Wiberg: ”Man kan ha medaljförhoppningar”
Kajsa Kling har hög målsättning för kvällens VM-premiär, och SVT Sports expert Pernilla Wiberg håller med.
”Man kan ha medaljförhoppningar”, säger hon.
I kväll drar VM i Vail och Beaver Creek äntligen igång. Först ut av svenskarna är Kajsa Kling i damernas Super G, och hennes målsättning är långt ifrån blygsam.
– Det är medaljer det handlar om, det är det jag drömmer om, säger 26–åringen till SVT Sport.
Alpina VM
Expert Pernilla Wiberg, som tror att Sverige tar sammanlagt tre medaljer och att damerna står för två av dem, anser att Klings målsättning är realistisk.
– Man kan ha medaljförhoppningar på Kajsa. Får hon till det kommer hon vara där. Hennes teknik är fantastisk, den liknar Lindesy Vonns. Men hon måste få till det från start till mål.
Hemmaåkaren Vonn är storfavorit, men Pernilla Wiberg vill höja ett varningens finger för en annan åkare.
– Tyskan Viktoria Rebensburg är en joker. Hon blir farlig, jag har på känn att hon har formen här, säger Wiberg.
Startlista (i urval) damernas Super G
1. Marie Marchand-Arvier, Frankrike
2. Elena Curtoni, Italien
3. Francesca Marsaglia, Italien
8. Ragnhild Mowinckel, Norge
10. Viktoria Rebensburg, Tyskland
13. Kajsa Kling, Sverige
16. Lara Gut, Schweiz
17. Nicole Hosp, Österrike
18. Lindesy Vonn, USA
19. Tina Maze, Slovenien
20. Tina Weirather, Liechtenstein
21. Elisabeth Görgl, Österrike
22. Anna Fenninger, Österrike
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.