Cate Blanchett om inspelningen av Tár: ”Som att hoppa bungyjump varje dag”

Uppdaterad
Publicerad

En av favoriterna vid nästa veckas Oscarsgala är filmen Tár. Huvudrollsinnehavaren Cate Blanchett har tidigare i vinter tilldelats både Golden Globe och Bafta för rollen som stjärndirigenten Lydia Tár, och regissören Todd Field är nominerad i samma tre kategorier som en viss Ruben Östlund; regi, manus, och bästa film. 

– Jag hade Cate Blanchett i huvudet så fort jag började skriva, säger Todd Field till Kulturnyheterna. Jag kunde inte tänka mig någon annan i rollen.  

Och Todd Field är en envis man. Han hänvisar till sin filmografi som bevis för det: han har regisserat tre filmer på 20 år. 

– Får jag inte som jag vill ha det så jobbar jag hellre med något annat, säger han.  

– Jag blev så inspirerad av hans noggrannhet, säger Cate Blanchett. Jag har aldrig känt mig så levande, och livrädd under en inspelning. Det var som att hoppa bungyjump – varje dag!

”Han visade tillit”

Filmen handlar om stjärndirigenten Lydia Tár, en riktig gammaldags Kulturman i kvinnokläder, eller alfakvinna. Hon är gift med orkesterns försteviolinist (Nina Hoss), men allt börjar skaka när den unga ryska cellisten dyker upp.  

Frågorna som behandlas i filmen fanns i manusförfattaren Fields huvud i många år (det var 16 år sedan hans förra film kom): 

– Varför måste människor dominera andra? Varför har vi de här maktstrukturerna? Vem tjänar på det? Varför, varför, varför?, säger han.

– Han gav mig modet att våga försöka de svåra sakerna, bara genom att jag fick frågan, säger Cate Blanchett. “Du klarar det!”, sa han, utan att säga hur. Han bara visade tillit.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.