Foto: TT Nyhetsbyrån

Mäktig svensk vändning i EM

Uppdaterad
Publicerad

Sverige stod för en bragdartad insats när man för första gången i tävlingssammang sedan 1990 besegrade Frankrike med 29-26 i EM.   

Sverige fick en riktigt tung start och låg under med 8-2 i början av den första halvleken, trots ett flertal tillfällen att spela med en man mer.  

Framåt var det den franska storstjärnan Alexandra Lacrabère som under en period i första halvleken gjorde mål på allt.

I den andra halvleken kom svenskorna ut som ett nytt lag anförda av Natalie Hagman som kontrade sönder fransyskorna och med sina sju mål blev matchvinnare.

– I andra halvlek biter vi oss fast i Frankrike och till slut känner vi bara att det här tar vi, säger Hagman till SVT Sport.

Hagman som fick kliva av träningen med en vrickad fot på gårdagens träning och den störde henne även idag:

– Ingen fara, visst kommer jag ha lite ont ikväll, men det är två dagar till nästa match så lite vila så blir det bra.

Sverige toppar nu grupp 2 och nu återstår möten med Slovakien och Montenegro. Ettan och tvåan går till semifinal.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.