Förra året ägde Grammisgalan rum på Konserthuset i Stockholm, direktsändes i tv och hade över 1500 gäster. I år var det släckt i rutan och Grand Hôtel huserade galan med 850 inbjudna.
Arrangören Ifpi, de svenska musikbolagens branschorganisation, menar att orsaken är en blandning av att SVT tackade nej till att sända galan och att de faktiskt ville ha en mindre gala i år.
En tänkpaus
– Det passar bra att med jämna mellanrum pausa lite från de stora tillställningarna och faktiskt bottna i vad den här galan är till för. Det var likadant för sex år sedan när vi höll galan på Operan, säger Ludvig Werner, vd på Ifpi.
Enligt Ludvig Werner blev årets Grammisgala mer intim och värdig än om det hade varit ett större arrangemang.
Förändringar och framtiden
En annan förändring på årets gala var att hiphop- och soul-kategorin omvandlats till att fokusera enbart på hiphop.
– Det blir alltid lite förändringar i priskategorierna. Det är för att galan ska spegla det som de svenska artisterna och musikerna spelar in, säger Ludvig Werner.
Om Grammisgalan fortsätter att hålla ett mindre format nästa år är inte bestämt.
– Dit har vi inte hunnit än. Men det finns något väldigt fint med att göra det lite mindre, samtidigt som vi vill visa hela Sverige vilka artister och musiker vi har.