Foto: SVT

Henke: ”Kopitar viktigaste spelaren”

Uppdaterad
Publicerad

Sverige fick en vilodag medan Slovenien vann åttondelen mot Österrike med överraskande stora 4-0.

Sverige möter Slovenien i kvartsfinalen redan klockan 09.00 i morgon bitti.

– Vi tränade när de spelade idag men såg lite. De har fart och är tekniska. Kopitar är deras viktigaste spelare absolut. Vi måste ha respekt för dem, säger Henrik Lundqvist till SVT.

OS i Sotji ishockey herrar

Målvakten och nyckelspelaren Lundqvist följer sina noga utvalda rutiner.

– Jag förbereder mig inte så mycket på motståndet. Kollar lite powerplay men fokuserar på mitt spel. Det gäller att inte ta det för lätt, säger ”Lunkan”.

Det är ditt tredje OS. Är det nån skillnad jämfört med tidigare?

– Man får ju lite perspektiv. Uppskattar att få vara här och vet hur fort det går, vi har snart varit här i en vecka. Man får inte så många chanser. Vi ska prestera på topp men jag försöker också njuta och ha kul. Sen är det bara förbi, säger Henke.

Vid några tillfällen har du varit irriterad på dina backar:

– Haha, nej men hockey är en sport med känslor. Det är högt i tak och går åt båda hållen. Det är nästan det viktigaste i en sån här turnering att vi pratar med varandra och hittar rätt. Alla kommer från olika system och olika klubbar. Sen brinner det till ibland, vi vill ju alla vinna.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

OS i Sotji ishockey herrar

Mer i ämnet