Betyg: 4 av 5
Regi: Banksy
Denna dokumentär är signerad gatukonstnären Banksy, en notoriskt påhittig satiriker, men börjar med fransmannen Thierry Guetta som bor i Los Angeles och är besatt av att filma sin vardag. På banden fastnar mest familj, vänner och livet i hans framgångsrika second hand-butik, tills den dag han får ett roligare motiv. Guetta börjar intressera sig för att filma gatukonst – som för den oinvigde sträcker sig från graffiti till affischer och små installationer, som de små färgglada mosaikplattorna som franske Space Invader sätter upp i stadsmiljö.
Och allt börjar just med denne konstnär, som råkar vara Guettas kusin, och går sedan vidare till en rad andra framstående namn som verkar i det tysta med att smycka städer världen runt. Guetta filmar allt. Han får kontakt med andra konstnärer som Shepard Fairey, som skulle bli världsberömd för sin Obama-affisch, och slutligen även Banksy själv. Men denne vänder så fokus till Guetta själv som nu ska sadla om till gatukonstnär med namnet Mr. Brainwash med sikte på att bli lika världsberömd som sina förebilder.
Det är vid denna punkt man börjar fundera på exakt hur manipulerad man blir som åskådare. Det är lätt att ta denna andra halva av filmen där en klart mindre talangfull figur når oanad berömmelse, som Banksys inverterade attack på en publik hungrig efter det senaste och hippaste, men också hela konstscenen som devalverat gatukonstens betydelse genom att släpa in den på gallerier och auktionshus.
Men hur man än läser filmen så är det på alla sätt en fascinerande och underhållande tillställning, både som ett porträtt av en konstströmning och genom sin egenspunna historia, och den är fullt värdig sin något otippade Oscarnominering för årets bästa bästa dokumentär.
Jerker Peterson
Andra recensioner:
Betyg: 5/6 Svenska Dagbladet
Betyg: 4/5 Dagens Nyheter
Betyg: 3/5 Expressen
Betyg: 4/5 Aftonbladet