Bruce Springsteen i mitten av 1980-talet.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Foto: Lennox McLendon

Bruce Springsteens Born in the USA fyller 40

Uppdaterad
Publicerad

Den 4:e juni är det 40 år sedan albumet med den amerikanska flaggan, blåjeansen och den vita t-tröjan landade i världens skivbutiker. Sen dess har den sålt i över 30 miljoner ex.

Born in the USA, Bruce Springsteens sjunde studioalbum, blev en enorm succé. Sju av plattans tolv låtar tog sig in på Billboards topp-tio-lista. Bland annat Dancing in the dark, I'm on Fire och Glory Days

Det var också med Born in the USA-turnen som Bossen kom till Ullevi sommaren 1985 och under två magiska kvällar gav över 100.000 konsertbesökare minnen för livet.

Mer om Born in the USA i klippet, bland annat en ung Tomas Ledin, som var på plats på Ullevi när det begav sig.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.