Björn Ulvaeus och Benny Andersson Foto: Henrik Montgomery/ TT

Björn och Benny samarbetar med Steps

Uppdaterad
Publicerad

Popgruppen Steps slog igenom på 90-talet. Nu är de tillbaka med nytt album, och två av låtskrivarna är svenska legendarerna Björn Ulvaeus och Benny Andersson.

Brittiska popgruppen Steps slog igenom internationellt 1998 med hiten ”One for sorrow”. De splittrades tre år senare, enligt rykten för att det uppstått konflikter kring vem som skulle sjunga huvudstämma på bandets låtar. Gruppen har släppt fyra studioalbum, det senaste var ett samlingsalbum år 2012. Men nu är de tillbaka, och svenska låtskrivarlegenderna Björn Ulvaeus och Benny Andersson har skrivit en av låtarna på kommande skivan.

– Vi har alltid jämförts med Abba, så det känns fantastiskt att jobba med Benny och Björn. När vi hörde låten de specialskrivit till oss sade vi direkt: ”perfekt!”, säger sångerskan Lisa Scott-Lee till The Sun.

Det nya albumet släpps ”Tears on the dancefloor” släpps i april, men första låten kommer att finnas ute redan den 10 mars.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.