Foto: TT Nyhetsbyrån

Tyresö slog ut Asllanis PSG

Uppdaterad
Publicerad

Tyresö säkrade platsen i åttondelsfinalen i Champions League efter 0-0 borta mot Paris SG i en sömnig match. 2-1 till Tyresö totalt.

Efter en tempofattig inledning tog PSG över allt mer och var nära ett ledningsmål i den andra halvan av första halvlek.

Paris forcerade för ett ledningsmål som skulle ta laget vidare i och med regeln om bortamål.

Champions League dam

Men Tyresömålvakten Ashlyn Harris var alert på de lägen som Paris lyckades åstadkomma och stod för flera fina parader.

I andra halvlek hade Tyresö bättre kontroll på händelserna och kunde utan större problem hålla undan till 0-0, vilket räckte för avancemang efter 2-1-segern på hemmaplan.

– Oerhört starkt av Tyresö att stå emot den starka forceringen i slutet på första halvleken, säger experten Malin Swedberg i TV4 Sport.

Kosovare Asllani tillhörde hemmalagets främsta spelare men byttes ut i 70:e matchminuten.

– Jag är lite besviken på det här laget (PSG), med tanke på att de var tvungna att göra det målet för att avancera. Lite håglösa, säger Swedberg.

Tyresö ställs nu mot danska Fortuna Hjörring.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Champions League dam

Mer i ämnet