Google, företaget vars ambition kan likställas med att ”vara ett med internet” lanserar en egen mobiltelefon nästa år.
Under parollen ”dogfooding”, en intern process där Google låter personal testa och utveckla produkter, har man sedan nåt år tillbaka utvecklat mobiltelefonen Nexus One.
Redan förra året rapporterade flera medier om Googles planer på en egen märkeslös mobiltelefon som skulle konkurrera främst med Apples I Phone, men även andra etablerade mobiltillverkare som Sonyericsson och Nokia. I lördags konfirmerade Google produktutvecklingen på sin egen blogg.
Det är Googles eget färska operativsystem Android som ligger till grund för framfarten, i kombination med den allmänna utvecklingen på internet. Facebook och Twitter anses idag som lika viktiga kommunikationsformer som det traditionella telefonsamtalet.
Syftet med all teknikutveckling inom Google är, enligt företaget självt, att integrera kommunikation och information och tillgängliggöra dem via internet. Man säger sig vilja ge ett alternativ till den slutna internetarkitektur av betalversioner av program och abonnemang som dominerar idag.
Den nya mobiltelefonen sägs marknadsföras nästa år och kommer enligt obekräftade uppgifter att säljas direkt till konsumenter, utan abonnemang.
Fotnot: ”Dogfooding” är ett engelskt uttryck som betyder ”äta sin egen hundmat”, d.v.s. att testa sina egna varor innan man försöker sälja dem till andra. Uttrycket lär ha myntats av mjukvaruföretaget Microsoft.