Bästa film:
Call Me By Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Bästa regi
Christopher Nolan – Dunkirk
Jordan Peele – Get Out
Greta Gerwig – Lady Bird
Paul Thomas Anderson – Phantom Thread
Guillermo del Toro – The Shape of Water
Bästa kvinnliga huvudroll
Sally Hawkins – The Shape of Water
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Meryl Streep – The Post
Bästa manliga huvudroll
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman – Darkest Hour
Denzel Washington – Roman J. Israel, Esq
Bästa manliga biroll
Willem Dafoe – The Florida Project
Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins – The Shape of Water
Christopher Plummer – All the Money in the World
Sam Rockwell - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Bästa kvinnliga biroll
Mary J. Blige – Mudbound
Allison Janney – I, Tonya
Leslie Manville – Phantom Thread
Laurie Metcalf – Lady Bird
Octavia Spencer – The Shape of Water
Bästa originalmanus
The Big Sick
Get Out
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Bästa icke engelskspråkiga film
A Fantastic Woman (Chile)
On Body and Soul (Ungern)
The Insult (Libanon)
Loveless (Ryssland)
The Square (Sverige)
Bästa originalsång
Remember Me (från Coco)
Mystery of Love (från Call Me By Your Name)
This Is Me (från The Greatest Showman)
Mighty River (från Mudbound)
Stand Up For Something (från Marshall)
Bästa originalmusik
Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Bästa klipp
Baby Driver
Dunkirk
I, Tonya
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Bästa specialeffekter
Blade Runner 2049
Guardians of the Galaxy Vol. 2
Kong: Skull Island
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes
Bästa kostym
Beauty and the Beast
Darkest Hour
Phantom Thread
The Shape of Water
Victoria and Abdul
Bästa animerade film:
”The Boss Baby” Tom McGrath och Ramsey Naito
”The Breadwinner” Nora Twomey och Anthony Leo
”Coco” Lee Unkrich och Darla K. Anderson
”Ferdinand” Carlos Saldanha
”Loving Vincent” Dorota Kobiela, Hugh Welchman och Ivan Mactaggart
Bästa dokumentärfilm:
”Abacus: Small Enough to Jail” Steve James, Mark Mitten och Julie Goldman
”Faces Places” Agnès Varda, JR och Rosalie Varda
”Icarus” Bryan Fogel och Dan Cogan
”Last Men in Aleppo” Feras Fayyad, Kareem Abeed och Søren Steen Jespersen
”Strong Island” Yance Ford och Joslyn Barnes