Kriss Kross från genombrottsåret 1992 Foto: Scanpix

Kris Kross-rapparen dog av överdos

Uppdaterad
Publicerad

Nu är dödsorsaken fastställd för Chris ”Mac Daddy” Kelly, som oväntat gick bort i början av maj.

I maj kom nyheten att rapstjärnan Chris ”Mac Daddy” Kelly hade hittats död i sitt hem i Atlanta, bara 34 år gammal. Chris Kelly ingick i hiphopduon Kris Kriss, som hade sin största hit med låten ”Jump” år 1992.

Kris Kross splittrades 1998 men återförenades tidigare i år, för att fira 20-årsjubileet av skivbolaget So So Def. Chris Kellys plötsliga död satte dock stopp för eventuella framtida framträdanden.

Till en början var rapstjärnans dödsorsak okänd, men efter en rättsmedicinsk undersökning står det nu klart att droger var inblandade. Nöjessajten Contactmusic rapporterar att Chris Kelly dog av en överdos.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.