Gina Dirawi leder Melodifestivalen 2026

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Att Gina Dirawi ska leda Melodifestivalen 2026 tillsammans med Hampus Nessvold har lett till kritik. Hör mer i klippet. Foto: Viktoria Bank / TT

Gina Dirawi försvarar beslut att leda Melodifestivalen

Uppdaterad
Publicerad

Gina Dirawi har fått ta emot kritik för att hon ska leda nästa års Melodifestival.

Valet att tacka ja trots att hon är av palestinskt ursprung har ifrågasatts av många, skriver hon i ett inlägg på Facebook. Detta eftersom Israel tillåts tävla i Eurovision, trots landets krigföring i Gaza.

”Jag ska vara tydlig: jag har inte tackat ja till Eurovision. Jag har tackat ja till att leda den svenska Melodifestivalen. Jag förstår kritiken”, skriver hon.

Gina Dirawi menar att hennes medverkan innebär representation för palestinier som annars riskerar att osynliggöras.

Melodifestivalen 2026

”Samtidigt är representation inte hela lösningen. Min medverkan befriar varken SVT eller EBU från ansvar”, skriver hon.

Gina Dirawi är född och uppvuxen i Sundsvall, med palestinska föräldrar från Libanon.

SVT svarar

Programledarens inlägg har kritiserats för att gå emot SVT:s regler om opartiskhet, av bland andra den nyligen avhoppade M-politikern Richard Herrey.

– I det här fallet går programledaren själv ut och i princip säger att det är politiskt och en viktig symbolisk handling att hon ska vara med. Det hör inte riktigt hemma här, säger Richard Herrey till Aftonbladet.

Anders Wistbacka, projektledare för Melodifestivalen, skriver i ett mejl till tidningen att inlägget kom oväntat och att han har pratat med Gina Dirawi:

”Alla har rätt till sina åsikter. Det avgörande för vår del är att personliga åsikter i kontroversiella frågor inte ska uttryckas av företrädare för SVT. Från nu och till efter Melodifestivalen utgår jag ifrån att Gina inte gör fler uttalanden av den här sorten. Vi har valt Gina och Hampus som programledare för deras begåvning, humor och skärpa. Det är vad som kommer att synas i Melodifestivalen”.

Gina Dirawis agent Mathias Andersson skriver i ett mail till Kulturnyheterna att programledaren inte har något mer att tillägga i frågan.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Melodifestivalen 2026

Mer i ämnet