Foto: SVT

Historisk tillbakablick i nästa års julkalender

Uppdaterad
Publicerad

Nu står det klart att julkalendern 2015 kommer att bli en historisk tillbakablick med Erik Haag och Lotta Lundgren från ”Historieätarna“.

Lotta Lundgren och Erik Haag tar med sig barnen på en resa tusen år tillbaka i tiden. Inspelningarna på Skansen pågår just nu.

– Barnens personliga upplevelser av mat, kläder, relationer och situationer är seriens röda tråd och handling. Det är genom dem som historiens barn får berätta sin historia, säger Lotta Lundgren till SVT.

Medier

Start år 1015

Till skillnad från tv-serien Historieätarna kommer julkalendern 2015 berättas i kronologisk ordning. Första avsnittet utspelar sig i år 1015. Tjugotre avsnitt senare har serien kommit ikapp vår egen tid; den sista episoden utspelar sig på julafton 2015. Som en påminnelse om att historien faktiskt pågår hela tiden.

– Av de som stoppar en på gatan och vill fråga om något de sett oss göra i Historieätarna är påfallande många faktiskt barn. Det känns hedrande att göra något om och för dem, säger Erik Haag.

Regisseras av Karin af Klintberg

Julkalendern 2015 i SVT regisseras av Karin af Klintberg som ligger bakom produktionerna ”Värsta språket”, ”Landet Brunsås” och ”Historieätarna”.

Årets julkalender heter Piratskattens hemlighet och den kan du läsa mer om här.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Medier

Mer i ämnet