Sverige ett kast närmare EM
Sveriges damer tog revansch på Ryssland och vann EM-kvalmatchen med 57–52 inför fullsatta läktare i Täljehallen.
Sverige delar nu direktplatsen, men har bättre poängskillnad än Ryssland.
Landslagen följdes åt länge, och i den fjärde quartern ryckte Sverige. Stor matchhjälte blev Louice Halvarsson som stod för 22 poäng vid segern.
– Vi spelade väldigt aggressivt. Vi blir bara starkare för varje år som går och det känns jättekul, säger Halvarsson till SVT Sport.
Basket-EM damer
En match återstår i EM-kvalet. Sverige möter Holland och om svenskorna vinner närmar de sig EM 2015, som avgörs i Ungern och Rumänien.
Kval till basket-EM 2015
Grupp E
1. Sverige, 5 poäng, +18
2. Ryssland, 5 poäng, +17
3. Holland, 2 poäng, –35
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.