Pjäsen baserad på nobelpristagaren Pär Lagerkvists roman ”Dvärgen” ställs in, rapporterar Kulturnytt.
Anledningen till att Dramaten tvingas ställa in föreställningarna beror på att ”Dvärgen” utannonserades och biljettförsäljningen påbörjades innan förhandlingarna med rättighetsägarna Pär Lagerkvist Estate avslutats.
Skådespelaren Johan Holmberg skulle spela huvudrollen men inga repetitioner hade påbörjats.
– En förhandling är en förhandling och ibland går det inte att hitta en lösning och avtal. Vi hann inte med väsentliga steg i förhandlingsprocessen steg i förhandlingsprocessen den här gången. Att dramaten marknadsförde och sålde biljetter blev vi förvånade över men det är inget jag kan svara på varför, det säger Hedvig Lagerkvist, Pär Lagerkvists barnbarn och representant för Pär Lagerkvist Estate till Kulturnytt.
Dramaten medger att de inte hade rättigheterna
Dramaten meddelar att de är intresserade av att sätta upp Pär Lagerkvist-dramatik framöver och medger att avtalen kring rättigheterna inte var avslutade.