Benoit Jacquots film ”Farväl till drottningen” tävlar också i långfilmsklassen och har därmed chans att vinna Guldbjörnen, filmfestivalens mest prestigefulla pris.
Om det blir ”Farväl till drottningen” eller någon av de andra 17 filmerna i tävlingsklassen avgörs av en jury under ledning av den brittiske regissören Mike Leigh.
Svenskt på festivalen
I sektionen Generation 14 plus tävlar Ella Lemhagens triangeldrama ”Kronjuvelerna”, som tidigare år belönades med guldbaggar för bland annat Bästa kostym.
Kortfilmsdokumentären ”Utsikter” av Marcus Harrling tävlar samtidigt om en Guldbjörn i kortfilmsklassen och långfilmen ”Isdraken” av Martin Högdahl tävlar i en filmkategori för lite yngre barn.
Tävlar i ungdomssektionen gör också kortfilmerna ”Banga inte” av Fanni Metelius och ”Bara lite” av Alicja Björk Jaworski.
”Stolta och glada”
– På Berlinale har vi alltid haft stark representation i deras barn- och ungdomsfilmssektioner.
Är det ovanligt bra i år, med sex svenska kort- och långfilmer som tävlar?
– Ja, det måste man säga. Vi är stolta och glada över den närvaron från Sverige, säger Svenska Filminstitutets utrikeschef Pia Lundberg.
Shooting Star
Bland svenskarna på plats finns Max von Sydow, som har chans att vinna en Oscar för Bästa manliga biroll, tack vare sin medverkan i ”Extremt högt & otroligt nära”. I Berlin finns också Bill Skarsgård, som utsetts till Shooting Star.
Anders Silvergren Blåder
anders.blader@svt.se