Bianca är 21 år och har aldrig varit lyckligare.
Dotter till Pernilla Wahlgren och Emilio Ingrosso. Systerdotter till musikern Niclas Wahlgren och skådespelaren Linus Wahlgren. Dotterdotter till skådespelarparet Christina Schollin och Hans Wahlgren. Syster till Benjamin Wahlgren – barnskådespelare, kusin till dj:n Sebastian Ingrosso.
Pernilla Wahlgren medverkade i Let’s dance 2012. Benjamin Wahlgren vann tävlingen 2014. Samma år skilde sig Niclas Wahlgren och Laila Bagge, som träffades genom programmet 2009.
Familjen W är landets mest varaktiga allmänintresse. Oupphörligen engagerade, och dramaturgiskt dynamiska. Som ett drama av Euripides, fast vars berättelse inte är någon tragedi. Åtminstone ingen långvarig.
Har varit rädd
Bianca Inrosso är bloggare till yrket. Hon har 170.000 följare på Instagram och väljer att vara, som hon säger, ”personlig” i mediekanalerna hon har kontroll över. De hon inte har kontroll över är hon också öppen mot. Inför starten av Let’s dance berättade hon för flera tidningar om ätstörningarna hon tampats med fram till ganska så nyss. Om relationen till Pernilla Wahlgren, som hon ofta får frågor om, och om att växa upp som en Wahlgren, som hon ännu oftare får frågor om.
– Jag var rädd att folk bara skulle se mig som någons dotter eller syster och inte ha ett öppet sinne för min person. Att ingen skulle se min faktiska tävlingsprestation utan bara tänka att ”hon är en Wahlgren så henne hatar vi”.
Sådana tankar kan göra en rädd.
– Den prestationsångest jag lagt på mig själv har tagit över allt det roliga. Jag måste påminna mig själv om att det här är kul och inte fokusera så mycket på mina prestation. Det är det som har varit jobbigast varje vecka nu, att pendla mellan att känna sig kass, grym, nervös... Det är nog därför jag gett upp så ofta tidigare. Nu är jag stolt över att ha tagit mig hela vägen hit, säger Bianca Ingrosso.
Hoppade av skolan
Vad har du gett upp?
– Lite av varje. Jag har fått lite allmänna förfrågningar om att göra olika grejer men tackat nej. Och så skolan. Jag gav inte mig själv den där extra pushen.
Hon hoppade av skolan i trean på gymnasiet. Av flera anledningar i och för sig. Varav tvivlet var en.
Nu står Bianca i Let’s dance-final mot dansbandsartisten Elisa Lindström.
– Jag har aldrig vunnit någonting i hela mitt liv. Nu har jag lagt ner min tid, min energi och mina känslor i det här. Det är det bästa jag har gjort och jag har aldrig mått så bra eller haft så här kul tidigare. Den Bianca jag alltid har velat vara har kommit fram. En som utmanar sig själv och blir bättre och bättre och inte fegar ur eller ger upp så lätt. Jag har liksom blivit kvinna.
”Älskar kvinnor”
Det var det bästa som kunde hända.
– Jag försöker peppa med girl power. Sådant som jag har fått av så många i den här branschen. Nu är ju typ hela min familj i branschen. Men jag har fått så mycket pepp av till exempel Charlotte Perrelli och Laila Bagge. De tror på mig och jag ser upp till dem, säger Bianca Ingrosso.
– Det är en fin sak vi har här i Sverige. Att kvinnor lyfter och pushar varandra. Jag älskar kvinnor för att vi är omhändertagande. Det är en fin sak. Den tryggheten.
Finalen av Let's dance sänds klockan 20.00 i TV4.
En intervju med Pia Johansson, också Let's dance-deltagre 2016, finns att läsa här.