Linnea Henriksson Foto: Kulturnyheterna

”Än så länge har jag inte blivit skraj”

Uppdaterad
Publicerad

Linnea Henriksson är nominerad i två av årets P3 Guld-kategorier – artist och nykomling.

P3 Guld går av stapeln på Scandinavium i Göteborg den 19 januari nästa år, och Linnea Henriksson är en av de relativt få artister som är nominerad i flera kategorier.

– Båda känns overkliga, kommenterar hon nomineringarna.

P3 Guld

Bakom sig har Linnea Henriksson ett år av spelningar runtom i Sverige. Albumet ”Till Mina Älskade Och Älskare” släpptes i juni.

– Jag har längtat efter att skriva egen musik och vara ute och spela, det är fantastiskt att ha fått göra det, säger hon.

Den senaste hiten ”Lyckligare nu”  – som handlar om att ta sig ur en destruktiv parrelation – har spelats flitigt på både P3 och P4 under hösten.

– Det är lustigt med den låten, som att den får nya andra andningar hela tiden. Det är häftigt med det svenska språket, jag ser att folk tar till sig texterna på ett helt annat sätt än när jag skrivit på svenska. Det är mäktigt den kontakt jag får med dem som lyssnar. Än så länge har jag inte blivit skraj av det, säger hon.

– Men vi får se, en dag kanske jag skriver på engelska igen, då jag känner att det blir för mycket, haha.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

P3 Guld

Mer i ämnet