lille, SVT
11.15-11.45 SVT1
Sverigestudion med landslagets träning
20.00-23.30 SVT 1
Schweiz-Frankrike
Kommentator: Chris Härenstam
Expert: Glenn Strömberg
20.50-23.00 SVT24
Rumänien-Albanien
Kommentator: Staffan Lindeborg
Expert: Markus Johannesson
Måndag 20 juni
21:00 Ryssland-Wales, Toulouse, TV4
21:00 Slovakien-England, Saint-Étienne, TV4
11.15-11.45 SVT1
Sverigestudion med landslagets träning
20.00-23.30 SVT 1
Schweiz-Frankrike
Kommentator: Chris Härenstam
Expert: Glenn Strömberg
20.50-23.00 SVT24
Rumänien-Albanien
Kommentator: Staffan Lindeborg
Expert: Markus Johannesson
Tisdag 21 juni
18:00 Ukraina-Polen, Marseille, TV4
18:00 Nordirland-Tyskland, Paris TV4
21:00 Tjeckien-Turkiet ,Lens, SVT
21:00 Kroatien-Spanien, Bordeaux, SVT
15.45-16.45
Sverigestudion med presskonferens och träning
20.00- 23.30 SVT1
Kroatien-Spanien
Kommentator: Staffan Lindeborg
Expert: Markus Johannesson
20.50- 23.00 SVT24
Tjeckien-Turkiet
Kommentator: Chris Härenstam
Expert: Glenn Strömberg
Onsdag 22 juni
18:00 Island-Österrike, Saint Denis, SVT
18:00 Ungern-Portugal, Lyon, SVT
21:00 Italien-Irland, Lille, TV4
21:00 Sverige-Belgien, Nice, TV4
17.00- 20.30 SVT2
Island-Österrike
Kommentator: Chris Härenstam
Expert: Glenn Strömberg
17.50- 20.00 Kunskapskanalen
Ungern-Portugal
Kommentator: Staffan Lindeborg
Expert: Markus Johannesson
ÅTTONDELSFINALER
Lördag 25 juni
15:00 A2-C2, Saint-Étienne, SVT
18:00 B1-A/C/D3, Paris, SVT
21:00 D1 B/E/F3, Lens, TV4
14.00- 17.00 SVT1
Åttondelsfinal
17.00-20.30 SVT/SVT2
Åttondelsfinal
Söndag 26 juni
15:00 A1-C/D/E3, Lyon, TV4
18:00 C1-A/B/F3, Lille, TV4
21:00 F1-E2, Toulouse, SVT
20.00-23.30 SVT1
Åttondelsfinal
Måndag 27 juni
18:00 E1-D2, Saint Denis, TV4
21:00 B2-F2, Nice, SVT
20.00-23.30 SVT1
Åttondelsfinal
KVARTSFINALER
Torsdag 30 juni
21:00 Å1-Å3, Marseille, TV4
19.30 -20.00 SVT2
Magasin
Fredag 1 juli
21:00 Å2-Å6, Lille, SVT
20.00- 23.30
Kvartsfinal
Lördag 2 juli
21:00 Å5-Å7, Bordeaux, TV4
Söndag 3 juli
21:00 Å4-Å8, Saint Denis, SVT
20.00- 23.30
Kvartsfinal
SEMIFINALER
Tisdag 5 juli
21.45-22.15 SVT2
Magasin inför semifinalerna
Onsdag 6 juli
21:00 K1-K2, Lyon, TV4
Torsdag 7 juli
21:00 K3-K4, Marseille, SVT
20.00-23.30 SVT1
Semifinal
Lördag 9 juli
21.00-22.00 SVT1
Magasin inför finalen
FINAL
Söndag 10 juli
21:00 S1-S2, Saint Denis, TV4