Joel Kinnaman är klar för en ny tv-serie, av regissören Ronald D Moore. Till höger skådespelarna Jamie Bamber och Richard Hatch i kultserien Battlestar Galactica. Foto: TT

Joel Kinnaman gör huvudroll i Apples nya tv-satsning

Publicerad

Apple satsar 10 miljarder på tv-serier under 2018. Nu står det klart att Joel Kinnaman kommer att spela huvudrollen i en av dem – en ny scifi-serie skapad av Battlestar Galactica-regissören Ronald D Moore.

Efter att ha blivit ett namn i den internationella filmbranschen med filmerna Robocop och Suicide Squad, samt Netflix-serien Altered Carbon, går svenske skådespelaren Joel Kinnaman nu vidare till en ny storsatsning, rapporterar amerikanska Deadline.

Kinnaman kommer att spela astronauten Edward Baldwin, en av Nasas främsta rymdresenärer i en fiktiv framtid där rymdkapplöpningen aldrig upphörde och världen fortfarande tävlar om att bli först med att utforska solsystemet.

Serien är skapad av Ronald D Moore, som ligger bakom kultserien Battlestar Galactica och Outlander. Kinnaman kommer att få sällskap av skådespelarna Michael Dorman (Patriot) och Sarah Jones (Damnation) i tv-serien som ännu saknar ett namn.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.